2025 yil 14 iyun kuni Amerika Qo‘shma Shtatlari tarixida yana bir yirik siyosiy voqea qayd etildi: tanklar va askarlar Vashington ko‘chalari bo‘ylab parad o‘tkazayotgan paytda mamlakatning barcha shtatlarida, yirik megapolislardan tortib, aholisi oz bo‘lgan kichik shaharlargacha millionlab fuqarolar prezident Donald Tramp ma’muriyatiga qarshi ommaviy norozilik namoyishlarini boshladi. Bu haqda The Guardian nashri keng ma’lumot berdi.
Norozilik namoyishlari keng qamrovli bo‘lib, mamlakat bo‘ylab 2100 dan ziyod nuqtada tashkil etildi. Ushbu aksiyalarni tashkil etish va muvofiqlashtirish uchun 100 dan ziyod faol guruhlar va inson huquqlari koalitsiyalari birlashgan. Ular tinchlikparvarlik va zo‘ravonlikdan voz kechish tamoyili asosida harakat qilgan bo‘lsa-da, ba’zi shaharlarda huquq-tartibot idoralari namoyishchilarga nisbatan kuch ishlatishga majbur bo‘ldi.
Bu hafta prezident Tramp Los Anjelesga milliy gvardiya va dengiz piyoda qo‘shinlarini yuborib, o‘zining qat’iy deportatsiya siyosatiga qarshi chiqqan namoyishchilarni to‘xtatishga urinib ko‘rdi. Oqibatda, shanba kuni mamlakat bo‘ylab keng ko‘lamli norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi. Ular Trampning Mar-a-Lago mulki yaqinidagi joyda ham kuzatildi.
Norozilik namoyishlarining ko‘lami juda katta bo‘ldi: Nyu-Yorkda 200 mingdan ziyod, Filadelfiyada 100 mingdan ortiq odam yig‘ildi. Ayniqsa, aholisi kam bo‘lgan Michigan shtatidagi Pentvater shahrida 800 kishidan 400 nafari namoyishda ishtirok etgani mamlakatdagi umumiy kayfiyat va faollik darajasini yaqqol namoyon qildi.
Bunday aksiyalar asosan tinch tarzda o‘tgan bo‘lsa-da, ba’zi shaharlarda — xususan Los Anjeles va Portlendda — politsiya ularni noqonuniy deb topib, ko‘zdan yosh chiqaruvchi gazdan foydalangan. Virjiniyada esa erkak yo‘ltanlamas avtomobilni odamlar to‘dasiga haydagani natijasida bir necha kishi jarohat oldi. San Fransiskoda esa haydovchi kamida to‘rt namoyishchini urib yubordi. Baxtiga, ular hayoti uchun xavf tug‘dirmaydigan tan jarohatlari bilan cheklanishgan.
Namoyishchilar orasida turli yoshdagi va turli kasb egalari bo‘ldi. Ko‘p minglab odamlar Minnesota shtatidagi asosiy norozilik namoyishiga yig‘ilishdi. Ular qo‘llarida prezidentga qarshi lavhalar va turli transparantlar ko‘tarib, davlat siyosatidan norozi ekanliklarini tinch yo‘l bilan ifoda etishdi. Aynan shu aksiyada AQSH armiyasining faxriysi Kris Yeazel ham qatnashib, Trampning Los Anjelesga qo‘shin kiritishini keskin qoraladi.
Umuman, ushbu namoyishlar Amerikaning siyosiy landshaftida yangi sahifa ochdi. Millionlab amerikaliklar davlat siyosatidan norozi ekanini ochiq namoyon qilib, o‘z fikrlarini demokratiya va tinchlik yo‘lida barchani birlashishga chaqirishdi. Bu voqealar nafaqat mamlakat ichida, balki butun dunyoda katta qiziqish bilan kuzatildi.

Против администрации Трампа миллионы американцев вышли на большие демонстрации
14 июня 2025 года в истории Соединенных Штатов произошло еще одно крупное политическое событие: пока танки и солдаты проводили парад по улицам Вашингтона, миллионы граждан начали массовые акции протеста против администрации президента Дональда Трампа во всех штатах страны, от крупных мегаполисов до малых городов с небольшой численностью населения. Об этом сообщила газета The Guardian.
Протесты охватили более 2100 точек по всей стране. Для организации и координации этих акций объединились более 100 активистских групп и коалиций по правам человека. Хотя они действовали на основе принципа ненасилия и отказа от насилия, в некоторых городах правоохранительные органы были вынуждены применить силу против протестующих.
На этой неделе президент Трамп отправил национальную гвардию и морскую пехоту в Лос-Анджелес, пытаясь остановить протестующих, выступающих против его жесткой политики депортации. В результате в субботу по всей стране прошли масштабные акции протеста. Они также были замечены вблизи поместья Трампа в Мар-а-Лаго.
Масштаб протестов был очень велик: в Нью-Йорке собралось более 200 тысяч человек, в Филадельфии — более 100 тысяч. Особенно ярко общее настроение и уровень активности в стране продемонстрировало то, что в городе Пентватер в штате Мичиган, где население невелико, из 800 человек 400 приняли участие в протесте.
Хотя такие акции в основном проходили мирно, в некоторых городах — в частности, в Лос-Анджелесе и Портленде — полиция признала их незаконными и применила слезоточивый газ. В Вирджинии несколько человек получили травмы, когда мужчина на автомобиле выехал на толпу. В Сан-Франциско водитель сбил как минимум четырех протестующих. К счастью, они ограничились травмами, не угрожающими жизни.
Среди протестующих были люди разных возрастов и профессий. Тысячи людей собрались на главном протесте в штате Миннесота. Они мирно выразили свое недовольство государственной политикой, поднимая плакаты против президента и различные транспаранты. В этом протесте также участвовал ветеран армии США Крис Йезел, который резко осудил ввод войск Трампа в Лос-Анджелес.
В целом, эти протесты открыли новую страницу в политическом ландшафте Америки. Миллионы американцев открыто выразили свое недовольство государственной политикой, призывая всех объединиться на пути демократии и мира. Эти события вызвали большой интерес не только внутри страны, но и во всем мире.