Lokomotivda yosh futbolchilar uchun yagona metodika joriy etildi
Boris Rotenberg Moskvaning Lokomotiv futbol klubi yoshlar rivoji bo‘yicha bosh direktor o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U klubda yosh futbolchilarni tarbiyalash bo‘yicha yangi yondashuv haqida ma’lumot berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Lokomotivda yagona metodika joriy etilgan.
Bu metodika asosida futbolchilar kichik yoshdan boshlab tarbiyalanadi. Har yili futbolchilar boshqa murabbiyga o‘tganda, ular yangi talab va vazifalarga tayyor bo‘ladi.
Klubda shunday tartib joriy etilganki, har bir murabbiy o‘z uslubini mustahkamlamaydi, balki umumiy metodikaga amal qiladi. Masalan, bir murabbiy texnikaga, boshqasi esa jismoniy tayyorgarlikka alohida e’tibor bermaydi.
Barcha murabbiylar bir xil yondashuv asosida ishlaydi va futbolchilarning har tomonlama rivojlanishiga e’tibor qaratiladi. Rotenbergning ta’kidlashicha, Lokomotiv murabbiylari turli o‘yin uslublariga moslasha olishi kerak.
Boris Rotenberg avvalroq Lokomotiv va boshqa klublarda himoyachi sifatida o‘ynagan, shuningdek, Finlandiya terma jamoasida ham bir o‘yin o‘tkazgan. 2022 yildan boshlab u rahbarlik lavozimiga o‘tgan.

В "Локомотиве" внедрена единая методика для молодых футболистов
Борис Ротенберг занимает должность заместителя генерального директора по развитию молодежи в московском футбольном клубе Локомотив. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он рассказал о новом подходе к воспитанию молодых футболистов в клубе. По его словам, в Локомотиве внедрена единая методика.
На основе этой методики футболисты воспитываются с раннего возраста. Каждый год, когда футболисты переходят к другому тренеру, они готовы к новым требованиям и задачам.
В клубе внедрен такой порядок, что каждый тренер не укрепляет свой стиль, а следует общей методике. Например, один тренер не уделяет особого внимания технике, а другой — физической подготовке.
Все тренеры работают на основе единого подхода и уделяют внимание всестороннему развитию футболистов. Ротенберг подчеркивает, что тренеры Локомотива должны уметь адаптироваться к различным стилям игры.
Борис Ротенберг ранее играл в качестве защитника в Локомотиве и других клубах, а также провел один матч за сборную Финляндии. С 2022 года он перешел на руководящую должность.
Он отметил, что в клубе уделяется особое внимание подготовке молодых футболистов на основе современных требований.