Nepomnyashiy: Legioner cheklovi izolyatsiya uchun mos yechim
Sobiq Rossiya professional futbol ligasi klublarida bosh murabbiy lavozimida ishlagan Valeriy Nepomnyashiy Rossiya futbol ligasida legionerlar uchun cheklov kuchaytirilganiga munosabat bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Avvalroq Rossiya sport vazirligi cheklovlarni yangi tartibda joriy etishni rejalashtirayotgani, ya'ni har bir jamoa ro‘yxatida o‘n nafar xorijlik futbolchi bo‘lishi, biroq maydonda besh nafardan ortiq chet ellik futbolchi bir vaqtda harakat qilmasligi haqida xabarlar paydo bo‘ldi. Valeriy Nepomnyashiy bu borada o‘z fikrini bildirib, umuman olganda, cheklovlarga qarshi ekanini, biroq hozirgi izolyatsiya sharoitida bunday choralar muayyan ma'noga ega ekanini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, xalqaro musobaqalarda ishtirok etilmayotgan bir paytda, ayniqsa o‘rtacha saviyadagi xorijlik futbolchilarni olib kelishning foydasi yo‘q. Shu bilan birga, Nepomnyashiy agar Rossiya klublari yana xalqaro arenaga qaytsa, avvalgi tartibni tiklash va tez-tez o‘zgarishlar qilishning hojati yo‘qligini aytdi.

Непомнящий: Ограничение легионеров — подходящее решение для изоляции
Бывший главный тренер клубов профессиональной футбольной лиги России Валерий Непомнящий прокомментировал ужесточение ограничений для легионеров в российской футбольной лиге. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее появились сообщения о том, что Министерство спорта России планирует ввести ограничения в новом порядке, а именно, что в заявке каждой команды должно быть десять иностранных футболистов, но на поле не может находиться более пяти иностранцев одновременно. Валерий Непомнящий высказал свое мнение по этому поводу, отметив, что в целом он против ограничений, однако в нынешних условиях изоляции такие меры имеют определенный смысл.
По его словам, в то время как не проводятся международные соревнования, нет смысла привлекать средних по уровню иностранных футболистов. В то же время Непомнящий сказал, что если российские клубы снова вернутся на международную арену, то нет необходимости восстанавливать прежний порядок и часто вносить изменения.
Вчера министр спорта России Михаил Дегтярев сообщил, что новый формат ограничений почти утвержден и переход к нему начнется с следующего сезона.