Shaxsning o‘z aybini tan olgani yagona dalil bo‘lsa, u jazoga tortilmaydi
Senatning beshinchi yalpi majlisida yangi tahrirdagi Konstitutsiya qabul qilingani munosabati bilan ayrim qonun hujjatlariga sudlar faoliyatining hamda fuqarolar huquq va erkinliklarining kafolatlarini kuchaytirishga qaratilgan o‘zgartirish hamda qo‘shimchalar kiritishni nazarda tutuvchi qonun muhokama qilindi.
Qayd etilishicha, muhokama qilingan qonun bilan Jinoyat-protsessual kodeksi hamda “Sudlar to‘g‘risida”gi qonunga gumon qilinuvchi, ayblanuvchi yoki sudlanuvchi o‘zining aybsizligini isbotlashi shart emasligi va istalgan vaqtda sukut saqlash huquqidan foydalanishi mumkinligi belgilanmoqda.
Shu bilan birga, agar shaxsning o‘z aybini tan olgani unga qarshi yagona dalil bo‘lsa, u aybdor deb topilishi yoki jazoga tortilishi mumkin emasligi nazarda tutilmoqda. Sud jarayonida ishtirok etayotgan guvoh o‘ziga va yaqin qarindoshlariga qarshi ko‘rsatma bermaslik huquqi joriy etilyapti.
Qonun bilan sudyani muayyan ishning muhokamasidan chetlashtirishga yoki uning vakolatlarini to‘xtatib turish, boshqa lavozimga o‘tkazishga faqat qonunda belgilangan tartibda va asoslarga ko‘ra yo‘l qo‘yilishi joriy qilinmoqda. Shuningdek, sudya vakolatiga va odil sudlovni amalga oshirishga doir faoliyatiga har qanday tarzda aralashishga yo‘l qo‘yilmasligi hamda ularning hisobdor emasligi belgilanyapti.
Oliy sudning qonunchilik tashabbusi huquqini amalga oshirish doirasi aniqlashtirilib, faqat o‘z vakolatlari doirasida masalalar kiritishi ham ko‘rsatilmoqda.

Если единственным доказательством является признание лица вины, то оно не подлежит наказанию
На пятом пленарном заседании Сената был обсужден законопроект, касающийся внесения изменений и дополнений в некоторые законодательные акты в связи с принятием новой редакции Конституции, направленных на усиление гарантий деятельности судов, а также прав и свобод граждан.
Отмечается, что обсуждаемым законом устанавливается, что в Уголовно-процессуальном кодексе и законе «О судах» не требуется, чтобы подозреваемый, обвиняемый или осуждённый доказывал свою невиновность и может воспользоваться правом на молчание в любое время.
При этом также предусмотрено, что если признание лица вины является единственным доказательством против него, то он не может быть признан виновным или подвергнут наказанию. Вводится право свидетеля, участвующего в судебном процессе, не давать показания против себя и своих близких.
Законом вводится порядок, согласно которому отстранение судьи от рассмотрения конкретного дела или приостановление его полномочий, перевод на другую должность допускается только в порядке и на основаниях, установленных законом. Также устанавливается, что вмешательство в деятельность судьи и осуществление правосудия в любом виде не допускается, а их ответственность не предусмотрена.
Определяется круг реализации права Верховного суда на законодательную инициативу, который уточняется, что он может вносить вопросы только в пределах своих полномочий.