Mehnat migratsiyasi uchun yangi qulay tizim joriy etiladi
O‘zbekistonda mehnat migratsiyasini tartibga solish va xizmatlarni soddalashtirish maqsadida “yagona darcha” tamoyili asosida yangi tizim joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu masala 18-noyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyevga taqdimot chog‘ida muhokama qilindi. Mazkur tizim mehnat migratsiyasi xizmatlarini qulayroq va samaraliroq qilishga qaratilgan.
Taqdimotda chet elda ishlayotgan o‘zbekistonliklar soni qisqarayotganiga qaramay, 2025-yilning dastlabki o‘n oyida ular tomonidan yuborilgan pul o‘tkazmalari hajmi 15,8 milliard dollarni tashkil etgani qayd etildi. Shu bilan birga, mehnat bozorini rivojlantirish va xizmatlarni takomillashtirish uchun bir qator chora-tadbirlar rejalashtirilgani bildirildi.
Jumladan, “Xorijda ish” platformasi orqali hozirda 25 ta onlayn xizmat taqdim etilmoqda va ulardan 520 mingdan ortiq fuqaro foydalanmoqda. Kelgusida platformaga biometrik identifikatsiya, sun’iy intellekt, bo‘sh ish o‘rinlarini real vaqt rejimida kuzatish va masofaviy maslahat berish kabi yangi imkoniyatlarni joriy etish rejalashtirilgan.
Shuningdek, Migratsiya agentligi tarkibida 24 soat davomida xizmat ko‘rsatadigan vaziyat markazini tashkil etish ko‘zda tutilmoqda. Noqonuniy migratsiya va firibgarliklarga qarshi kurashish choralari ham kuchaytiriladi.
Xususan, aeroportlarda ma’lumot beruvchi terminallar o‘rnatilishi, jarimalar miqdorini oshirish va noqonuniy chiqishga ko‘maklashganlik uchun javobgarlik masalasini ko‘rib chiqish taklif etilmoqda. Prezident ushbu takliflarni ma’qullab, ularning tezkor amalga oshirilishini ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berdi.
O'zbekistonda yomg'irli kunlar va sovuq havo kutilmoqda
O'zbekistonda yaqin kunlarda ob-havo o'zgarishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. O'zgidrometning ma'lumotlariga ko'ra, haftaning davomida mamlakat bo'ylab
Oʻzbekiston Bugun, 06:35
O‘zbekiston tarixida ilk bor kriptovalyuta qazib olish uchun rasmiy litsenziya berildi, deb xabar berdi uz24.uz. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu yangilik mamlakatda yashirin faoliyat yuritayotgan
Oʻzbekiston Bugun, 05:29
Markaziy bank 2025 yil uchun P2P (kartadan kartaga) o‘tkazmalar bo‘yicha tahliliy statistik ma’lumotlarni e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ma'lum bo‘lishicha, o‘tgan yil
Oʻzbekiston Bugun, 04:35
21-fevralda kuzatilgan nam va salqin ob-havodan so'ng, 22-fevral kuni O‘zbekiston bo‘ylab osmon asosan ochiq bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bunda yog‘ingarchilik deyarli
Oʻzbekiston Bugun, 04:19
Zominda arzon narxli oziq-ovqat yarmarkasi tashkil etildi
Muborak Ramazon oyi arafasida Zomin tumanida ijtimoiy ahamiyatga ega oziq-ovqat mahsulotlari va kundalik ehtiyoj tovarlari narxlarini barqaror saqlash maqsadida savdo yarmarkasi tashkil etildi. Bu
Oʻzbekiston Bugun, 03:53
"Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari" nishoni ta’sis etildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi "Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari" ko‘krak nishonini ta’sis etish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu nishon

Для трудовой миграции вводится новая удобная система
В Узбекистане вводится новая система на основе принципа «единого окна» для регулирования трудовой миграции и упрощения услуг. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот вопрос обсуждался 18 ноября на презентации для Президента Шавката Мирзиёева. Данная система направлена на повышение удобства и эффективности услуг в сфере трудовой миграции.
На презентации было отмечено, что несмотря на сокращение числа узбекистанцев, работающих за рубежом, объем денежных переводов, отправленных ими за первые десять месяцев 2025 года, составил 15,8 миллиарда долларов. Также было сообщено о планах по развитию рынка труда и совершенствованию услуг посредством ряда мероприятий.
В частности, через платформу «Работа за рубежом» в настоящее время предоставляется 25 онлайн-услуг, которыми пользуются более 520 тысяч граждан. В будущем планируется внедрить на платформу новые возможности, такие как биометрическая идентификация, искусственный интеллект, отслеживание вакансий в режиме реального времени и дистанционные консультации.
Кроме того, в составе Агентства по миграции планируется создать круглосуточный ситуационный центр. Также будут усилены меры по борьбе с незаконной миграцией и мошенничеством.
В частности, предлагается установить информационные терминалы в аэропортах, увеличить размеры штрафов и рассмотреть вопрос ответственности за содействие незаконному выезду. Президент одобрил эти предложения и дал поручения по их оперативному выполнению.
В Узбекистане ожидаются дождливые дни и холодная погода
В Узбекистане в ближайшие дни ожидается изменение погоды. Об этом сообщает Zamin.uz. По данным Узгидромета, в течение недели по всей стране возможны осадки. Особенно в северных регионах 3-4 марта
Узбекистан Сегодня, 06:35
В Узбекистане выдана первая официальная лицензия на майнинг криптовалюты
В истории Узбекистана впервые выдана официальная лицензия на добычу криптовалюты, сообщает uz24.uz. Об этом сообщает Zamin.uz. Эта новость означает конец эпохи скрытой деятельности ферм и незаконных
Узбекистан Сегодня, 05:29
Более половины P2P переводов выполнены на небольшие суммы
Центральный банк опубликовал аналитические статистические данные по P2P (с карты на карту) переводам за 2025 год. Об этом сообщает Zamin.uz. Как стало известно, в течение прошлого года большинство
Узбекистан Сегодня, 04:35
В Узбекистане 22 февраля ожидается тёплый и солнечный день
После влажной и прохладной погоды 21 февраля, 22 февраля по всей территории Узбекистана ожидается преимущественно ясное небо. Об этом сообщает Zamin.uz. Осадков практически не предвидится. С
Узбекистан Сегодня, 04:19
В Зоминде организована ярмарка дешевых продуктов питания
В преддверии священного месяца Рамадан в Зоминском районе была организована ярмарка для стабилизации цен на социально значимые продукты питания и товары повседневного спроса. Об этом сообщает
Узбекистан Сегодня, 03:53
Учреждена награда "Строители нового Узбекистана"
Правительство Республики Узбекистан приняло решение об учреждении нагрудного знака "Строители Новой Узбекистана". Об этом сообщает Zamin.uz. Этот знак присваивается гражданам, активно