Jizzax viloyatida 2025 yil 3 iyulda sakkiz yoshli Muslima Ziyoboeva vafot etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Uning o‘limi «Dok-1 Maks» preparatidan ommaviy zaharlanish natijasida yuzaga kelgan navbatdagi fojia bo‘ldi. Qizcha, shifokorlar tomonidan belgilangan I guruh nogironlikka ega bo‘lib, 9 yoshga to‘lguniga bir oycha vaqt qolgan edi.
Ushbu holat rasmiy ravishda halok bo‘lgan bolalar sonini 69 taga yetkazdi. Boshqa o‘nlab bolalar esa sog‘lig‘idagi muammolar bilan kurashmoqda, biroq sud tomonidan tayinlangan kompensatsiyalarni to‘lash jarayoni byurokratik to‘siqlar tufayli to‘xtab qoldi.
Muslimaning o‘limi uning otasi Ilhom Azimov tomonidan tasdiqlandi. Bu haqda boshqa jabrlangan oiladan ma’lumot kelgach ma’lum bo‘ldi.
«Dok-1 Maks» va «Ambronol» siroplari bilan zaharlanish holatlari 2022 yil sentyabr-dekabr oylarida qayd etilgan. Ushbu preparatlar Hindiston kompaniyasi Marion Biotech tomonidan ishlab chiqarilgan.
Sud ishiga ko‘ra, 2016 yilda tug‘ilgan Muslima 2022 yil dekabrida shifokor tavsiyasi bilan «Dok-1 Maks» siropini qabul qilgan. Tez orada uning buyraklari yetishmovchiligi rivojlanib, anuriya – siydik chiqarishning to‘liq to‘xtashi yuzaga kelgan.
Shifoxonaga yotqizilgach, uning holati yomonlashib, Toshkentdagi Milliy bolalar tibbiyot markaziga yuborilgan. Transport vaqtida qizcha koma holatiga tushib, bir hafta keyin uyg‘ongan.
Shifokorlarning barcha sa’y-harakatlariga qaramay, sog‘ligi qaytarib bo‘lmas darajada yomonlashgan va unga I guruh nogironlik berilgan. 2023 yil noyabr oyida sud tinglovlarida ota-onasi qizning mustaqil harakat qila olmasligi, o‘tirishi va gapira olmasligini aytgan, unga har oy parvarish va terapiya uchun 10 million so‘mdan ortiq xarajat ketayotgani ma’lum qilingan.
Ularning hisob-kitoblariga ko‘ra, jami xarajatlar 1 milliard so‘mga yetgan. Jabrlanganlarga yetkazilgan zarar to‘lanishi jarayoni hanuz yakunlanmagan.
2023 yil 18 noyabrda sud Muslima va yana to‘rt bola jabrlangan deb topib, har biriga 1 milliard so‘mdan ma’naviy zarar uchun kompensatsiya undirishga qaror qilgan. Javobgar sifatida yetti shaxs, jumladan Farmatsevtika sohasini rivojlantirish agentligi sobiq direktori Sardor Qariyev ko‘rsatildi.
Sud Qariyevdan musodara qilingan 10 ming dollarni ushbu beshta bolaning vakillariga taqsimlashni buyurdi. Biroq 2025 yil iyul holatiga ko‘ra, bu mablag‘lar to‘lanmagan.
Uchtepa tuman sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sudya yordamchisi Gulchehra Murodova aytishicha, sud hukmi apellyatsiya shikoyatlari sabab qonuniy kuchga kira olmadi. 2023 yil dekabrda Sardor Qariyev, uning o‘rinbosarlari va Quramax Medical kompaniyasi rahbari Ragvendra Pratap Singh shikoyat bergan.
Keyinchalik Qariyev va Singh shikoyatlarini qaytarib olishdi, ammo boshqa jabrlanuvchi Saidmuxtor Fayzullaev, Supreme Pharmatech kompaniyasi rahbari apellyatsiya arizasi berdi. Apellyatsiya ishi 2025 yil may oyida boshlangan va 5 iyunda Toshkent shahar sudi hukmni o‘zgartirmasdan qoldirdi.
Ijro hujjatlari Uchtepa tuman sudiga topshirilib, 16 iyunda Majburiy ijro byurosiga yuborildi. Murodova ma’lum qilishicha, 10 ming dollar miqdoridagi ijro byuroga Yunusobod tumaniga yo‘naltirilgan, chunki mablag‘lar shu tumandagi SGB bazasining depozit hisobida saqlanmoqda.
