Lapochkin Zabolotniyning haydalishini qo‘llab-quvvatladi
Rossiya chempionatining ikkinchi turidagi muhim vaziyatlardan biri – «Spartak» jamoasi hujumchisi Anton Zabolotniyning maydondan haydalishi haqida sobiq rossiyalik hakam Sergey Lapochkin fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uchrashuvda tezlikning yaxshi bo‘lishi, to‘g‘ri oyoq bilan kuchli zarba berilishi va ochiq tikanlarning yuqori darajada ta’siri kuzatilgan. Lapochkin ta’kidlaganidek, zarba son sohasiga, biroz keyinroq esa buzoq mushaklarining yuqori qismiga yetib borgan.
Hakamning fikricha, hujumchi bunga ataylab qilmadi, ammo qizil kartochka berish uchun barcha mezonlar mavjud edi. Shuningdek, «Spartak» jamoasi «Baltika» bilan o‘tkazilgan o‘yinda faqat Anton Zabolotniy emas, balki legioner Markinyosni ham yo‘qotdi.
U ikkinchi ogohlantirishni olib, o‘yinning ikkinchi yarim vaqtida maydonni yetti nafar futbolchi bilan davom ettirishga majbur bo‘ldi. Ushbu holatlar jamoaning o‘yindagi imkoniyatlariga salbiy ta’sir ko‘rsatdi.
Umuman olganda, hakamning qarorlari qonun doirasida bo‘lib, futbol qoidalariga qat’iy rioya qilish zarurligini ko‘rsatadi.

Одним из важных моментов второго тура чемпионата России стало удаление нападающего «Спартака» Антона Заболотного, о чем высказался бывший российский судья Сергей Лапочкин. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В матче наблюдалось хорошее ускорение, сильный удар правильной ногой и высокий уровень воздействия открытых шипов. Как отметил Лапочкин, удар попал в область голени, а затем уже в верхнюю часть икроножных мышц.
По мнению судьи, нападающий не сделал это намеренно, однако все критерии для назначения красной карточки были налицо. Также команда «Спартак» в матче с «Балтикой» потеряла не только Антона Заболотного, но и легионера Маркиньоса.
Он получил второе предупреждение и был вынужден продолжать игру во втором тайме с семью игроками. Эти обстоятельства негативно сказались на возможностях команды в матче.
В целом, решения судьи были в рамках закона и показывают необходимость строгого соблюдения правил футбола.