Toshkentda uy-joy va yo‘l muammolari davom etmoqda
Toshkent shahar hokimiyati matbuot xizmati “Xalq Nazorati” portaliga fuqarolarning murojaatlari asosida tayyorlangan so‘nggi ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2025 yil 11 iyul holatiga ko‘ra, shahar muhitidagi asosiy muammolar saqlanib qolmoqda. Ular orasida uy-joy kommunal xo‘jaligi, yo‘l holati va umumiy obodonlashtirish masalalari eng ko‘p shikoyatlar mavzusi bo‘lib qolmoqda.
Joriy yil boshidan buyon tizimga Toshkent shahridan jami 36 092 ta murojaat kelib tushdi. Murojaatlar soni kamaymayapti: so‘nggi hisobot haftasida, ya’ni 7-11 iyul kunlari 1 713 yangi murojaat qayd etilgan.
Fuqarolarning eng faol bo‘lgan hududlari Yunusobod va Mirzo Ulug‘bek tumanlari bo‘lib, ushbu hududlar aholisi mavjud muammolarni eng ko‘p bildirgan. Murojaatlar mavzusini tahlil qilganda, uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasidagi muammolar barcha arizalarning 31 foizini tashkil etmoqda.
Yo‘l infratuzilmasining, jumladan piyodalar yo‘laklarining holati 20,4 foiz bilan ikkinchi o‘rinda turadi. Obodonlashtirish va ekologiya masalalari har biri 3,5 foizdan shikoyatlarni tashkil etadi.
Shuningdek, portal moderatorlari mahalliy, ammo muhim muammolar sonining oshayotganini qayd etmoqda. Bunga axlat qutilari va atrofi hududlarning ifloslanishi, bolalar maydonchalaridagi uskunalarning nosozligi, ta’mirlash ishlari kechikishi, ko‘cha yoritgichlarining yo‘qligi kiradi.
Ro‘yxatga olingan murojaatlarning aksariyati – 36 028 tasi ishga qabul qilingan. Hozirda 29 018 ta murojaat “hal etilgan” deb belgilangan, 64 tasi esa moderatorlik bosqichida rad etilgan.
Biroq, kechikkan murojaatlar soni 4 826 taga yetganligi jiddiy tashvishga sabab bo‘lmoqda. Yana 2 013 ta murojaat mas’ul tashkilotlar tomonidan ko‘rib chiqilmoqda.
Yunusobod tumani belgilangan muddatlarda hal etilmagan muammolar soni bo‘yicha yetakchilik qilmoqda. Bu hududda 719 ta murojaat kechikkan.
Orqadan Chilonzor (689), Mirzo Ulug‘bek (663) va Shayxontohur (655) tumanlari kuzatilmoqda. Ushbu to‘rt tuman shahar bo‘yicha kechikkan murojaatlarning 56,5 foizini tashkil etadi, bu ularning kommunal va ma’muriy xizmatlarida tizimli muammolar borligini ko‘rsatadi.
Ish samaradorligini tahlil qilganda, eng ko‘p murojaatlar Toshkent shahar elektr ta’minoti korxonasiga kelib tushgan – 3 699 ta. Shu bilan birga, ushbu tashkilot 127 ta murojaatga o‘z vaqtida javob bera olmagan, bu 2,8 foiz kechikish degani.
Toshkent ekologiya boshqarmasi 1 247 ta shikoyat olgan, ulardan 111 tasi kechikkan (8,9 foiz). Eng yomon ko‘rsatkich esa Bosh obodonlashtirish boshqarmasiga tegishli: 1 175 ta murojaatdan 141 tasi kechikkan, bu 12 foizni tashkil etadi.
Ushbu va boshqa ko‘rsatkichlar, jumladan aholi boshiga tushgan murojaatlar soni va rasmiy rad javoblar ulushi asosida haftalik tumanlar reytingi tuziladi. O‘tgan hafta eng yaxshi natijaga Uchtepa tumani erishdi – 10 ballik tizimda 8,21 ball bilan.
Eng past baho – 2,17 ball – Shayxontohur tumaniga berildi, u kechikkan murojaatlar soni bo‘yicha ham yetakchi hisoblanadi, bu ko‘rsatkich 650 dan oshgan. Muammolarni aniqlash ishlari faqat portal bilan cheklanmaydi.
