18 aprel, juma kuni Rossiya rublining dollar va yuanga nisbatan kursi 2023 yil iyunidan buyon eng yuqori ko‘rsatkichga yetdi. Bu haqda Moskva birjasi saytidagi ma’lumotlarga tayanib, DW xabar berdi.
AQSH sanksiyalari tufayli ushbu platformada dollar va yevro bilan savdo qilish 2024 yilning iyunidan to‘xtatilgan. Biroq Moskva birjasi indikativ valyuta kurslarini e’lon qilishda davom etyapti. Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, 18 aprel kuni bir AQSH dollarining nisbatan kursi 82,02 rublni tashkil qilgan.
2025 yilda rubl keskin mustahkamlandi
2024 yil noyabr oyi oxirida Rossiya valyutasi bir dollar uchun deyarli 110 rublgacha qadrsizlangandi. 2025 yil boshida bir dollar 101,6 rublga teng bo‘lgan bo‘lsa, Jo Bayden ma’muriyatining Rossiya neftiga nisbatan sanksiyalar kiritishi fonida stavka 15 yanvarda joriy yildagi eng maksimal nuqta – 103,4 rublgacha yetdi. Biroq Donald Tramp Oq uyga qaytganidan so‘ng rubl kursi barqarorlasha boshladi. Bu vaqt ichida rubl dollarga nisbatan 30 foizga mustahkamlandi.
Yil boshida yuan kursi 13,94 rublni tashkil etgan bo‘lsa, 18 aprelga kelib bu ko‘rsatkich 11,16 rublgacha yoki 20 foizga pasaydi. Yil boshida yevro kursi 106,25 rubl bo‘lgan bo‘lsa, 18 aprelga kelib 93,25 rublga yoki 12,25 foizgacha tushdi.
Dollarning rublga nisbatan joriy kursi 2023 yil iyunidan beri, yuanga nisbatan esa 2023 yilning mayidan beri eng past ko‘rsatkichdir. Yevro ham 2025 yilning fevral va mart oylarida rublga nisbatan sezilarli darajada arzonlashgan.
Bloomberg: Rubl oltindan ham foydaliroq bo‘ldi
Bloomberg‘ning 15 aprel kuni xabar berishicha, xalqaro birjadan tashqari bozorda rubl 2025 yil boshidan beri dollarga nisbatan 38 foizga mustahkamlanib, dunyodagi eng tez o‘sayotgan valyutaga aylangan. Bu davr mobaynida oltin narxining oshishi 23 foizni tashkil etgan.
Bloomberg‘ga ko‘ra rubl kursining mustahkamlanayotganiga Rossiya Markaziy bankining asosiy stavkani 21 foizlik darajada ushlab turgani yordam beryapti, bu inflyatsiyaga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatgan. Bundan tashqari, boshqa rivojlanayotgan bozor valyutalaridan farqli o‘laroq, rubl global sarmoyadorlarning xavfli aktivlarni tark etishi natijasida kapitalning chiqib ketishi bosimini boshdan kechirmayapti, chunki ularning aksariyati Rossiyani allaqachon tark etib bo‘lgan.
Agentlikning qayd etishicha, valyutaning mustahkamlanishi Kreml uchun yoqimsiz hodisa bo‘lishi mumkin, chunki bu xorijiy valyutada olinadigan energiya daromadlarini kamaytiradi va mamlakat ichida resurslarni ishlab chiqarish xarajatlarini oshiradi. Ukrainadagi urush va ijtimoiy dasturlar uchun rubl ajratish hajmi ham ortadi.
Rubl kursining barqarorlashuviga qaysi omillar ta’sir qilyapti?
Geosiyosiy optimizm. Rossiya va AQSH o‘rtasidagi muzokaralarning boshlanishi, amerikaliklar va Ukraina rasmiylari o‘rtasidagi mojaroni hal qilish bo‘yicha aloqalar xorijiy investorlarning Rossiya fond bozoriga kapital kiritishini rag‘batlantiryapti. Shuningdek, AQSH Rossiyaga qarshi sanksiyalarni yumshatish rejasini tayyorlayotgani haqidagi xabarlar ham paydo bo‘lgandi.
Rossiya Markaziy banki oxirgi hisobotida ham rublning mustahkamlanishiga ta’sir qilayotgan asosiy omillardan biri sifatida geosiyosiy keskinlikning pasayishi bo‘yicha ijobiy kutilmalar keltirilgan.
