O‘zbekiston harbiylari Moskvadagi G‘alaba paradida qatnashadi
O‘zbekiston harbiy xizmatchilari 2025-yil 9-may kuni Moskvada bo‘lib o‘tadigan Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali harbiy paradida ishtirok etadi, deb upl.uz sayti xabar berdi.
Rossiya prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakovning so‘zlariga ko‘ra, paradga O‘zbekiston bilan bir qatorda yana 12 davlatning harbiy delegatsiyalari ham jalb etiladi. Ular orasida Markaziy va Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlari harbiy kuchlari ham bor.
Ushakov, shuningdek, Shimoliy Koreya harbiylari ushbu tadbirda qatnashmasligini aniq qilib aytdi.
Avvalroq Ukraina Tashqi ishlar vazirligi boshqa mamlakatlarga murojaat qilib, ularni Moskvadagi paradga o‘z harbiylarini yubormaslikka chaqirgan edi. Ularning fikricha, ayniqsa o‘zini neytral deb e’lon qilgan yoki xalqaro sahnada betaraf siyosat olib borayotgan davlatlar bunday tadbirlardan chetda turishi kerak.
Ukraina TIVining bayonotiga ko‘ra, bu kabi tadbirlarda ishtirok etish neytrallik prinsipini buzadi. Biroq shunga qaramay, O‘zbekiston va bir nechta boshqa davlatlar paradda ishtirok etish qarorida qat’iy qolgan.

Узбекистанские военные примут участие в Параде Победы в Москве
Военные Узбекистана примут участие в торжественном военном параде, посвященном 80-летию Победы во Второй мировой войне, который пройдет 9 мая 2025 года в Москве, сообщает сайт upl.uz.
По словам помощника президента России Юрия Ушакова, наряду с Узбекистаном в параде также будут участвовать военные делегации из 12 других стран. Среди них есть и военные силы государств Центральной и Южно-Восточной Азии.
Ушаков также четко заявил, что военные Северной Кореи не будут участвовать в этом мероприятии.
Ранее Министерство иностранных дел Украины обращалось к другим странам с призывом не отправлять своих военных на парад в Москве. По их мнению, особенно государства, которые объявили себя нейтральными или ведут нейтральную политику на международной арене, должны оставаться в стороне от таких мероприятий.
Согласно заявлению МИД Украины, участие в подобных мероприятиях нарушает принцип нейтралитета. Тем не менее, Узбекистан и несколько других стран остаются твердыми в своем решении участвовать в параде.