O‘zbekistonda birlamchi tibbiyot tizimi yangilandi
O‘zbekiston Respublikasida joriy yilning iyul oyidan boshlab birlamchi tibbiy-sanitar yordam tizimini tubdan takomillashtirishga qaratilgan keng ko‘lamli dastur ishga tushirildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu yangi modelning asosiy maqsadi sifatli tibbiy xizmatlarni aholiga yaqinlashtirishdir. Hozirda loyiha pilot rejimda mamlakatning 15 ta tanlangan tuman va shaharlarida amalga oshirilmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligi o‘zgarishlarning dastlabki natijalarini Xorazm viloyatidagi bir tuman poliklinikasi misolida namoyish etdi. Ushbu poliklinika kelajakdagi yangilanishlar uchun namunaga aylangan.
Xususan, Xorazm viloyati, Shovot tumanidagi 3-sonli oilaviy poliklinika kompleks yangilanishdan o‘tdi va endi ikkinchi turdagi tibbiyot muassasasi maqomini oldi. Eng asosiy yangilik sifatida mahalliy mutaxassislar tomonidan ishlab chiqilgan DMED raqamli tizimi joriy etildi.
Ushbu platforma qog‘oz shaklidagi tibbiy kartalarni olib tashlab, shifokorlarni ma’lumotlarni qayta ishlashdan ozod qildi va ular bemorlarga bevosita e’tibor qaratish imkoniga ega bo‘ldi. Aholining qulayligi uchun DMED nomli mobil ilova yaratildi.
Ilovani smartfonlariga o‘rnatgan fuqarolar shifokorga tashrif oldidan vaqtida ogohlantirish xabarlarini olishadi. Bemorlar ilovaning boshqa ko‘plab foydali funksiyalarini ham yuqori baholamoqda, bu esa tibbiyot muassasasi bilan o‘zaro aloqani sezilarli darajada osonlashtiradi.
Texnologik yangiliklardan tashqari, poliklinikaning jismoniy infratuzilmasida ham katta o‘zgarishlar yuz berdi. Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun kirish joyida qulay rampalar o‘rnatildi, bu esa tibbiy xizmatlarga erkin kirishni ta’minlaydi.
Ichkarida esa ona va bola uchun zamonaviy hamda qulay xona tashkil etildi. Eng muhim o‘zgarishlardan biri sifatida tuman darajasidagi tor mutaxassislarning poliklinikada faoliyat boshlashi e’tiborga loyiqdir.
Endilikda pediatrlar, akusher-ginekologlar va boshqa talab yuqori bo‘lgan shifokorlar xizmatidan foydalanish uchun fuqarolar tuman yoki viloyat markazlariga borgani shart emas. Shuni ta’kidlash lozimki, shunday yangi tibbiyot modeli joriy etilishi bo‘yicha pilot loyiha Samarqand viloyatida ham boshlangan.
Ushbu loyiha doirasida shifokorni erkin tanlash, bemorlar bilan shartnomalar tuzish va birlamchi tibbiy yordam ko‘rsatishga yangicha yondashuv joriy etilishi rejalashtirilgan.

В Узбекистане обновлена система первичной медицинской помощи
С июля текущего года в Республике Узбекистан запущена масштабная программа, направленная на коренное совершенствование системы первичной медицинской помощи. Об этом сообщает Upl.uz.
Основная цель этой новой модели — приближение качественных медицинских услуг к населению. В настоящее время проект реализуется в пилотном режиме в 15 выбранных районах и городах страны.
Министерство здравоохранения продемонстрировало первые результаты изменений на примере одной из поликлиник в Хорезмской области. Эта поликлиника стала образцом для будущих обновлений.
В частности, семейная поликлиника №3 в Шовотском районе Хорезмской области прошла обновление и теперь получила статус медицинского учреждения второго уровня. В качестве главного новшества была внедрена цифровая система DMED, разработанная местными специалистами.
Эта платформа исключила бумажные медицинские карты, освободив врачей от обработки данных и позволив им сосредоточиться на непосредственном внимании к пациентам. Для удобства населения было создано мобильное приложение под названием DMED.
Граждане, установившие приложение на свои смартфоны, получают своевременные уведомления перед визитом к врачу. Пациенты также высоко оценивают множество других полезных функций приложения, что значительно упрощает взаимодействие с медицинским учреждением.
Помимо технологических новшеств, в физической инфраструктуре поликлиники также произошли значительные изменения. Установлены удобные пандусы для людей с ограниченными возможностями, что обеспечивает свободный доступ к медицинским услугам.
Внутри была организована современная и комфортная комната для матери и ребенка. Одним из самых важных изменений является начало работы узких специалистов на уровне района в поликлинике.
Теперь гражданам не нужно ехать в районные или областные центры, чтобы воспользоваться услугами педиатров, акушеров-гинекологов и других востребованных врачей. Следует отметить, что пилотный проект по внедрению такой новой модели медицины также стартовал в Самаркандской области.
В рамках этого проекта планируется внедрение свободного выбора врача, заключение договоров с пациентами и новый подход к оказанию первичной медицинской помощи.