O‘zbekistonda blogerlar faoliyati qanday tartibga solinadi?
Hozirgi kunda internet, ijtimoiy tarmoqlar va axborot muhitida o‘z o‘rniga ega bo‘lgan blogerlar faoliyati mamlakatimizda qanday huquqiy asoslarga ega ekanligi haqida ko‘pchilik qiziqmoqda. Shu o‘rinda, blogerlikning huquqiy jihatlari, mavjud qonunchilikdagi tartiblar haqida ma’lumot berib o‘tamiz.
O‘zbekistonda hozircha blogerlarning faoliyatini bevosita tartibga soluvchi alohida bir qonun mavjud emas. Ular asosan mamlakatdagi axborot sohasi va internet tizimini tartibga soluvchi umumiy qonunchilik doirasida faoliyat olib borishadi.
Jumladan, mamlakatdagi OAVlarning faoliyatini nazorat qiluvchi “Ommaviy axborot vositalari to‘g‘risida”gi qonun mavjud bo‘lib, blogerlar rasman ommaviy axborot vositalariga kirmaydi. Biroq blogerlar keng auditoriya uchun ma’lumot tarqatgani sababli, ayrim hollarda ularga nisbatan ham ommaviy axborot vositalari uchun belgilangan javobgarliklar qo‘llanilishi mumkin.
“Axborotlashtirish to‘g‘risida”gi qonunga ko‘ra, internetda ma’lumot tarqatayotgan har bir shaxs, jumladan, blogerlar ham faqat qonunga zid bo‘lmagan, ishonchli va tasdiqlangan ma’lumotlarni tarqatishlari lozim. Ular o‘z faoliyatida boshqa shaxslarning shaxsiy hayoti daxlsizligini hurmat qilishi va asossiz yoki tasdiqlanmagan ma’lumotlarni tarqatmasligi shart.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi tomonidan chiqariladigan tartib, ko‘rsatmalar va qo‘llanmalarda blogerlarning mas’uliyati, huquq va majburiyatlari ham ko‘rsatib o‘tiladi.
Yana bir muhim jihat — agar bloger o‘z faoliyati orqali muntazam ravishda daromad topadigan bo‘lsa (reklama, homiylik yoki boshqa xizmatlardan tushgan mablag‘), u soliq to‘lash majburiyatiga ham ega bo‘ladi.
Xulosa qilib aytganda, O‘zbekistonda blogerlar o‘z faoliyatini qonunchilik talablari asosida yuritishi, jamoatchilikka tarqatiladigan har qanday axborot uchun javobgar ekanligini anglashi lozim.
Imom Buxoriy majmuasi yangi qiyofada xalqqa taqdim etildi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19 mart kuni Samarqand viloyatida joylashgan Imom Buxoriy majmuasini ziyorat qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu muqaddas maskan
Millatimizning yetakchisi Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun Samarqand shahridagi mashhur Hazrati Xizr majmuasiga tashrif buyurdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu ziyorat paytida
Oʻzbekiston Kecha, 16:01
Jismoniy tarbiya o'qituvchilarini attestatsiya tartibi tubdan o'zgartirildi
O'zbekiston Respublikasidagi umumiy o'rta ta'lim maktablarida faoliyat yurituvchi jismoniy tarbiya o'qituvchilarini attestatsiyadan o'tkazish tartibi tubdan

Как регулируется деятельность блогеров в Узбекистане?
В настоящее время многих интересует, на каких правовых основах осуществляется деятельность блогеров, которые занимают свою нишу в интернете, социальных сетях и информационном пространстве нашей страны. В этом контексте мы предоставим информацию о правовых аспектах блогерства и существующих законодательных порядках.
В Узбекистане пока нет отдельного закона, который бы непосредственно регулировал деятельность блогеров. Они в основном действуют в рамках общего законодательства, регулирующего информационную сферу и интернет-систему в стране.
В частности, существует закон "О средствах массовой информации", который контролирует деятельность СМИ в стране, и блогеры официально не входят в состав средств массовой информации. Однако, поскольку блогеры распространяют информацию для широкой аудитории, в некоторых случаях к ним могут применяться ответственности, установленные для средств массовой информации.
Согласно закону "Об информатизации", каждое лицо, распространяющее информацию в интернете, включая блогеров, должно распространять только законные, достоверные и подтвержденные данные. Они обязаны уважать неприкосновенность личной жизни других лиц и не распространять необоснованную или неподтвержденную информацию.
Также в регламентах, инструкциях и рекомендациях, издаваемых Министерством юстиции Республики Узбекистан и Агентством информации и массовых коммуникаций, указываются ответственность, права и обязанности блогеров.
Еще один важный аспект — если блогер регулярно получает доход от своей деятельности (реклама, спонсорство или другие услуги), он также обязан уплачивать налоги.
В заключение, можно сказать, что блогеры в Узбекистане должны вести свою деятельность на основе требований законодательства и осознавать свою ответственность за любую информацию, распространяемую среди общественности.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 марта посетил комплекс Имама Бухари, расположенный в Самаркандской области. Об этом сообщает Zamin.uz. Эта святыня, благодаря масштабным
Президент Мирзиёев провёл церемонию памяти у мавзолея Ислама Каримова
Лидер нашей нации, Президент Шавкат Мирзиёев сегодня посетил знаменитый комплекс Хазрати Хизр в городе Самарканд. Об этом сообщает Zamin.uz. Во время этого паломничества он остановился у мавзолея
Узбекистан Вчера, 16:01
Порядок аттестации учителей физической культуры кардинально изменен
Порядок аттестации учителей физической культуры, работающих в общеобразовательных школах Республики Узбекистан, был кардинально изменён. Об этом сообщает Zamin.uz. Это нововведение представлено