Syomin legionerlar soni cheklovini qo‘llamaydi
Mashhur murabbiy Yuri Syomin legionerlar soniga qo‘yiladigan cheklovlarning kuchaytirilishi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Oldinroq xabar berilishicha, keyingi mavsumdan boshlab «10+5» yoki dastlabki bosqichda «10+6» tizimi joriy qilinishi mumkin. Bu shuni anglatadiki, Rossiya Premyer Ligasi klublari mavsum uchun arizalariga faqat 10 legionerni kiritishi va maydonda bir vaqtning o‘zida besh yoki oltita legionerdan ko‘p bo‘lmagan futbolchini ishlatishi mumkin bo‘ladi.
Syominning aytishicha, ligalarda cheklovlar hech qachon futbol sifatini oshirishga yordam bermagan. Unga ko‘ra, eng muhimi murabbiylarning ish sifatini yaxshilash va bolalar va o‘smirlar sport maktablaridagi dasturlarga e’tibor qaratishdir.
Shuningdek, faqat raqobat kuchli futbolchilarni yetishtirishi mumkin, sun’iy cheklovlar esa hech qanday ijobiy natija bermaydi. Hozirgi vaqtda Rossiya Premyer Ligasi klublari maydonda bir vaqtning o‘zida sakkiz nafar legionerdan foydalanish huquqiga ega.
Mavsum uchun esa jamoalar arizasida 13 nafar xorijiy futbolchi bo‘lishi mumkin. Bu tizim futbolning sifatini oshirishga emas, balki raqobatni kuchaytirishga qaratilgan bo‘lishi lozim.
Shuning uchun murabbiylar va yoshlar sportiga e’tibor berish muhimdir.
"Al-Nasr" futbol klubi bosh murabbiyi Jorje Jezush Krishtianu Ronaldoning navbatdagi uchrashuvda maydonga tushmasligi sabablarini tushuntirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda
Sport Bugun, 08:57
"Lokomotiv" klubining sobiq prezidenti Nikolay Naumov "Benfika" bosh murabbiyi Joze Mourinyo faoliyatini qaysi yo‘nalishda davom ettirishi mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu

Сёмин не будет применять ограничение на количество легионеров
Известный тренер Юрий Сёмин высказался о ужесточении ограничений на количество легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее сообщалось, что с следующего сезона может быть введена система «10+5» или на первоначальном этапе «10+6». Это означает, что клубы Российской Премьер-Лиги смогут включить в свои заявки на сезон только 10 легионеров и использовать на поле одновременно не более пяти или шести легионеров.
По словам Сёмина, ограничения в лигах никогда не способствовали повышению качества футбола. По его мнению, самое главное — это улучшение качества работы тренеров и внимание к программам в детских и юношеских спортивных школах.
Кроме того, только конкуренция может воспитать сильных игроков, искусственные ограничения не дают никаких положительных результатов. В настоящее время клубы Российской Премьер-Лиги имеют право использовать на поле одновременно восемь легионеров.
На сезон в заявке команд может быть 13 иностранных футболистов. Эта система должна быть направлена не на повышение качества футбола, а на усиление конкуренции.