Pensiyaga qo‘shimcha to‘lov kimlarga beriladi?
Pensiyaga qo‘shimcha to‘lov – bu asosiy pensiya miqdoriga qo‘shiladigan oddiy qo‘shimcha emas, balki ma’lum guruhdagi fuqarolar uchun mo‘ljallangan qo‘shimcha moliyaviy yordamdir. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu chora qonun hujjatlari bilan belgilangan bo‘lib, jamiyatning eng himoyasiz qatlamlarini yoki alohida xizmatlari uchun e’tirof etilgan shaxslarni ijtimoiy himoya qilishni kuchaytirishga qaratilgan. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Pensiya jamg‘armasi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Qo‘shimcha to‘lov qonun bilan ko‘rsatilgan shaxslarga har oyda pensiyaning asosiy hisoblash qiymatining ma’lum foizida beriladi. Ushbu to‘lovni olish huquqi qat’iy qonun bilan tartibga solingan.
Qo‘shimcha to‘lovga da’vo qilishi mumkin bo‘lgan shaxslar ro‘yxati aniq belgilangan bo‘lib, davlatdan qo‘shimcha yordamga muhtoj turli toifadagi fuqarolarni o‘z ichiga oladi. Pensiyaga qo‘shimcha to‘lov olish huquqiga ega bo‘lgan asosiy toifalar quyidagilardan iborat: I guruh urush nogironlari – pensiyaning asosiy miqdorining 150 foizi; II guruh urush nogironlari – 125 foizi; I guruh ko‘z nogironlari – 100 foizi; I guruh nogironlari – 75 foizi; yolg‘iz yashovchi II guruh nogironlari – 75 foizi; urush qatnashchilari va ularga tenglashtirilgan shaxslar – 50 foizi; Buyuk Vatan urushi yillarida orqa safda harbiy xizmatni bajarganlar – 30 foizi; harbiy va ichki ishlar organlari, Milliy gvardiya xodimlarining xizmat vazifalarini bajarish vaqtida vafot etganlari yaqinlari – 30 foizi; O‘zbekiston Respublikasiga alohida xizmatlari bo‘lgan shaxslar – 100 dan 150 foizgacha, to‘lov tartibi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadi; yoshidan qat’i nazar, imtiyozli pensiyaga ega bo‘lgan san’atkorlar – 75 foizi; teatr-konsert tashkilotlari san’atkorlari, o‘qituvchilar va musiqiy san’at sohasidagi kreativ xodimlar – 50 foizi.
Ushbu qo‘shimcha to‘lovlar ijtimoiy himoyani ta’minlash va ma’lum guruhdagi fuqarolarning moddiy holatini yaxshilashga xizmat qiladi. Qonun doirasida belgilangan shartlarga rioya qilgan holda, ushbu to‘lovlardan foydalanish mumkin.

Дополнительные выплаты к пенсии кому предоставляются?
Дополнительная выплата к пенсии – это не просто обычная добавка к основному размеру пенсии, а дополнительная финансовая помощь, предназначенная для определенной группы граждан. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта мера установлена законодательными актами и направлена на усиление социальной защиты самых уязвимых слоев общества или лиц, признанных за особые заслуги. Об этом сообщила пресс-служба Пенсионного фонда Республики Узбекистан.
Дополнительная выплата предоставляется лицам, указанным в законе, в размере определенного процента от основного расчетного значения пенсии каждый месяц. Право на получение этой выплаты строго регламентировано законом.
Список лиц, имеющих право на дополнительную выплату, четко определен и включает граждан различных категорий, нуждающихся в дополнительной помощи от государства. Основные категории, имеющие право на дополнительную выплату к пенсии, включают: I группа инвалидов войны – 150 процентов от основного размера пенсии; II группа инвалидов войны – 125 процентов; I группа слепых – 100 процентов; I группа инвалидов – 75 процентов; одинокие проживающие инвалиды II группы – 75 процентов; участники войны и приравненные к ним лица – 50 процентов; лица, проходившие военную службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – 30 процентов; близкие тех, кто погиб во время выполнения служебных обязанностей в органах военной и внутренней службы, сотрудников Национальной гвардии – 30 процентов; лица, имеющие особые заслуги перед Республикой Узбекистан – от 100 до 150 процентов, порядок выплат устанавливается Кабинетом Министров; независимо от возраста, артисты, имеющие льготную пенсию – 75 процентов; артисты театрально-концертных организаций, учителя и творческие работники в области музыкального искусства – 50 процентов.
Эти дополнительные выплаты служат для обеспечения социальной защиты и улучшения материального положения граждан определенной группы. Использование этих выплат возможно при соблюдении условий, установленных законом.