Chinazda akasi singlisini o‘ldirishda aybdor topildi
Toshkent viloyatida oilaviy zo‘ravonlik va moliyaviy nizolar bilan bog‘liq jiddiy jinoyat ishiga oid sud jarayoni yakunlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Sudya hay’ati Chinaz tumanida yashovchi 26 yoshli erkakning 30 yoshli singlisini o‘ldirganlikda aybdor ekanligini tan oldi. Mazkur voqea joriy yil fevral oyida sodir bo‘ldi.
Oilada ona, o‘g‘il va qiz bir uyda yashardi, ammo ularning munosabatlari mojarolarga boy edi. Halok bo‘lgan ayol, ikki farzand onasi, turmushidan ajrashgan edi va ko‘pincha akasi va onasi bilan moliyaviy masalalar yuzasidan janjallashar edi.
Sud jarayonida gumonlanuvchi o‘z aybini tan olib, singlisining nomiga olingan kredit to‘lanmagani ularning o‘rtasidagi mojaroning boshlang‘ich sababi bo‘lganini ta’kidladi. U aytdiki, qarz masalasi oilada og‘ir muhit yaratgan.
Sudda erkak singlisi kechasi sayrdan qaytgach, u bilan janjallashib, uning qo‘lidan pichoqni olib qo‘ymoqchi bo‘lganida, tasodifan uning bo‘yniga jarohat yetkazganini aytdi. Qon ko‘rganida o‘zini nazorat qila olmaganini bildirgan.
Biroq sud-tibbiy ekspertiza singlisining tanasida taxminan oltmishta teshik va kesilgan jarohatlar borligini aniqladi. Jinoyatdan so‘ng, gumonlanuvchi singlisining jasadini gilamga o‘rab, ularni uyning balkoniga olib chiqqan va u yerda bir hafta davomida qoldirilgan.
Jasad keyinchalik huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan topilgan. Sud ish bo‘yicha guvohlarning ko‘rsatmalari va ekspertiza xulosalarini inobatga olib, erkakning harakatlarini O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 97-moddasi, 2-qismi, «j» bandi — ya’ni maxsus shafqatsizlik bilan qasddan o‘ldirish deb baholadi.
Yakuniy hukm sifatida sud tergovchi sakkiz yil muddatga umumiy tartibli koloniyada qamoqqa olish hukmini chiqardi. 97-moddaning ikkinchi qismida qasddan o‘ldirish og‘irlashtiruvchi holatlar bilan sodir etilganda 15 yildan 25 yilgacha yoki umrbod qamoq jazosi belgilanishi ko‘zda tutilgan.
Sakkiz yillik jazo esa sud tomonidan ba’zi yengillashtiruvchi holatlar hisobga olinganligini ko‘rsatadi, ammo ular ishning ochiq manbalarida to‘liq yoritilmagan. Ushbu sud jarayoni oilaviy nizolar va moliyaviy muammolar oilada qanday oqibatlarga olib kelishi mumkinligini yana bir bor eslatadi.

В Чиназе брата признали виновным в убийстве сестры
В Ташкентской области завершился судебный процесс по серьезному уголовному делу, связанному с семейным насилием и финансовыми спорами. Об этом сообщает Upl.uz.
Судебная коллегия признала 26-летнего мужчину, проживающего в Чиназском районе, виновным в убийстве своей 30-летней сестры. Данное происшествие произошло в феврале текущего года.
В семье жили мать, сын и дочь, однако их отношения были полны конфликтов. Погибшая женщина, мать двоих детей, была разведена и часто ссорилась с братом и матерью по финансовым вопросам.
В ходе судебного процесса подозреваемый признал свою вину и отметил, что неоплаченный кредит на имя сестры стал начальной причиной конфликта между ними. Он сказал, что вопрос долга создал тяжелую атмосферу в семье.
На суде мужчина рассказал, что, когда его сестра вернулась с прогулки, они поссорились, и когда он пытался забрать у нее нож, случайно нанес ей рану в шею. Он заявил, что не смог контролировать себя, увидев кровь.
Однако судебно-медицинская экспертиза установила, что на теле сестры было около шестидесяти отверстий и резаных ран. После преступления подозреваемый завернул тело сестры в ковер и вынес его на балкон дома, где оно пролежало неделю.
Тело впоследствии было найдено правоохранительными органами. Суд, учитывая показания свидетелей и заключения экспертизы, квалифицировал действия мужчины по статье 97 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, часть 2, пункт «ж» — то есть преднамеренное убийство с особой жестокостью.
В качестве окончательного приговора суд вынес решение о лишении свободы на восемь лет в колонии общего режима. Во второй части статьи 97 предусмотрено, что за преднамеренное убийство, совершенное с отягчающими обстоятельствами, назначается наказание от 15 до 25 лет или пожизненное лишение свободы.
Восьмилетний срок наказания свидетельствует о том, что суд учел некоторые смягчающие обстоятельства, однако они не были полностью освещены в открытых источниках. Этот судебный процесс еще раз напоминает о том, какие последствия могут иметь семейные споры и финансовые проблемы в семье.