Ternavskiy: Murabbiy futbolchilar bilan muloqotda bo‘lishi zarur
Moskvaning Spartak futbol klubi va Rossiya terma jamoasining sobiq himoyachisi Vladislav Ternavskiy bosh murabbiy Deyan Stankovichning o‘z shogirdlari bilan muloqoti haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ternavskiyning so‘zlariga ko‘ra, futbolchilar Chernov va Xlusevich Stankovich kamdan-kam hollarda futbolchilar bilan gaplashishini aytgan. Ternavskiy bu holatni tushunarsiz deb hisoblaydi.
Uning fikricha, bosh murabbiy futbolchilar bilan doimo aloqada bo‘lishi kerak, aks holda bu to‘g‘ri emas. Ternavskiy o‘z tajribasidan kelib chiqib, murabbiy har doim o‘z futbolchilari bilan ochiq gaplashishi, ularning quvonchi va tashvishlarini eshitishi zarurligini ta’kidladi.
Deyan Stankovich 2024 yil yozida Spartak jamoasiga bosh murabbiy etib tayinlangan. Uning boshchiligida jamoa ilk mavsumida chempionatda to‘rtinchi o‘rinni egalladi va natijada u bilan shartnoma uzaytirildi.
Hozirgi yangi mavsumda esa, uch tur yakuniga ko‘ra Spartak jamoasi o‘n birinchi pog‘onada bormoqda. Ternavskiy futbol jamoasida murabbiy va futbolchilar o‘rtasidagi muloqot muhimligini alohida qayd etdi.
Uning fikricha, jamoada yaxshi muhit va natijaga erishish uchun ochiq muloqot zarur. Shu bilan birga, murabbiy har bir futbolchi bilan individual ishlashga ham e’tibor qaratishi kerak.

Тернавский: Тренер должен общаться с футболистами
Бывший защитник футбольного клуба «Спартак» и сборной России Владислав Тернавский высказал мнение о взаимодействии главного тренера Деяна Станковича с его подопечными. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Тернавского, футболисты Чернов и Хлусевич отметили, что Станкович редко общается с игроками. Тернавский считает эту ситуацию непонятной.
По его мнению, главный тренер должен всегда быть на связи с игроками, иначе это неправильно. Тернавский подчеркнул, что, исходя из своего опыта, тренер всегда должен открыто общаться со своими футболистами, слушать их радости и переживания.
Деян Станкович был назначен главным тренером команды «Спартак» летом 2024 года. Под его руководством команда заняла четвертое место в чемпионате в своем первом сезоне, в результате чего контракт с ним был продлен.
В текущем новом сезоне, по итогам трех туров, команда «Спартак» занимает одиннадцатое место. Тернавский особо отметил важность общения между тренером и футболистами в команде.
По его мнению, для создания хорошей атмосферы и достижения результата необходимо открытое общение. В то же время тренер должен также уделять внимание индивидуальной работе с каждым футболистом.