Sobiq SSSR va Rossiya terma jamoalari yarim himoyachisi Aleksandr Mostovoy "Yevro-Futbol.Ru" saytiga bergan intervyusida sun’iy intellekt Chat GPT tomonidan berilgan savolga javob berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Sun’iy intellektning so‘rovi shunday edi: “Hozir Yevropada 18 yoshli Lamin Yamal yorqin namoyon bo‘lmoqda, ilgari ham iste’dodli yosh futbolchilar paydo bo‘lgan. Nega Rossiyada bunday iste’dodli o‘yinchilar yetishmayapti?” Mostovoy savolni yaxshi deb hisoblaydi va bitta o‘yinchini emas, balki yana o‘nlab yosh futbolchilarni misol keltirish mumkinligini ta’kidladi.
Biroq ular tezda yo‘qolib ketadi, yulduzga aylanishlari uzoq davom etmaydi. 20 yoshda futbolchi Yevropa darajasida yulduz bo‘lishi mumkin.
Rossiyada esa bunday futbolchilar yo‘qligining sababi haqida so‘nggi yigirma yil ichida ko‘p eshitganini aytdi. U futbol sohasida qaror qabul qiluvchi emasligini ta’kidlab, futbolchilarda noto‘g‘ri munosabat, o‘zini o‘ta qadrlash holatlari mavjudligini bildirdi.
Ko‘pincha 20 yoshida ularni juda yuqori darajaga ko‘tarishadi, ammo 25 yoshda faoliyati tugaydi yoki past ligalarda o‘ynaydi. Bu holat futbolchilarning futbolga bo‘lgan munosabatining zaifligidan kelib chiqadi.
Futbol ularning hayotida uchinchi o‘rinda bo‘lib, aslida birinchi o‘rinda bo‘lishi kerak. Har bir futbolchi o‘z mahoratini oshirish uchun barcha kuchini sarflash zarur.
Shu asosda muvaffaqiyatga erishish mumkin. Aks holda, faqat qisqa muddatda muvaffaqiyatga erishish, keyinchalik esa faoliyatni to‘xtatish holatlari ko‘p uchraydi.

Мостовой ответил на вопрос о искусственном интеллекте
Бывший полузащитник сборных СССР и России Александр Мостовой в интервью сайту "Евро-Футбол.Ру" ответил на вопрос, заданный искусственным интеллектом Chat GPT. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Запрос искусственного интеллекта был следующим: "Сейчас в Европе ярко проявляется 18-летний Ламин Ямал, ранее также появлялись талантливые молодые футболисты. Почему в России не хватает таких талантливых игроков?" Мостовой считает вопрос хорошим и отметил, что можно привести в пример не одного игрока, а десятки молодых футболистов.
Однако они быстро исчезают, звездами становятся ненадолго. В 20 лет футболист может стать звездой европейского уровня.
Что касается отсутствия таких футболистов в России, он сказал, что за последние двадцать лет много об этом слышал. Подчеркивая, что он не является принимающим решения в футболе, он отметил, что у футболистов существует неправильное отношение и случаи чрезмерной самооценки.
Часто в 20 лет их поднимают на очень высокий уровень, но к 25 годам их карьера заканчивается или они играют в низших лигах. Это происходит из-за слабого отношения футболистов к футболу.
Футбол в их жизни занимает третье место, хотя на самом деле должен быть на первом месте. Каждый футболист должен приложить все усилия для повышения своего мастерства.
На этой основе можно добиться успеха. В противном случае часто наблюдаются случаи, когда успех достигается только на короткий срок, а затем карьера прекращается.