«Dinamo» Makhachkala bosh murabbiyi Xasanbi Bidjiev «Match TV»ga Spartak jamoasi bilan bo‘lib o‘tgan o‘yindan so‘ng fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, o‘yin kutilganidek kechmadi. Himoyada ko‘plab xatolar bo‘lib, natijada raqib gol urishga muvaffaq bo‘ldi.
Bu vaziyat autdan kelib chiqqan bo‘lsa-da, orqadagi xatoga yo‘l qo‘yilmasligi kerak edi. Shuningdek, hujumda ham kutilgan darajada samarali harakat qila olmadik.
Birinchi bo‘limda faqat bitta imkoniyat yaratildi. Ikkinchi bo‘limda esa, raqibdan o‘yinchining haydalishi sababli hujum choralari cheklangan edi.
Shu bois, himoyada kutib turib, qarshi hujumga tayyor bo‘lish zarur edi. Hujum va yarim himoya chizig‘ida o‘zgarishlar kiritildi, standart vaziyatlar yoki qarshi hujumlarda imkoniyat yaratishga harakat qilindi, ammo natija bo‘lmadi.
Spartak jamoasi bosh murabbiyi Stankovich tanaffusda sariq kartochkaga ega bo‘lgan va asabiy bo‘lgan Solari o‘rnini almashtirdi. Bidjiev esa Azzi o‘rnini almashtirmadi, chunki u qanotda faol va keskin harakat qilardi.
Biroq, Azzi o‘z hissiyotlariga to‘liq ega bo‘la olmagani uchun ikkinchi sariq kartochkani oldi. Murabbiy fikricha, birinchi sariq kartochka berilishi noto‘g‘ri bo‘lgan, chunki bu holatda qoidabuzarlik mavjud emas edi.
Paltsevning hujumga o‘tishi vaziyatini murabbiy «bechora holat» deb atadi, ammo u bunday pozitsiyada o‘ynashga tayyor ekanini aytdi. O‘tgan mavsumda ham u markaziy himoyachi sifatida o‘ynagan.
Shu sababli bu safar ham u yarim himoyaga ko‘chirilgan. Bugungi o‘yinda zaxira o‘yinchilar yetishmovchiligi sezilgani haqida savolga Bidjiev bu muammoni tezroq hal qilish zarurligini ta’kidladi.
Jamoaga yangi o‘yinchilar qo‘shilishi ularning o‘yini uchun foydali bo‘ladi. Bu masala aniq va dolzarb ekanligi aytildi.

Биджиев: Команде срочно необходимы новые футболисты
Главный тренер «Динамо» Махачкала Хасанби Биджиев высказался после матча с командой «Спартак» в интервью «Match TV». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, игра прошла не так, как ожидалось. В защите было много ошибок, в результате чего соперник смог забить гол.
Хотя эта ситуация возникла из-за аута, ошибка в обороне не должна была произойти. Также в атаке мы не смогли действовать так эффективно, как ожидалось.
В первом тайме была создана только одна возможность. Во втором тайме, из-за удаления игрока соперника, атакующие действия были ограничены.
Поэтому необходимо было ждать в защите и быть готовыми к контратаке. Были внесены изменения в линии атаки и полузащиты, пытались создать возможности на стандартных ситуациях или контратаках, но результата не было.
Главный тренер команды «Спартак» Станкович заменил Солари, который имел желтую карточку и был нервозен, в перерыве. Биджиев же не заменил Аззи, так как он активно и резко действовал на фланге.
Однако Аззи получил вторую желтую карточку, так как не смог полностью контролировать свои эмоции. По мнению тренера, первая желтая карточка была выдана неправильно, так как в этом случае нарушения не было.
Переход Палтсева в атаку тренер назвал «жалким состоянием», но отметил, что он готов играть в такой позиции. В прошлом сезоне он также играл в качестве центрального защитника.
Поэтому и в этот раз его перевели в полузащиту. На вопрос о нехватке запасных игроков в сегодняшней игре Биджиев подчеркнул необходимость быстрого решения этой проблемы.
Присоединение новых игроков к команде будет полезно для их игры. Эта проблема была названа актуальной и важной.