O‘zbekiston kredit jihatidan ishonchliroq deb topildi
Fitch Ratings xalqaro agentligi O‘zbekistonning uzoq muddatli xorijiy valyutadagi kredit reytingini bir pog‘onaga oshirib, “BB-”dan “BB”ga ko‘tardi, deb Nova24.uz xabar berdi.
Mazkur reyting davlatning tashqi qarzlarini o‘z vaqtida qaytarish qobiliyatini ifodalaydi. Reyting qanchalik yuqori bo‘lsa, to‘lovlardagi tavakkalchilik shunchalik past bo‘ladi. Avvalgi “BB-” reytingi “spekulyativ” yoki “investitsion emas” deb baholangan edi.
Yangi “BB” reytingi O‘zbekiston kredit beruvchilar nazarida ishonchliroq davlatga aylanganini bildiradi. Bu xorijiy kreditlarni arzonroq olish va chet el investorlarini jalb qilish imkoniyatini oshiradi. Reytingning ko‘tarilishi islohotlar sur’ati va o‘rta muddatli o‘sish istiqbollari bilan bog‘liq.
Islohotlar qatoriga pul-kredit siyosatiga ishonchni oshirish, davlat institutlari shaffofligini kuchaytirish, xususiylashtirish rejalarini ilgari surish kiradi. 2024 yildagi ijobiy fiskal natijalarga energiya tariflarini liberallashtirish va subsidiya tizimini isloh qilish ta’sir ko‘rsatgan.
Agentlik 2025–2026 yillarda iqtisodiy o‘sish 6,3% atrofida bo‘lishini taxmin qilmoqda. Bu o‘sishga davom etayotgan islohotlar, xomashyo (ayniqsa, oltin)ga barqaror talab hamda pul o‘tkazmalari hajmining oshishi turtki bo‘ladi.
Biroq agentlik reytingning pasayish xavfini ham eslatib o‘tdi. Bunday holat, masalan, pul o‘tkazmalari keskin kamayishi, xomashyo narxlarining pasayishi va savdo balansidagi jiddiy salbiy o‘zgarishlar tufayli yuzaga kelishi mumkin.
Shuningdek, iqtisodiy o‘sish sur’atining susayishi, byudjet xarajatlarining oshishi, milliy valyutaning keskin qadrsizlanishi yoki davlat tomonidan berilgan kafolatlarning bajarilishi salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Reytingning yana yaxshilanishi islohotlarning izchil va tez amalga oshirilishiga, makroiqtisodiy barqarorlik va davlat boshqaruvi sifatining yaxshilanishiga bog‘liq.

дождь ветер 3.3 м/с, З
Международное агентство Fitch Ratings повысило долгосрочный кредитный рейтинг Узбекистана в иностранной валюте на одну ступень с “BB-” до “BB”, сообщает Nova24.uz.
Данный рейтинг отражает способность государства своевременно погашать свои внешние долги. Чем выше рейтинг, тем ниже риск по платежам. Предыдущий рейтинг “BB-” оценивался как “спекулятивный” или “неинвестиционный”.
Новый рейтинг “BB” указывает на то, что Узбекистан стал более надежным государством в глазах кредиторов. Это увеличивает возможность получения иностранных кредитов по более низким ставкам и привлечения иностранных инвесторов. Повышение рейтинга связано с темпами реформ и среднесрочными перспективами роста.
К числу реформ относятся повышение доверия к денежно-кредитной политике, усиление прозрачности государственных институтов, продвижение планов приватизации. Позитивные фискальные результаты 2024 года были обусловлены либерализацией тарифов на энергоресурсы и реформированием системы субсидий.
Агентство прогнозирует, что в 2025–2026 годах экономический рост составит около 6,3%. Этот рост будет поддерживаться продолжающимися реформами, стабильным спросом на сырьевые товары (особенно на золото) и увеличением объемов денежных переводов.
Однако агентство также упомянуло о риске понижения рейтинга. Такая ситуация может возникнуть, например, из-за резкого снижения денежных переводов, падения цен на сырьевые товары и серьезных негативных изменений в торговом балансе.
Кроме того, замедление темпов экономического роста, увеличение бюджетных расходов, резкое обесценивание национальной валюты или невыполнение государственных гарантий могут оказать негативное влияние.
Дальнейшее улучшение рейтинга зависит от последовательного и быстрого проведения реформ, макроэкономической стабильности и улучшения качества государственного управления.
Сегодня по расписанию запланировано 35 вылетов и такое же количество прилётов, сообщили на uzairways.com. Ранний вылет отправляется в 06:35, а последний — в 22:30. Среди популярных направлений среди