Moderatorlar Telegram va Facebook kabi mashhur ijtimoiy tarmoqlarda ham faol monitoring olib boradi. O‘tgan hafta shu tarzda 2 840 ta muammo aniqlanib, rasmiy murojaat shaklida “Xalq Nazorati” tizimiga kiritilgan va tegishli xizmatlar tomonidan ko‘rib chiqilmoqda.
“Xalq Nazorati” portali 2021 yilda Toshkent shahrida fuqarolarni bevosita shahar hokimiyati bilan bog‘lash maqsadida ishga tushirilgan. U davlat xizmatlarini raqamlashtirish va ijro hokimiyati organlarining oshkoraligini oshirish dasturining bir qismi hisoblanadi.

В Ташкенте продолжаются проблемы с жильем и дорогами
Пресс-служба мэрии Ташкента опубликовала последние данные, подготовленные на основе обращений граждан на портале «Народный контроль». Об этом сообщает Upl.uz.
По состоянию на 11 июля 2025 года основные проблемы в городской среде остаются прежними. Среди них вопросы жилищно-коммунального хозяйства, состояние дорог и общие вопросы благоустройства продолжают быть наиболее частыми темами жалоб.
С начала текущего года в систему поступило всего 36 092 обращения из Ташкента. Количество обращений не уменьшается: за последнюю отчетную неделю, то есть с 7 по 11 июля, было зарегистрировано 1 713 новых обращений.
Наиболее активными районами граждан стали Юнусабадский и Мирзо-Улугбекский районы, жители которых чаще всего сообщали о существующих проблемах. Анализируя темы обращений, проблемы в сфере жилищно-коммунального хозяйства составляют 31% всех заявок.
Состояние дорожной инфраструктуры, включая пешеходные дорожки, занимает второе место с 20,4%. Вопросы благоустройства и экологии составляют по 3,5% жалоб.
Кроме того, модераторы портала отмечают рост числа местных, но важных проблем. К ним относятся загрязнение территорий вокруг мусорных контейнеров, неисправность оборудования на детских площадках, задержки в ремонте, отсутствие уличного освещения.
Большинство зарегистрированных обращений – 36 028 – были приняты в работу. В настоящее время 29 018 обращений помечены как «решенные», 64 были отклонены на стадии модерации.
Однако количество просроченных обращений достигло 4 826, что вызывает серьезную озабоченность. Еще 2 013 обращений рассматриваются ответственными организациями.
Юнусабадский район лидирует по количеству нерешенных проблем в установленные сроки. В этом районе 719 обращений просрочены.
Следом идут Чилонзор (689), Мирзо-Улугбек (663) и Шайхонтохур (655) районы. Эти четыре района составляют 56,5% просроченных обращений по городу, что указывает на системные проблемы в их коммунальных и административных службах.
Анализируя эффективность работы, наибольшее количество обращений поступило в Ташкентскую городскую электроснабжающую компанию – 3 699. При этом данная организация не смогла своевременно ответить на 127 обращений, что составляет 2,8% задержки.
Ташкентская экологическая инспекция получила 1 247 жалоб, из которых 111 были просрочены (8,9%). Худший показатель принадлежит Главному управлению благоустройства: из 1 175 обращений 141 было просрочено, что составляет 12%.
На основе этих и других показателей, включая количество обращений на душу населения и долю официальных отказов, составляется еженедельный рейтинг районов. На прошлой неделе лучший результат показал Училдакский район – 8,21 балла по 10-балльной системе.
Самая низкая оценка – 2,17 балла – была дана Шайхонтохурскому району, который также лидирует по количеству просроченных обращений, этот показатель превышает 650. Работа по выявлению проблем не ограничивается только порталом.
Модераторы также активно мониторят в популярных социальных сетях, таких как Telegram и Facebook. На прошлой неделе таким образом было выявлено 2 840 проблем, которые были внесены в систему «Народный контроль» в виде официальных обращений и рассматриваются соответствующими службами.
Портал «Народный контроль» был запущен в 2021 году в Ташкенте с целью непосредственного связывания граждан с городской администрацией. Он является частью программы цифровизации государственных услуг и повышения прозрачности органов исполнительной власти.