Valyuta tushumlarining ko‘payishi. Fevral oyida Rossiyaning eng yirik eksportchilaridan 29 ta kompaniyaning sof savdosi yanvar oyiga nisbatan 25 foizga oshgan va 12,4 milliard dollarni tashkil etgan. Natijada moliya bozorida rubl aktivlariga nisbatan talab oshgan.
Mavsumiy talabning pasayishi. Market Power loyihasi tahlilchilarining qayd etishicha, birinchi chorakda valyutaga bo‘lgan talab ham import qiluvchilar, ham aholi o‘rtasida past bo‘ladi. Bu davrda tashqi qarzni to‘lash uchun xorijiy valyutaga bo‘lgan ehtiyoj ham yilning boshqa davrlariga nisbatan kamayadi.

Укрепление рубля может работать во вред Кремлю. Как именно?
18 апреля, в пятницу, курс российского рубля по отношению к доллару и юаню достиг самого высокого уровня с июня 2023 года. Об этом сообщило DW, ссылаясь на данные сайта Московской биржи.
Из-за санкций США торговля долларом и евро на этой платформе была приостановлена с июня 2024 года. Однако Московская биржа продолжает публиковать индикативные валютные курсы. Согласно этим данным, 18 апреля курс одного доллара составил 82,02 рубля.
В 2025 году рубль резко укрепился
В конце ноября 2024 года российская валюта обесценилась до почти 110 рублей за доллар. В начале 2025 года один доллар стоил 101,6 рубля, а на фоне введения санкций администрацией Джо Байдена курс 15 января достиг максимума текущего года – 103,4 рубля. Однако после возвращения Дональда Трампа в Белый дом курс рубля начал стабилизироваться. За это время рубль укрепился на 30 процентов по отношению к доллару.
В начале года курс юаня составлял 13,94 рубля, а к 18 апреля этот показатель снизился до 11,16 рубля или на 20 процентов. В начале года курс евро был 106,25 рубля, а к 18 апреля упал до 93,25 рубля или на 12,25 процента.
Текущий курс доллара по отношению к рублю является самым низким с июня 2023 года, а по отношению к юаню – с мая 2023 года. Евро также значительно подешевел по отношению к рублю в феврале и марте 2025 года.
Bloomberg: Рубль стал более выгодным, чем золото
По данным Bloomberg от 15 апреля, на внебиржевом рынке рубль с начала 2025 года укрепился на 38 процентов по отношению к доллару, став самой быстрорастущей валютой в мире. За этот период цена на золото увеличилась на 23 процента.
По данным Bloomberg, укреплению курса рубля способствует то, что Центральный банк России удерживает ключевую процентную ставку на уровне 21 процента, что также положительно сказывается на инфляции. Кроме того, в отличие от других валют развивающихся рынков, рубль не испытывает давления на вывод капитала из-за ухода глобальных инвесторов от рискованных активов, так как большинство из них уже покинуло Россию.
Агентство отмечает, что укрепление валюты может быть неприятным событием для Кремля, так как это снижает доходы от энергетических ресурсов в иностранной валюте и увеличивает затраты на производство ресурсов внутри страны. Также увеличивается объем выделяемых рублей на войну в Украине и социальные программы.
Какие факторы влияют на стабилизацию курса рубля?
Геополитический оптимизм. Начало переговоров между Россией и США, а также контакты между американцами и украинскими официальными лицами по разрешению конфликта способствуют привлечению капитала иностранных инвесторов на российский фондовый рынок. Также появились сообщения о том, что США готовят план по смягчению санкций против России.
В последнем отчете Центрального банка России также упоминаются позитивные ожидания снижения геополитической напряженности как один из основных факторов, влияющих на укрепление рубля.
Увеличение валютных поступлений. В феврале чистая торговля 29 крупнейших экспортеров России увеличилась на 25 процентов по сравнению с январем и составила 12,4 миллиарда долларов. В результате на финансовом рынке возрос спрос на рублевые активы.
Снижение сезонного спроса. Аналитики проекта Market Power отмечают, что в первом квартале спрос на валюту будет низким как среди импортеров, так и среди населения. В этот период потребность в иностранной валюте для погашения внешнего долга также снизится по сравнению с другими периодами года.
Ослабление курса доллара на мировом рынке. В марте американская валюта ослабла не только по отношению к рублю, но и к другим валютам. В глобальном масштабе спрос на доллар снизился из-за нарастающих опасений по поводу перспектив экономики США. Основной причиной рыночной паники стал торговый конфликт Дональда Трампа. Высокие тарифы, введенные президентом США, могут привести к рецессии в экономике.