“Anora” filmi yulduzi va “Oskar” sovrindori: Mayki Medison aslida kim?
Medison 1999 yilning 25 martida dunyoga kelgan. U Los-Anjeles shahridan bo‘lib, San-Fernando vodiysida ulg‘aygan. Uning ota-onasi psixolog. Medison oiladagi besh farzandning biri, uning egizak akalari, yana bir akasi va ikkita singlisi bor.
2024 yil sentyabr oyida The Cut nashriga bergan intervyusida u 7-sinfni tugatgach, uyda ta’lim olishga o‘tganini aytadi. Bu Medisonga sevimli mashg‘uloti — ot sportiga ko‘proq vaqt ajratish imkonini beradi. Avgust oyida u Esquire nashriga onasi ham, buvisi ham ot minganini, shu sababli u “yurishni o‘rganishdan avval” ot minganini so‘zlab beradi.
“Men kun bo‘yi otxonada bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘lish uchun uyda ta’lim olishga o‘tdim,” deydi u. “Menga otxonaga borish va otlarni parvarish qilish bilan bog‘liq jarayon yoqardi, lekin bu o‘ziga xos yakkalanishga olib keladigan sport turi. Men boshqa yo‘nalishni tanlashim kerakligini his qildim”.
Hammasi onasi uni aktyorlik kurslariga yozdirib kelganidan keyin boshlandi. Onasi Maykini qo‘llab-quvvatlar, kastinglarga olib borar va rollarni o‘rganishida yordam berardi.
“Ular sahnadagi eng sevimli partnyorim. Oyijon, sizni juda yaxshi ko‘raman”, deydi Mayki.
Aktrisa qaysi filmlarda rol o‘ynagan?
Medison 14 yoshidan boshlab kinoda suratga tusha boshlagan. Ma’lum muddat qisqa metrajli filmlarda rol o‘ynagan aktrisa 2017 yilda ekranlarga chiqqan “Liza, Liza, kulrang osmon” nomli to‘liq metrajli filmda ilk bor rol ijro etgan. 2016 yilda qahramonimiz “Hammasi yaxshilikka” serialida Pamela Adlonning o‘smir qizi rolini 2022 yilda serial yakunlangunga qadar ijro etgan.
Yanvar oyida u Cut nashriga bergan intervyusida bu dramani “aktyorlik san’atiga kirish va haqiqiy kino maktabi bo‘ldi” deb ta’riflaydi.
Uning filmografiyasi Kventin Tarantinoning “Bir paytlar Gollivudda” filmida Menson oilasi a’zosi Syuzan “Seydi” Atkins rolini ijro etishi va 2024 yilda efirga uzatilgan “Ko‘ldagi ayol” mini-serialida rol o‘ynashi bilan boyidi.
2022 yilda yulduz “Qichqiriq” franshizasiga Ember Frimen rolini ijro etadi.
U “Anora”ga qanday kelib qoldi?
Ssenariy muallifi va rejissyor Shon Beyker Medisonni “Bir paytlar Gollivudda” filmida ko‘rib, kinoteatrdayoq aktrisa bilan bog‘langan. U “Anora” filmining ssenariysini yozayotganda bosh rolni aynan Medison ijro etishini ko‘zda tutgan.
Beyker uni kastingsiz rolga tasdiqlagan. Aytgancha, Mayki ham ssenariyni o‘qimasdan, rolni qabul qilgan.
“Men ssenariyni o‘qishdan oldin rozilik bildirganman”, deya u Cut nashriga aytib o‘tgan. “Shon Beykerning har qanday loyihasida ishtirok etishni istardim”.
Ushbu rol uchun Medison rus tilida gapirishni o‘rganadi. “Anora” filmi bruklinlik qiz haqida hikoya qiladi. U o‘zi ishlaydigan tungi klubdan ketish imkoniyatiga ega bo‘ladi — qiz rossiyalik oligarxning o‘g‘li bilan tanishib, unga turmushga chiqadi. Biroq bu xabar Rossiyaga yetib borgach, uning ertakdek hayoti barbod bo‘ladi va erining ota-onasi nikohni bekor qilishga urinadi.
