O‘zbekiston U-21 va U-19 terma jamoalari IHF Kubogida yarim finalga yo‘l oldi
Kosovoning Prishtina shahrida gandbol bo‘yicha U-19 o‘smirlar va U-21 yoshlar jamoalari o‘rtasida o‘tkazilayotgan Xalqaro gandbol federatsiyasi (IHF) kubogi qit’alararo bosqichining guruh o‘yinlari yakunlandi. Musobaqada O‘zbekiston U-21 va U-19 terma jamoalari muvaffaqiyatli ishtirok etib, yarim finalga chiqishdi.
U-21: O‘zbekiston – Ruanda
U-21 yoshlar terma jamoasi “B” guruhida Ruandaga qarshi maydonga tushdi. Uchrashuvning ilk bo‘limida sharqiy Afrika vakillari ustunlikka ega bo‘lib, 18:20 hisobi qayd etildi. Ikkinchi bo‘limda ham Ruanda jamoasi tashabbusni qo‘ldan chiqarmadi va natijada uchrashuv 40:32 hisobida ularning foydasiga yakunlandi.
Shu tariqa, O‘zbekiston U-21 terma jamoasi guruhda ikkinchi o‘rinni egallab, yarim finalga yo‘l oldi. Endi hamyurtlarimiz final yo‘llanmasi uchun “A” guruhining yetakchisi Bolgariyaga qarshi kurash olib boradi.
U-19: O‘zbekiston – AQSH
U-19 o‘smirlar jamoasi esa “B” guruhida AQSH termasi bilan kuch sinashdi. Guruhda birinchi o‘rinni aniqlash uchun kechgan keskin to‘qnashuvda jamoalar tengma-teng kurash olib borishdi. Birinchi bo‘limda 15:15 hisobi qayd etilgan bo‘lsa, ikkinchi bo‘limda O‘zbekiston o‘smirlari bir ochko farqi bilan g‘alaba qozonib, 33:32 hisobida zafar quchishdi.
Bu natija U-19 terma jamoamizni yarim finalga olib chiqdi. Endilikda o‘smir gandbolchilarimiz Nigeriya jamoasi bilan final yo‘llanmasi uchun kuch sinashadi.
Yo‘llanmalar va final o‘yinlari
Tashkilotchilar ma’lumotiga ko‘ra, 15-16 mart kunlari yarim final, uchinchi o‘rin uchun bahslar hamda final o‘yinlari bo‘lib o‘tadi. Har ikki yosh toifasida g‘olib chiqqan jamoalar joriy yilgi Jahon chempionatida ishtirok etish huquqiga ega bo‘ladi.
O‘zbekiston terma jamoalarining ushbu muvaffaqiyatlari mamlakatimiz gandboli uchun muhim bosqich hisoblanadi. Yarim finalda hamyurtlarimizga omad tilab qolamiz!

Узбекистанские сборные U-21 и U-19 вышли в полуфинал Кубка IHF
В городе Приштина, Косово, завершились групповые игры межконтинентального этапа Кубка Международной федерации гандбола (IHF) среди юношеских команд U-19 и молодежных команд U-21. Сборные Узбекистана U-21 и U-19 успешно выступили и вышли в полуфинал.
U-21: Узбекистан – Руанда
Сборная U-21 вышла на поле против Руанды в группе "B". В первой половине представители Восточной Африки завладели преимуществом, и счет составил 18:20. Во второй половине команда Руанды также не упустила инициативу, и в итоге матч завершился со счетом 40:32 в их пользу.
Таким образом, сборная Узбекистана U-21 заняла второе место в группе и вышла в полуфинал. Теперь наши соотечественники будут бороться за путевку в финал против лидера группы "A" Болгарии.
U-19: Узбекистан – США
Сборная U-19 сразилась с командой США в группе "B". В напряженной встрече, определяющей первое место в группе, команды боролись на равных. В первой половине был зафиксирован счет 15:15, а во второй половине узбекские юноши одержали победу с разницей в одно очко, завершив матч со счетом 33:32.
Этот результат вывел нашу сборную U-19 в полуфинал. Теперь юные гандболисты будут сражаться за путевку в финал с командой Нигерии.
Путевки и финальные игры
По информации организаторов, полуфиналы, матчи за третье место и финальные игры пройдут 15-16 марта. Команды, победившие в обеих возрастных категориях, получат право участвовать в чемпионате мира этого года.
Эти успехи сборных Узбекистана являются важным этапом для гандбола нашей страны. Мы желаем удачи нашим соотечественникам в полуфинале!