San’at Shixov: "Ikkita o‘yindan keyin Jahon chempionati yo‘llanmasini hal qilamiz"
O‘zbekiston milliy terma jamoasi bugun JCH-2026 saralash bosqichi doirasida Qirg‘iz Respublikasiga qarshi maydonga chiqadi.
Keyingi bahs Tehronda Eronga qarshi bo‘lib o‘tadi. Aynan shu ikki o‘yinda qo‘lga kiritiladigan g‘alaba terma jamoamizni mundialga juda yaqinlashtiradi. Mazkur o‘yinlar oldidan sobiq futbolchi San’at Shixovning fikrlari bilan qiziqdik.
"Terma jamoamizdan birinchi navbatda hujumkor o‘yin kutmoqdaman, chunki ayni paytda barcha legionerlarimiz o‘zining optimal formasida. O‘ylaymanki, oldindagi ikki uchrashuvda g‘alaba qozona olamiz. Faqatgina fikrni bitta joyga qo‘yib diqqatni yo‘qotmaslik kerak. Xudo xohlasa, ikkita o‘yindan keyin Jahon chempionati yo‘llanmasini hal qilamiz.
Fikrimcha, katta o‘zgarishlar ko‘rmaymiz. Lekin hujumkorlik va to‘p nazorati yaxshilansa kerak. Qisqa fursatda nimanidir o‘zgartirish imkonsiz. Mayda detallar, standartlar, himoyadan hujumga chiqishdagi harakatlarni o‘zgartirish mumkin. Deyarli barcha futbolchilar Kapadze bilan avval ham ishlagan va murabbiyning talablarini yaxshi bilishadi. Muhimi hozirda hamma yigitlar formada. Hammasi yaxshi bo‘lishiga ishonaman. Bu futbolchilarimiz vazifani uddasidan chiqishadi. Asosiysi o‘yin tempini belgilab beradigan futbolchilarimiz o‘zining optimal holatida. Shuning o‘zi yetarli bo‘lishi kerak", - deydi San’at Shixov.

Искусство Шихов: "После двух игр мы решим вопрос о путевке на чемпионат мира"
Сборная Узбекистана сегодня выйдет на поле против Кыргызской Республики в рамках отборочного этапа ЧМ-2026.
Следующий матч пройдет в Тегеране против Ирана. Именно победа в этих двух играх приблизит нашу команду к mundial. Перед этими играми мы поинтересовались мнением бывшего футболиста Саната Шихова.
"От нашей команды я прежде всего ожидаю атакующего футбола, так как в данный момент все наши легионеры в своей оптимальной форме. Думаю, что мы сможем одержать победу в предстоящих двух встречах. Главное - сосредоточиться и не терять внимание. Если Бог даст, после двух игр мы решим вопрос с путевкой на чемпионат мира.
На мой взгляд, больших изменений не будет. Но, вероятно, стоит улучшить атакующую игру и контроль мяча. В короткие сроки что-то изменить невозможно. Можно изменить мелкие детали, стандарты, действия при переходе от обороны к атаке. Практически все футболисты уже работали с Кападзе и хорошо знают требования тренера. Главное, что сейчас все ребята в форме. Я верю, что все будет хорошо. Эти футболисты справятся с задачей. Главное, что игроки, которые задают темп игры, находятся в своей оптимальной форме. Этого должно быть достаточно", - говорит Санат Шихов.