Shamil Gazizov, Makhachqaladagi «Dinamo» jamoasining bosh direktori sifatida faoliyat yuritadi, legionerlar soniga qo‘yilgan limit haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Gazizovning so‘zlariga ko‘ra, u limitni qo‘llab-quvvatlamaydi. Uning ta’kidlashicha, hozirgi limit nisbatan maqbul, biroq jamoaga yangi iste’dodli futbolchilar kerak.
Bu esa chempionat darajasini ushlab turish va mahalliy futbolchilarning tezroq rivojlanishiga yordam beradi. Hozirgi vaqtda Rossiya Premyer Ligasi klublari bir mavsumda 13 nafar legionerni ro‘yxatga olishlari mumkin, biroq maydonda bir vaqtning o‘zida ulardan ko‘pi bilan 8 nafari o‘ynashi mumkin.
Oldinroq, Rossiya sport vazirligi kelasi mavsumdan boshlab legionerlar soniga qo‘yilgan limitni qat’iylashtirish rejalashtirilayotgani haqida ma’lumotlar tarqalgan edi. Bu o‘zgarishlar mamlakat futbolining sifatini oshirish va mahalliy futbolchilarga ko‘proq imkoniyat yaratish maqsadida amalga oshirilishi kutilmoqda.
Shunday qilib, Gazizov yangi qonun loyihasiga nisbatan salbiy munosabatda, lekin futbolning rivojlanishi uchun yangi qonunlarni qo‘llab-quvvatlash zarurligini ta’kidlaydi.

Газизов выступил против усиления лимита легионеров
Шамиль Газизов, генеральный директор команды «Динамо» в Махачкале, высказал свое мнение о лимите на количество легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Газизова, он не поддерживает лимит. Он подчеркивает, что текущий лимит относительно приемлем, однако команде нужны новые талантливые футболисты.
Это поможет поддерживать уровень чемпионата и способствовать более быстрому развитию местных футболистов. В настоящее время клубы Российской Премьер-Лиги могут регистрировать 13 легионеров за сезон, но на поле одновременно может находиться не более 8 из них.
Ранее появилась информация о том, что Министерство спорта России планирует ужесточить лимит на легионеров с следующего сезона. Эти изменения ожидаются с целью повышения качества футбола в стране и создания большего количества возможностей для местных футболистов.
Таким образом, Газизов негативно относится к новому законопроекту, но подчеркивает необходимость поддержки новых законов для развития футбола.