Isroilda xavfli josuslik: Eron bilan aloqador ikki fuqaro ushlangan
Yaqin Sharqdagi keskinlashuv fonida Isroil xavfsizlik idoralari o‘z fuqarolaridan ikki nafar shaxsni Eron foydasiga josuslik qilganlik aybi bilan qo‘lga oldi. Politsiya va mamlakat Umumiy xavfsizlik xizmati — SHABAK (Shin-bet) 15 iyun kuni rasman bayonot berib, mamlakatda Eron manfaatlarini ko‘zlab amalga oshirilgan josuslik faoliyatiga qarshi keskin choralar ko‘rilganini ma’lum qildi.
Ma’lum bo‘lishicha, qo‘lga olinganlar asli yahudiy bo‘lib, ular Eron tomonidan maxsus topshiriqlarni bajarishda gumonlanmoqda. Shuni alohida ta’kidlash joizki, hozirgi sharoitda — Isroilga qarshi raketalar hujumlari avjida, aholi va strategik obyektlarga doimiy xavf tug‘ilib turgan bir paytda bu kabi josuslik ishlari mamlakat xavfsizligi uchun katta tahdid sanaladi. “Biz Eron bilan hamkorlik qilgan shaxslar tomonidan mamlakatimizga yetkazilgan zarar va xavfni o‘z ko‘zimiz bilan ko‘ryapmiz”, — deyiladi SHABAK bayonotida.
Isroil razvedka xizmati olingan ma’lumotlar Eron tomonidan Isroilga zarar yetkazish uchun samarali foydalanilganini qayd etadi. Shu bilan birga, so‘nggi kunlarda Eron ham o‘z hududida Isroil razvedka xizmati “Mossad”ning ikki agentini qo‘lga olganini ma’lum qildi. Ular portlovchi moddalar va elektron qurilmalar tayyorlashda ayblanmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Isroil 13 iyun kuni Eronning yadroviy va harbiy infratuzilma obyektlariga hujum boshlagan. Bu vaqtda “Mossad”ning maxsus operatsiyalari ham amalga oshirilgan: razvedka xodimlari Eron havo mudofaa tizimlari yaqinida aniqlik darajasi yuqori qurollarni joylashtirib, yashirincha keltirilgan mashinalarga maxsus zarba berish tizimlari o‘rnatgan va Tehron yaqinida dronlar bazasini tashkil etgan.
Harbiy-havo kuchlarining zarba berish amaliyoti bilan bir vaqtda, mazkur qurollar Eron havo mudofaasini zaiflashtirish uchun ishga tushirilgan va poytaxt atrofidagi muhim nishonlarga hujum qilingan.
Ushbu voqealar ikki davlat o‘rtasidagi maxfiy kurashning tobora murakkablashib borayotganini yana bir bor tasdiqlamoqda. Har ikki tomonda josuslar va maxsus xizmatlar faoliyati harbiy amaliyotlar kabi hal qiluvchi ahamiyat kasb etmoqda. Mojaroning har bir kuni Yaqin Sharq xavfsizligi uchun yangi sinovlar va xatarlar bilan kechmoqda.

В Израиле опасное шпионство: задержаны два гражданина, связанных с Ираном
На фоне обострения в Ближнем Востоке израильские службы безопасности арестовали двух своих граждан по обвинению в шпионстве в пользу Ирана. Полиция и Общая служба безопасности страны — ШАБАК (Шин-бет) 15 июня официально заявили, что приняты жесткие меры против шпионской деятельности, направленной на интересы Ирана в стране.
Как стало известно, арестованные являются евреями и подозреваются в выполнении специальных заданий от Ирана. Следует особо отметить, что в текущих условиях — на фоне ракетных атак против Израиля, когда население и стратегическим объектам постоянно угрожает опасность, такие шпионские действия представляют собой серьезную угрозу для безопасности страны. "Мы видим ущерб и угрозу, причиненные нашей стране лицами, сотрудничавшими с Ираном", — говорится в заявлении ШАБАК.
Израильская разведка отмечает, что полученные данные эффективно использовались Ираном для нанесения ущерба Израилю. В то же время в последние дни Иран также сообщил о задержании двух агентов израильской разведки "Моссад" на своей территории. Их обвиняют в подготовке взрывчатых веществ и электронных устройств.
Согласно информации, Израиль начал атаки на ядерные и военные инфраструктурные объекты Ирана 13 июня. В это время также проводились специальные операции "Моссад": разведчики разместили высокоточные оружия вблизи иранских систем противовоздушной обороны, установили специальные ударные системы на тайно доставленных автомобилях и организовали базу дронов недалеко от Тегерана.
Одновременно с операцией ударных сил, эти вооружения были задействованы для ослабления иранской противовоздушной обороны, и были атакованы важные цели вокруг столицы.
Эти события еще раз подтверждают, что тайная борьба между двумя государствами становится все более сложной. Деятельность шпионов и спецслужб с обеих сторон имеет решающее значение, подобно военным операциям. Каждый день конфликта приносит новые испытания и угрозы для безопасности Ближнего Востока.