O‘zbekiston Qirg‘izistondan ko‘mir importini 52% oshirdi
O‘zbekiston 2025-yil boshidan Qirg‘izistondan ko‘mir importi hajmini 52,4% ga oshirdi, deb Upl.uz sayti Qirg‘iziston Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga asoslanib xabar berdi.
Yanvar–fevral oylarida mamlakat 186,8 ming tonna toshko‘mir import qilgan — bu o‘tgan yil shu davriga nisbatan ancha ko‘p. Pul ifodasida esa ko‘mir importi 12,4 million AQSh dollarini tashkil etgan (+12,6%).
O‘zbekiston Qirg‘izistondan eksport qilinayotgan ko‘mirning 97% dan ortig‘ini xarid qilgan asosiy mijozga aylangan.
Shuningdek, lignit (yumshoq ko‘mir) importi deyarli ikki barobar kamaygan — 51,3 ming tonna atrofida. Bu esa, ehtimol, sanoat va energiya ishlab chiqarishga mos keluvchi toshko‘mirga ustunlik berilayotganidan dalolat beradi.
2024-yil noyabrda Qirg‘iziston hukumati YEOIIdan tashqariga avtomobil transportida ko‘mir eksportini cheklagandi. Biroq temir yo‘l orqali yuk tashish hisobiga O‘zbekiston bilan savdo aloqalari izchil davom etmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston 2030-yilga qadar o‘z ko‘mir qazib olish hajmini 20% ga oshirishni rejalashtirgan.

Узбекистан увеличил импорт угля из Кыргызстана на 52%
Узбекистан с начала 2025 года увеличил объем импорта угля из Кыргызстана на 52,4%, сообщает сайт Upl.uz со ссылкой на данные Национального статистического комитета Кыргызстана.
В январе-феврале страна импортировала 186,8 тысячи тонн каменного угля — это значительно больше, чем в аналогичный период прошлого года. В денежном выражении импорт угля составил 12,4 миллиона долларов США (+12,6%).
Узбекистан стал основным покупателем, который приобрел более 97% экспортируемого из Кыргызстана угля.
Кроме того, импорт бурого угля (мягкого угля) почти в два раза сократился — около 51,3 тысячи тонн. Это, вероятно, свидетельствует о предпочтении каменного угля, подходящего для промышленности и энергетики.
В ноябре 2024 года правительство Кыргызстана ограничило экспорт угля автомобильным транспортом за пределы ЕАЭС. Однако торговые отношения с Узбекистаном продолжают развиваться за счет железнодорожных грузоперевозок.