Pyerluiji Kollina Bolonya klubini qo‘llab-quvvatlagan
Italiyalik taniqli darvozabon va hakam Pyerluiji Kollina 1990-yillar va yangi asr boshlarida futbol sudiyasining haqiqiy timsoli bo‘lgan. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U ko‘plab nufuzli o‘yinlarda hakamlik qilish uchun taklif qilingan. Kollina o‘zining qaysi jamoani qo‘llab-quvvatlagani haqida gapirdi.
U Boloniyadan ekanini va 1991-yilgacha aynan shu shaharda yashaganini aytdi. Kollina o‘sha davrda Italiyada o‘z shahridagi jamoa o‘yinlariga hakamlik qilish taqiqi mavjud bo‘lganini ta’kidladi.
Shunga qaramay, unga Bolonya va Parma jamoalari o‘rtasidagi muhim o‘yinni boshqarish ishonib topshirilgan. Ushbu o‘yinda Bolonya 0:2 hisobida mag‘lub bo‘lib, Seriya Adan chiqqan.
Kollina sudiylik qilgan paytda jamoa nomlarini eslamaganini, faqat oq va qora futbolkalar kiygan jamoalar bo‘lganini aytgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu o‘yinda faqat shartli ravishda ranglar bo‘yicha ajratilgan jamoalar ishtirok etgan.

Пьерлуиджи Коллина поддержал клуб Болонья
Итальянский знаменитый вратарь и судья Пьерлуиджи Коллина был настоящим символом футбольного судейства в 1990-х годах и начале нового века. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Его приглашали судить множество престижных матчей. Коллина рассказал о том, какую команду он поддерживает.
Он сказал, что из Болоньи и жил именно в этом городе до 1991 года. Коллина отметил, что в то время в Италии существовал запрет на судейство матчей своей родной команды.
Тем не менее, ему доверили судить важный матч между командами Болонья и Парма. В этом матче Болонья проиграла со счетом 0:2 и вылетела в Серии А.
Коллина сказал, что во время судейства не помнил названия команд, только что это были команды, одетые в белые и черные футболки. По его словам, в этом матче участвовали только условно разделенные по цветам команды.