O'zbekiston U18 xokkey jamoasi jahon chempioni bo'ldi
Mashhur sport sharhlovchisi Denis Kazanskiy Rossiya futbol klublarida chet ellik futbolchilar soniga cheklov kuchaytirilishi mumkinligi haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Hozirgi kunda Rossiya oliy ligasi jamoalari bir o‘yinda jami 13 nafar xorijlik futbolchini ro‘yxatdan o‘tkazishi mumkin, ulardan 8 nafari maydonda harakat qilishi mumkin. Kazanskiy o‘zining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida cheklovlar soni turli xil bo‘lishidan qat’i nazar, bu holat yosh iste’dodlar paydo bo‘lishiga ta’sir qilmaganini ta’kidladi.
U cheklovlar 7 yoki 5, 3 yoki 8 bo‘lishidan qat’iy nazar, bu o‘zgarishlar natijasida iste’dodlar soni oshmaganini qayd etdi. Uning fikricha, haqiqiy iste’dod egalari baribir o‘z imkoniyatidan foydalangan.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, Rossiya sport vazirligi chet ellik futbolchilar sonini 13 nafardan 10 nafargacha kamaytirishni, maydonda esa 8 nafardan 5 nafargacha qisqartirishni rejalashtirmoqda. Ushbu o‘zgarishlar bosqichma-bosqich, ya’ni keyingi mavsumdan boshlab amalga oshirilishi kutilmoqda.
Shu tariqa, cheklovlarni kuchaytirish orqali mahalliy futbolchilarga ko‘proq imkoniyat yaratish maqsad qilinmoqda. Biroq, mutaxassislar bu o‘zgarishlar kutilgan natija bera olmasligi mumkinligini ham ta’kidlamoqda.
Javohir Sindarov shaxmatda dunyo Top-10 ga kirdi
Javohir Sindarov klassik shaxmat bo‘yicha dunyo reytingida kuchli o‘nlikka kirib, o‘zbek shaxmati tarixida yana bir muhim voqeani amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. So‘nggi reyting
Gonkongda o'tkazilgan xokkey bo'yicha jahon chempionatining III divizion "A" guruhi musobaqalari O'zbekiston sporti uchun unutilmas natija bilan yakunlandi. Bu haqda

Казанские легионеры ограничение на таланты не повлияет, сказал
Известный спортивный комментатор Денис Казанский высказал свое мнение о том, что в российских футбольных клубах может быть усилено ограничение на количество иностранных футболистов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В настоящее время команды Российской премьер-лиги могут зарегистрировать в одном матче в общей сложности 13 иностранных футболистов, из которых 8 могут находиться на поле. Казанский отметил на своей странице в социальных сетях, что независимо от того, сколько будет ограничений, эта ситуация не повлияла на появление молодых талантов.
Он отметил, что независимо от того, будут ли ограничения 7 или 5, 3 или 8, количество талантов не увеличилось в результате этих изменений. По его мнению, настоящие обладатели таланта все равно воспользовались своей возможностью.
Согласно последним данным, Министерство спорта России планирует сократить количество иностранных футболистов с 13 до 10, а на поле — с 8 до 5. Ожидается, что эти изменения будут внедрены поэтапно, начиная с следующего сезона.
Таким образом, целью усиления ограничений является создание большего количества возможностей для местных футболистов. Однако специалисты также подчеркивают, что эти изменения могут не дать ожидаемого результата.