FIFA va UEFA futbolchilar yukini oshirmoqda
Avvalgi "Rostov" jamoasi himoyachisi Vitaliy Dyakov "Evro-Futbol.Ru" tarmoq nashriga bergan intervyusida Yevropaning beshta kuchli ligasida og‘ir turnir jadvali sabab ko‘plab jarohatlar yuzaga kelishi mumkinligini ta’kidladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, bu jarohatlar albatta aynan shu musobaqalarda olingan bo‘lishi shart emas. Ammo futbolchilarning ortiqcha yuklanishi tufayli ular ta’tilidan to‘liq dam olib qaytmaydilar, bu esa ularning jismoniy va ruhiy holatiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Natijada jarohatlar, xususan og‘ir jarohatlar yuzaga kelishi ehtimoli oshadi. Dyakovning aytishicha, FIFA va UEFA rahbarlari bu jarayonlardan katta daromad ko‘rmoqda, ular maydonda yugurmaydi, ammo futbolchilar ko‘p o‘yin o‘ynashga majbur.
U klub jahon chempionatining ko‘pchilik uchun kerak emasligini ham ta’kidladi. Klub jahon chempionati 16 iyundan 13 iyulgacha AQShda bo‘lib o‘tdi.
Musobaqada Londonning "Chelsi" jamoasi g‘olib bo‘ldi. Finalda ular Parijning "PSJ" jamoasini 3:0 hisobida mag‘lub etdi.

FIFA и UEFA увеличивают нагрузку на футболистов
Бывший защитник команды "Ростов" Виталий Дьяков в интервью сетевому изданию "Евро-Футбол.Ру" отметил, что из-за тяжелого расписания турниров в пяти сильнейших лигах Европы может возникнуть множество травм. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, эти травмы не обязательно должны быть получены именно на этих соревнованиях. Однако из-за чрезмерной нагрузки футболисты не успевают полностью восстановиться после отпусков, что негативно сказывается на их физическом и психологическом состоянии.
В результате вероятность получения травм, особенно серьезных, возрастает. По словам Дьякова, руководители FIFA и UEFA получают большую прибыль от этих процессов, они не бегают по полю, но футболисты вынуждены играть много матчей.
Он также отметил, что клубный чемпионат мира не нужен большинству. Клубный чемпионат мира прошел с 16 июня по 13 июля в США.
В турнире победила команда "Челси" из Лондона. В финале они обыграли команду "ПСЖ" из Парижа со счетом 3:0.