Fuqaro o‘zi nomiga kredit rasmiylashtirishga taqiqni qanday o‘rnatishi mumkin?
Prezident tomonidan «Kredit axboroti almashinuvi to‘g‘risida»gi qonuniga kredit sohasidagi munosabatlarni yanada takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi qonun imzolandi.
Jismoniy shaxs kredit bitimini uning ishtirokisiz yoki xabardorligisiz rasmiylashtirilishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun kredit byurosiga ariza berish yo‘li bilan u bilan kredit bitimi tuzishni taqiqlashi mumkin.
Kredit bitimini tuzishni taqiqlash yoki bunday taqiqni bekor qilish to‘g‘risidagi ariza murojaat asosida yozma yoki elektron shaklda YAIDXP, davlat xizmatlari markazlari yoki kredit byurolari orqali beriladi. Ushbu xizmat bepul taqdim etiladi.
Taqiqlash to‘g‘risidagi ariza kredit byurosi tomonidan darhol kredit bitimini tuzish taqiqlangan shaxslar reyestriga kiritiladi.
Kredit bitimini tuzish taqiqlangan shaxslar reyestridan yoki bunday taqiqning olib tashlanganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni olmasdan turib kredit bitimini tuzish taqiqlanadi.
Shuningdek, kredit byurolariga ta’sir ko‘rsatish choralari yuzasidan qo‘shimchalar kiritilmoqda. Markaziy bank kredit byurolariga nisbatan quyidagi huquqbuzarliklarni sodir etganlik uchun choralar va sanksiyalarni qo‘llaydi:
• kredit axboroti almashinuvi to‘g‘risidagi va kredit byurolari faoliyatini tartibga soluvchi qonun hujjatlari talablariga rioya etmaslik;
• kredit byurolari xizmatlari iste’molchilarining huquqlarini buzish;
• litsenziya soxta hujjatlardan foydalangan holda olinganligi fakti aniqlanganda.
Qoidabuzarliklar aniqlanganda Markaziy bank quyidagi chora va sanksiyalarni qo‘llashga haqli:
• kredit byurolariga qoidabuzarliklarni bartaraf etish, shu jumladan, kredit byurolari xizmatlari iste’molchilarining huquqlari buzilishiga olib keluvchi sabablarni bartaraf etish to‘g‘risida ko‘rsatmalar yuborish;
• BHMning 5 ming baravari miqdorida jarima undirish.
O'zbekiston hukumatining so'nggi qarori mamlakat raqamli iqtisodiyotini rivojlantirish yo'lida katta ahamiyatga molik qadamdir. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Prezidentning yangi
Oʻzbekiston Bugun, 23:33
Oʻzbekiston Bugun, 13:40
Oʻzbekiston Bugun, 12:19
O'zbekiston gidromet xizmati 27 mart kuni mamlakat hududida kutilayotgan ob-havo sharoitlari haqida xabar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Kun davomida hamma joyda havoning
Oʻzbekiston Kecha, 23:01
O'zbekiston Respublikasida oila institutini mustahkamlash va yoshlar orasidagi ajralishlarning oldini olish maqsadida muhim qonun loyihasi ishlab chiqildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Oila
Oʻzbekiston Kecha, 22:25
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi rahbari Emomali Rahmonning davlat tashrifi hamda ikki xalq o'rtasidagi uzoq yillik do'stlik an'analarini yanada

Как гражданин может установить запрет на оформление кредита на свое имя?
Президентом подписан закон о внесении изменений и дополнений в закон «О кредитной информации», направленный на дальнейшее совершенствование отношений в сфере кредитования.
Физическое лицо может запретить заключение кредитного договора без его участия или ведома, подав заявление в кредитное бюро.
Заявление о запрете заключения кредитного договора или о его отмене подается на основании обращения в письменной или электронной форме через YAIDXP, центры государственных услуг или кредитные бюро. Эта услуга предоставляется бесплатно.
Заявление о запрете будет немедленно внесено в реестр лиц, которым запрещено заключение кредитного договора, кредитным бюро.
Запрещается заключение кредитного договора без получения информации из реестра лиц, которым запрещено заключение кредитного договора, или о снятии такого запрета.
Также вносятся дополнения по мерам воздействия на кредитные бюро. Центральный банк применяет меры и санкции за совершение следующих правонарушений в отношении кредитных бюро:
• несоблюдение требований законодательства о кредитной информации и регулировании деятельности кредитных бюро;
• нарушение прав потребителей услуг кредитных бюро;
• факт получения лицензии с использованием поддельных документов.
При выявлении правонарушений Центральный банк имеет право применять следующие меры и санкции:
• направлять указания кредитным бюро по устранению правонарушений, включая устранение причин, приводящих к нарушению прав потребителей услуг кредитных бюро;
• наложение штрафа в размере 5000 минимальных расчетных показателей.
В Кодекс о семье внесено предложение о продлении срока развода до одного года
В Узбекистане планируется внести изменения в Семейный кодекс, предусматривающие выделение супругам большего времени для примирения перед завершением процесса развода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Узбекистан Сегодня, 13:40
В ближайшее время в Узбекистане резко изменится погода
По данным Узгидромета, в предстоящие выходные в ряде регионов Узбекистана произойдут изменения погодных условий. Об этом сообщает Zamin.uz. В некоторых местах возможны кратковременные осадки, в том
Узбекистан Сегодня, 12:19
Погода в Узбекистане 27 марта: температура и ветер изменятся
Гидрометслужба Узбекистана сообщила об ожидаемых погодных условиях на территории страны 27 марта. Об этом сообщает Zamin.uz. В течение дня во всех местах будет наблюдаться изменчивость погоды,
Узбекистан Вчера, 23:01
В Узбекистане предложили запретить развод в течение года после заключения брака
В Республике Узбекистан разработан важный законопроект, направленный на укрепление института семьи и предотвращение разводов среди молодежи. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно этому документу,
Узбекистан Вчера, 22:25
Мирзиёев и Рахмон обновили древнюю дружбу на уровне стратегического партнерства
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, отметив государственный визит лидера Республики Таджикистан Эмомали Рахмона и дальнейшее укрепление многовековых традиций дружбы между двумя народами,
Узбекистан Вчера, 19:24
25 марта в социальных сетях распространились различные сообщения о том, что Центральный банк отменил требование указывать цель при P2P переводах. Об этом сообщил Zamin.uz. Эта ситуация вызвала