Rossiya terma jamoasi va Moskvaning “Spartak” klubi sobiq bosh murabbiyi Oleg Romantsev Rossiya futbol ittifoqining hakamlar bo‘limiga serbiyalik mutaxassis Milorad Majich rahbarlik qilayotgani borasida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Romantsevning aytishicha, har yili hakamlikdan norozilik kuchaymoqda, biroq hech qanday o‘zgarish sezilmayapti. U, shuningdek, nega o‘zimizning mutaxassislar borligiga qaramay, hakamlar ishlari chet ellik mutaxassisga ishonib topshirilayotganini tushunmasligini ta’kidladi.
Uning fikricha, bu holat o‘z mutaxassislarimizga bo‘lgan ishonchsizlik belgisi sifatida ko‘rinadi. Eslatib o‘tamiz, Milorad Majich 2023 yildan beri Rossiyada faoliyat yuritib kelmoqda.
U yaqinda o‘z mehnat shartnomasini yana bir mavsumga uzaytirdi. Joriy mavsum boshida Rossiya chempionatining bir necha uchrashuvida hakamlik bilan bog‘liq e’tirozlar paydo bo‘ldi.
Xususan, “Spartak” klubi vakillari ikki marotaba o‘z o‘yinlaridagi hakamlikdan norozi bo‘lishdi. Shu sababli, hakamlar faoliyati va ularni boshqarish masalasi futbol jamoatchiligi orasida dolzarb mavzulardan biri bo‘lib turibdi.

Романтцев: Почему управление судьями было доверено иностранцу?
Бывший главный тренер сборной России и московского клуба «Спартак» Олег Романцев высказал свое мнение о том, что сербский специалист Милорад Мажич возглавляет судейский отдел Российского футбольного союза. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Романцева, каждый год недовольство судейством растет, но никаких изменений не наблюдается. Он также подчеркнул, что не понимает, почему, несмотря на наличие наших специалистов, работа судей передана иностранному специалисту.
По его мнению, эта ситуация выглядит как признак недоверия к нашим специалистам. Напомним, что Милорад Мажич работает в России с 2023 года.
Недавно он продлил свой трудовой контракт еще на один сезон. В начале текущего сезона возникли претензии к судейству на нескольких матчах чемпионата России.
В частности, представители клуба «Спартак» дважды выражали недовольство судейством в своих играх. Поэтому вопрос о деятельности судей и их управлении остается одной из актуальных тем в футбольном сообществе.