Aktrisa haqida qiziqarli ma’lumotlar
Maykining Jem laqabli kuchukchasi va Biskvit nomli mushugi bor. Mayki ko‘p vaqtini ular bilan o‘tkazadi. Bundan tashqari, aktrisa bo‘sh vaqtida shirinliklar tayyorlashni yaxshi ko‘radi.
Medisonning aytishicha, u hayotda bosiq va kamtar inson — o‘zining jo‘shqin Anora obraziga umuman o‘xshamaydi.
“Men juda uyatchan edim. Birov bilan gaplashishga tortinardim. Maktabda darsda qo‘l ko‘tarishdan oldin ruhan tayyorlanishimga to‘g‘ri kelardi”, deb tan oladi Mayki.

Гаттузо остался вне чемпионата мира Италии
Майки Медисон стала звездой всего за короткое время с начала своей актерской карьеры и даже обошла Деми Мур в гонке за Оскар. Ниже мы представляем некоторые факты об актрисе.
Медисон родилась 25 марта 1999 года. Она из Лос-Анджелеса и выросла в долине Сан-Фернандо. Ее родители — психологи. Медисон является одним из пяти детей в семье, у нее есть два брата-близнеца, еще один брат и две сестры.
В интервью, данном изданию The Cut в сентябре 2024 года, она говорит, что после окончания 7-го класса перешла на домашнее обучение. Это дало Медисон возможность уделять больше времени своему любимому занятию — конному спорту. В августе она рассказывает изданию Esquire, что и ее мама, и бабушка занимались верховой ездой, поэтому она начала кататься на лошади "до того, как научилась ходить".
“Я перешла на домашнее обучение, чтобы иметь возможность проводить весь день в конюшне,” говорит она. “Мне нравилось ходить в конюшню и заботиться о лошадях, но это вид спорта, который приводит к определенной изоляции. Я почувствовала, что мне нужно выбрать другое направление”.
Все началось после того, как мама записала ее на актерские курсы. Мама поддерживала Майки, водила ее на кастинги и помогала изучать роли.
“Они — мои любимые партнеры на сцене. Мамочка, я тебя очень люблю,” говорит Майки.
В каких фильмах сыграла актриса?
С 14 лет Медисон начала сниматься в кино. Некоторое время она играла в короткометражных фильмах, а в 2017 году дебютировала в полнометражном фильме “Лиза, Лиза, серое небо”, который вышел на экраны. В 2016 году наша героиня исполняла роль дочери Памелы Адлон в сериале “Все к лучшему” до его завершения в 2022 году.
В январе она в интервью изданию Cut описывает эту драму как “вход в актерское искусство и настоящую киношколу”.
Ее фильмография пополнилась ролью Сюзан “Сейди” Аткинс, члена семьи Менсон в фильме Квентина Тарантино “Однажды в Голливуде”, а также ролью в мини-сериале “Женщина на озере”, который вышел в эфир в 2024 году.
В 2022 году звезда исполняет роль Эмбер Фримен в франшизе “Крик”.
Как она попала в “Анору”?
Сценарист и режиссер Шон Бейкер увидел Медисон в фильме “Однажды в Голливуде” и сразу же связался с актрисой. Он имел в виду, что главную роль в фильме “Анора” сыграет именно Медисон, когда писал сценарий.
Бейкер утвердил ее на роль без кастинга. Кстати, Майки тоже приняла роль, не читая сценарий.
“Я согласилась, не прочитав сценарий,” сказала она изданию Cut. “Я хотела участвовать в любом проекте Шона Бейкера”.
Для этой роли Медисон учится говорить по-русски. Фильм “Анора” рассказывает о девушке из Бруклина. Она получает возможность уйти из ночного клуба, где работает, и выходит замуж за сына российского олигарха. Однако, когда эта новость доходит до России, ее сказочная жизнь рушится, и родители мужа пытаются аннулировать брак.
Интересные факты об актрисе
У Майки есть собака по кличке Джем и кошка по имени Бисквит. Майки проводит много времени с ними. Кроме того, актриса любит готовить сладости в свободное время.
По словам Медисон, она в жизни спокойный и скромный человек — совершенно не похожа на свою яркую героиню Анору.
“Я была очень застенчивой. Мне было трудно говорить с кем-то. В школе мне приходилось морально готовиться, прежде чем поднять руку на уроке,” признается Майки.