Shimoliy Irlandiyadagi loyyalistlar tomonidan tashkil etilgan gulxanda migrantlarga qarshi tayyorlangan san’at namoyishi mahalliy siyosatchilar, jamoatchilik va huquq faollari tomonidan keskin qoralandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea jamoatchilikda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Tirone grafligidagi Moygashel qishlog‘ida gulxan ustida kimyoviy materiallardan yasalgan qayiq maketi joylashtirilgan bo‘lib, unda hayot jiletlari kiygan o‘nlab qo‘g‘irchoqlar bor edi.
Bu tasvir Shimoliy Irlandiyada har yili iyul oyida o‘tkaziladigan loyyalistlar an’anaviy bayrami arafasida keng e’tiroz uyg‘otdi. Qayiq ostidagi lavhalarda “Qayiqlarni to‘xtating” va “Veteranlarga, qochqinlardan avval yordam” kabi yozuvlar aks etdi.
Bu mavzu Buyuk Britaniyada migratsiya masalasi yuzasidan so‘nggi paytlarda kuchaygan siyosiy va ijtimoiy munozaralar fonida juda sezgir hisoblanadi. Sinn Feyn partiyasidan Assambleya a’zosi Kolm Gildernyu bu harakatni nafrat va irqiy dushmanlikka asoslangan deb atadi hamda migrantlarni dushman emas, do‘st va qo‘shni sifatida qabul qilish kerakligini ta’kidladi.
SDLP partiyasidan deputat Malachi Kuinn ushbu holatni politsiyaga ma’lum qilganini va bunga madaniyat deb qarash mumkin emasligini bildirdi. Uning fikricha, bu qo‘rqitish va irqchilikdan boshqa narsa emas.
Alliance partiyasidan Eddi Ruf ham namoyishga qarshi chiqib, bunday harakatlarni bartaraf etish zarurligini aytdi. Demokratik Unionistlar partiyasi (DUP) esa loyyalistlar gulxanlari ijobiy madaniy bayram sifatida o‘tkazilishi, unda haqoratli elementlar bo‘lmasligi kerakligini ta’kidladi.
Biroq, loyyalistlar faollaridan biri Jeymi Brayson ushbu gulxanni madaniy bayram bilan birga ijtimoiy protest sifatida himoya qildi va mavzuni ommaviy noqonuniy migratsiya muammosiga qaratilganligini bildirdi. O‘tgan yillarda ham Irlandiya bayroqlarini yoqish, millatchi siyosatchilarning qo‘g‘irchoqlarini yondirish kabi holatlar kuzatilgan.
Bu yil esa voqea Britaniyada kanal orqali qochayotgan migrantlar masalasi kontekstida yangi ahamiyat kasb etdi. Shuningdek, Ballimena va boshqa shaharlardagi anti-immigrant tartibsizliklari vaziyatni yanada keskinlashtirdi.
Jamoat faollari, jumladan Marta Farrel, bunday san’at namoyishlari nafrat, irqchilik va jamiyatni bo‘luvchi g‘oyalarni kuchaytirayotganini ta’kidlamoqda. Ushbu voqea shuni ko‘rsatadiki, madaniy bayramlar nomidan amalga oshirilayotgan ayrim harakatlar turli jamoalar o‘rtasida ziddiyatni kuchaytirishi, shuningdek, jamiyat xavfsizligi va bag‘rikenglik tamoyillariga zarar yetkazishi mumkin.

Критика костра против мигрантов в Северной Ирландии
Выставка искусства, подготовленная против мигрантов на костре, организованном лоялистами в Северной Ирландии, была резко осуждена местными политиками, общественностью и правозащитниками. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие вызвало широкие обсуждения в обществе. В деревне Мойгашел в графстве Тирон на костре был установлен макет лодки, сделанный из химических материалов, на котором находились десятки кукол в спасательных жилетах.
Это изображение вызвало широкий протест накануне традиционного праздника лоялистов, который проходит в Северной Ирландии каждый год в июле. На табличках под лодкой были написаны такие надписи, как "Остановите лодки" и "Сначала помощь ветеранам, а не беженцам".
Эта тема считается очень чувствительной на фоне усилившихся политических и социальных дебатов по вопросам миграции в Великобритании в последнее время. Член Ассамблеи от партии Sinn Féin Колм Гилдерню назвал это действие основанным на ненависти и расовой враждебности, подчеркнув, что мигрантов следует воспринимать не как врагов, а как друзей и соседей.
Депутат от партии SDLP Малахи Куинн сообщил, что он уведомил полицию об этом инциденте и что это нельзя рассматривать как культуру. По его мнению, это не что иное, как запугивание и расизм.
Эдди Руф из партии Альянс также выступил против демонстрации, заявив о необходимости устранения таких действий. Партия демократических юнионистов (DUP) подчеркнула, что костры лоялистов должны проводиться как положительное культурное событие, без оскорбительных элементов.
Однако один из активистов лоялистов Джейми Брейсон защитил этот костер как социальный протест наряду с культурным праздником, заявив, что тема направлена на проблему массовой незаконной миграции. В прошлом также наблюдались случаи сжигания ирландских флагов и кукол националистических политиков.
В этом году событие приобрело новое значение в контексте проблемы мигрантов, пересекающих канал в Великобританию. Также беспорядки против мигрантов в Баллимине и других городах еще больше обострили ситуацию.
Общественные активисты, включая Марту Фаррел, подчеркивают, что такие художественные выставки усиливают ненависть, расизм и идеи, разделяющие общество. Это событие показывает, что некоторые действия, осуществляемые под предлогом культурных праздников, могут усиливать конфликты между различными сообществами, а также подрывать принципы общественной безопасности и терпимости.