Riancho: Rossiya futbolida muammo – o‘ziga xos tizim yo‘qligi
Moskvaning “Spartak” jamoasining sobiq murabbiyi Raul Riancho Rossiya futbolidagi asosiy muammolar haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning aytishicha, hozirgi kunda Rossiya futbolidagi eng katta muammo – pastki bosqichlarda olib borilayotgan ishlarning samaradorligi pastligidadir. Rianchoning ta’kidlashicha, Rossiyada ko‘plab futbol tashkilotlari boshqa davlatlarning ish tajribasini ko‘chirib olish bilan band, o‘ziga xos model yaratish ustida yetarlicha ishlamayapti.
Mutaxassis fikriga ko‘ra, Rossiya Futbol ittifoqi o‘z futbol rivojlanish yo‘lini ishlab chiqishi, mahalliy sharoit va imkoniyatlarni inobatga olgan holda o‘z tizimini shakllantirishi zarur. Ayni vaqtda Rossiya Premyer-ligasining yangi mavsumi boshlandi.
Jamoalar uch tur bahslarini o‘tkazib bo‘ldi. Hozirgi kunda musobaqa jadvalida Moskvadan “Lokomotiv” jamoasi to‘qqiz ochko bilan peshqadamlik qilmoqda.
Ikkinchi o‘rinda Samaradan “Krilya Sovetov” jamoasi joylashgan. Kuchli uchlikni esa Kaliningraddan “Baltika” jamoasi yakunlab bermoqda.
Shu tariqa, har bir jamoa yangi mavsumda o‘z oldiga yuqori maqsadlar qo‘ymoqda va chempionatda raqobat tobora kuchaymoqda. Mutaxassislar fikricha, Rossiya futbolining rivojlanishi uchun tub islohotlar zarur.

Рианчо: Проблема в российском футболе – отсутствие уникальной системы
Бывший тренер московского "Спартака" Рауль Рианчо высказал мнение о главных проблемах в российском футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, в настоящее время самой большой проблемой в российском футболе является низкая эффективность работы на нижних уровнях. Рианчо подчеркивает, что многие футбольные организации в России заняты копированием опыта других стран и недостаточно работают над созданием уникальной модели.
По мнению специалиста, Российскому футбольному союзу необходимо разработать свой путь развития футбола, формируя свою систему с учетом местных условий и возможностей. В настоящее время начался новый сезон Российской Премьер-лиги.
Команды провели три тура. В настоящее время в таблице соревнований московский "Локомотив" лидирует с девятью очками.
На втором месте расположилась самарская команда "Крылья Советов". Тройку сильнейших замыкает калининградская "Балтика".
Таким образом, каждая команда ставит перед собой высокие цели в новом сезоне, и конкуренция в чемпионате становится все более напряженной. По мнению специалистов, для развития российского футбола необходимы кардинальные реформы.