Shu bilan birga, 2024 yil 26 fevraldagi asosiy hukm ham ijro etilmayapti. Unda 68 halok bo‘lgan va 18 nogiron bolalar oilasiga jami 75,6 milliard so‘m undirish belgilangan.
Yagona qisman to‘lov Sardor Qariyevning onasi tomonidan apellyatsiya hukmi tasdiqlangach 2,5 milliard so‘m miqdorida amalga oshirildi. Ushbu mablag‘ oilalar o‘rtasida taqsimlanib, har biriga 20-30 million so‘mdan berildi.

В результате отравления в Джизаке скончалась восьмилетняя Муслима
3 июля 2025 года в Жиззакской области погибла восьмилетняя Муслима Зиёбоева. Об этом сообщает Upl.uz.
Её смерть стала очередной трагедией, возникшей в результате массового отравления препаратом «Док-1 Макс». Девочка имела инвалидность группы I, назначенную врачами, и ей оставался всего месяц до девятилетия.
Этот случай официально увеличил число погибших детей до 69. Другие десятки детей продолжают бороться с проблемами со здоровьем, однако процесс выплаты компенсаций, назначенных судом, остановился из-за бюрократических препятствий.
Смерть Муслимы была подтверждена её отцом Ильхом Азимовым. Об этом стало известно после получения информации от другой пострадавшей семьи.
Случаи отравления сиропами «Док-1 Макс» и «Амбронол» были зафиксированы с сентября по декабрь 2022 года. Эти препараты были произведены индийской компанией Marion Biotech.
Согласно делу, Муслима, родившаяся в 2016 году, в декабре 2022 года по рекомендации врача принимала сироп «Док-1 Макс». Вскоре у неё развилась почечная недостаточность, возникла анурия – полное прекращение мочеиспускания.
После госпитализации её состояние ухудшилось, и она была направлена в Национальный центр детской медицины в Ташкенте. Во время транспортировки девочка впала в кому и очнулась через неделю.
Несмотря на все усилия врачей, её здоровье ухудшилось до необратимого состояния, и ей была присвоена инвалидность группы I. На слушаниях суда в ноябре 2023 года родители сообщили, что их дочь не может самостоятельно передвигаться, сидеть и говорить, и что на её уход и терапию уходит более 10 миллионов сумов в месяц.
По их расчетам, общие расходы составили 1 миллиард сумов. Процесс выплаты ущерба пострадавшим до сих пор не завершен.
18 ноября 2023 года суд признал Муслиму и ещё четырёх детей пострадавшими и решил взыскать с каждого по 1 миллиарду сумов в качестве компенсации за моральный ущерб. В качестве ответчиков были указаны семь человек, включая бывшего директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардора Қариева.
Суд приказал распределить 10 тысяч долларов, конфискованных у Қариева, между представителями этих пятерых детей. Однако на июль 2025 года эти средства не были выплачены.
Помощник судьи Училтепинского районного суда Гульчехра Муродова сообщила, что решение суда не вступило в законную силу из-за апелляционных жалоб. В декабре 2023 года Сардор Қариев, его заместители и руководитель компании Quramax Medical Рагвендра Пратоп Сингх подали апелляцию.
Позже Қариев и Сингх отозвали свои жалобы, однако другой пострадавший Саидмуктар Файзуллаев, руководитель компании Supreme Pharmatech, подал апелляционную жалобу. Апелляционное дело началось в мае 2025 года, и 5 июня Ташкентский городской суд оставил решение без изменений.
Исполнительные документы были переданы в Училтепинский районный суд и 16 июня направлены в Управление принудительного исполнения. Муродова сообщила, что сумма в 10 тысяч долларов была направлена в Юнусабадский район, так как средства хранятся на депозитном счете базы SGB в этом районе.
При этом основное решение от 26 февраля 2024 года также не исполняется. В нем указано, что с 68 погибших и 18 семей детей-инвалидов должно быть взыскано в общей сложности 75,6 миллиарда сумов.
Единственный частичный платеж в размере 2,5 миллиарда сумов был осуществлён матерью Сардора Қариева после подтверждения апелляционного решения. Эти средства были распределены между семьями, и каждой было выдано от 20 до 30 миллионов сумов.