Kelasi mavsumdan boshlab Rossiya Premyer-ligasida legioner futbolchilar soniga qo‘yiladigan cheklov kuchaytirilishi kutilmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu borada Rossiya Davlat Dumasi deputati Dmitriy Svischyov o‘z fikrini bildirdi. U Sport vazirligi tomonidan ilgari surilgan tashabbusni qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.
Deputatning so‘zlariga ko‘ra, legionerlar uchun cheklov joriy etilishi jamoalar o‘rtasidagi imkoniyatlarni tenglashtiradi va yosh rossiyalik futbolchilarning rivojlanishiga kengroq yo‘l ochadi. Svischyovning fikriga ko‘ra, Rossiya futbolida mahalliy o‘yinchilarning soni ko‘payishi kerak, bu esa milliy futbolning taraqqiyoti uchun muhim ahamiyatga ega.
U shuningdek, legionerlar sonini cheklash UEFA va FIFA tomonidan joriy etilgan sanksiyalar sharoitida rossiyalik sportchilarga qo‘shimcha imkoniyatlar taqdim etishini qayd etdi. Hozirda Rossiya Premyer-ligasi klublari bir mavsum uchun tarkibga 13 nafar legionerni qo‘shishi mumkin.
Biroq, bir vaqtning o‘zida maydonda 8 nafardan ortiq chet ellik futbolchi bo‘lishiga ruxsat berilmaydi. Yangi tartibga ko‘ra, bu raqamlar mos ravishda 10 va 5 nafar futbolchiga kamaytirilishi mumkin.
Bu o‘zgarishlarning asosiy maqsadi mahalliy futbolchilar uchun imkoniyatlarni kengaytirish va milliy chempionat saviyasini oshirishdan iborat.

В российском футболе ограничение на легионеров будет ужесточено, депутат объяснил причину
С следующего сезона в Российской Премьер-Лиге ожидается ужесточение лимита на количество легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По этому поводу депутат Государственной Думы России Дмитрий Свищев высказал свое мнение. Он отметил, что поддерживает инициативу, предложенную Министерством спорта.
По словам депутата, введение лимита на легионеров уравновесит возможности команд и откроет более широкие перспективы для развития молодых российских футболистов. По мнению Свищева, количество местных игроков в российском футболе должно увеличиваться, что имеет важное значение для развития национального футбола.
Он также отметил, что ограничение числа легионеров предоставит российским спортсменам дополнительные возможности в условиях санкций, введенных УЕФА и ФИФА. В настоящее время клубы Российской Премьер-Лиги могут включать в состав 13 легионеров на один сезон.
Однако одновременно на поле не допускается более 8 иностранных футболистов. Согласно новым правилам, эти цифры могут быть сокращены до 10 и 5 футболистов соответственно.
Основная цель этих изменений заключается в расширении возможностей для местных футболистов и повышении уровня национального чемпионата.