Turkiyada Usmon Azim haqida ilmiy kitob nashr etildi
Bu haqda asar muallifi, turk shoiri va adabiyotshunosi Fotih Sulton Yilmaz o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida ma’lum qildi. Yilmazning "O‘zbek adabiyotining bir fidoiysi: Usmon Azim (davr, shaxsiyat, asar)" nomli ilmiy kitobi shoirning 75 yilligi munosabati bilan chop etildi.
Kitob uch bobdan iborat bo‘lib, birinchi va uchinchi boblarning muallifi Fotih Sulton Yilmazdir. Birinchi bobda Usmon Azimning adabiy portreti, ijodiy yo‘li va uning asarlaridagi g‘oyaviy yo‘nalishlar ilmiy uslubda tahlil qilinadi.
Ikkinchi bobda o‘zbek va turk adabiyotshunoslari tomonidan yozilgan maqolalar jamlangan. Ushbu maqolalar turk tiliga tarjima qilingan bo‘lib, turk o‘quvchilari uchun mo‘ljallangan.
Uchinchi bobda esa muallif Toshkentda Usmon Azim bilan o‘tkazgan suhbatni keltiradi. Bu suhbatda shoirning turk va jahon adabiyotiga oid ilgari e’lon qilinmagan fikr va mulohazalari mavjud.
Fotih Sulton Yilmaz o‘z asarida nafaqat shoir ijodini, balki uning ichki dunyosini ham ochib beradi. Yilmazning ta’kidlashicha, bu kitob turk dunyosi adabiyoti uchun foydali bo‘ladi.
Shuningdek, u Usmon Azim she’rlarining turk tilidagi tarjimalarini "Sessızce oturdum dünya içinde" nomli alohida kitob sifatida "Bengü" nashriyotida nashr etdi. Ushbu to‘plamda shoirning ilk ijodiy davridan boshlab so‘nggi asarlargacha bo‘lgan she’rlari jamlangan.
Fotih Sulton Yilmaz 1995 yilda Trabzonda tug‘ilgan bo‘lib, turkiy xalqlar adabiyoti bo‘yicha tadqiqotlar olib boradi. U Abay Qo‘nanboyev haqida ham ilmiy asarlar yaratgan va o‘zbek, qozoq, qirg‘iz hamda ozarbayjon shoirlarining ko‘plab she’rlarini turk tiliga tarjima qilgan.
Usmon Azim zamonaviy o‘zbek poeziyasining yirik namoyandalaridan biridir. Uning "Holat", "Oqibat", "Ko‘zgu", "Jodu", "So‘ngso‘zlar" kabi asarlari o‘zbek adabiyotida chuqur iz qoldirgan.

В Турции опубликована научная книга об Усмане Азиме
Об этом сообщил автор произведения, турецкий поэт и литературовед Фатих Султан Йылмаз на своей странице в социальной сети. Научная книга Йылмаза под названием «Верный защитник узбекской литературы: Усман Азим (эпоха, личность, произведение)» была издана к 75-летию поэта.
Книга состоит из трёх глав, автором первой и третьей глав является Фатих Султан Йылмаз. В первой главе научным методом анализируется литературный портрет Усмана Азима, его творческий путь и идейные направления в его произведениях.
Во второй главе собраны статьи, написанные узбекскими и турецкими литературоведами. Эти статьи переведены на турецкий язык и предназначены для турецких читателей.
В третьей главе автор приводит беседу с Усманом Азимом, проведённую в Ташкенте. В этом разговоре содержатся ранее не опубликованные мысли и размышления по поводу турецкой и мировой литературы.
Фатих Султан Йылмаз в своём произведении раскрывает не только творчество поэта, но и его внутренний мир. По словам Йылмаза, эта книга будет полезна для литературы тюркского мира.
Кроме того, он издал отдельной книгой в издательстве «Bengü» турецкие переводы стихов Усмана Азима под названием «Sessızce oturdum dünya içinde». В этом сборнике собраны стихи поэта от его раннего творческого периода до последних произведений.
Фатих Султан Йылмаз родился в 1995 году в Трабзоне и занимается исследованиями литературы тюркских народов. Он также создал научные работы об Абая Кунанбаева и перевёл на турецкий язык множество стихов узбекских, казахских, кыргызских и азербайджанских поэтов.
Усман Азим является одним из выдающихся представителей современной узбекской поэзии. Его произведения «Состояние», «Последствие», «Зеркало», «Колдовство», «Последние слова» оставили глубокий след в узбекской литературе.