PSJ penaltilarda Tottenhemni mag‘lub etib Superkubokni oldi
Yevropa Superkubogi uchrashuvida Chempionlar ligasi g‘olibi Parij Sen-Jermen va Yevropa ligasi sohibi Tottenhem jamoalari o‘zaro bahs olib bordi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
So‘nggi uch oy ichida Konferensiyalar ligasi va Klublar o‘rtasidagi jahon chempionatida zafar quchgan Chelsi esa bu safar Superkubokda ishtirok etmadi. Uchrashuv Udine shahridagi stadionda o‘tkazildi.
Parij jamoasi Klublar o‘rtasidagi jahon chempionatida finalgacha yetib borgani uchun Tottenhemga qaraganda kechroq yig‘ildi. Parijliklar bosh murabbiyi o‘zgarishsiz qoldi, Tottenhem esa yangi murabbiy qo‘l ostida maydonga tushdi.
PSJ tarkibida Joau Neves diskvalifikatsiya sababli ishtirok eta olmadi. Darvozabon sifatida Chevalye asosiy tarkibda maydonga chiqdi.
Tottenhem safida esa yangi futbolchilar Palinya va Kudus ilk bor asosiy tarkibda o‘ynadi. O‘yinning dastlabki daqiqalaridanoq ikki jamoa ham ehtiyotkorlik bilan harakat qildi.
Birinchi bo‘limda Tottenhem hujumlari xavfliroq ko‘rindi. 39-daqiqada Van de Ven hisobni ochdi.
Birinchi bo‘lim oxirida Tottenhem yana bir bor darvoza to‘siniga tegdi, biroq ofsayd qayd etildi. Ikkinchi bo‘lim boshida Romeno boshi bilan ikkinchi golni urdi.
Shundan so‘ng, Tottenhem asosan mudofaa o‘ynadi. PSJ hujumlarni kuchaytirishga harakat qildi, ammo ko‘plab hujumlar ofsayd tufayli to‘xtatildi.
85-daqiqada Kan In Li uzoq masofadan aniq zarba yo‘llab, hisobni qisqartirdi. O‘yinning so‘nggi daqiqalarida Dembele hujumda faol harakat qildi va Ramush hisobni tenglashtirdi.
Asosiy vaqt 2:2 hisobida yakunlandi va penaltilar seriyasiga o‘tildi. Penaltilar seriyasida PSJ futbolchilari aniqroq harakat qilib, 4:3 hisobida zafar quchdi.
Shu tariqa, Parij Sen-Jermen ilk bor Yevropa Superkubogini qo‘lga kiritdi. Tottenhem esa g‘alabani qo‘ldan chiqardi va ikkinchi o‘ringa sazovor bo‘ldi.

ПСЖ победил Тоттенхэм в пенальти и завоевал Суперкубок
В матче за Европейский Суперкубок встретились победитель Лиги чемпионов Париж Сен-Жермен и обладатель Лиги Европы команда Тоттенхэм. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В последние три месяца Челси, который одержал победу в Лиге конференций и чемпионате мира среди клубов, в этот раз не участвовал в Суперкубке. Матч прошел на стадионе в Удине.
Парижская команда собралась позже, чем Тоттенхэм, так как дошла до финала чемпионата мира среди клубов. Главный тренер парижан остался без изменений, а Тоттенхэм вышел на поле под руководством нового тренера.
В составе ПСЖ Жоау Невеш не смог участвовать из-за дисквалификации. Вратарь Шевалье вышел в основном составе.
В составе Тоттенхэма новые футболисты Палинья и Кудус впервые сыграли в основном составе. С первых минут игры обе команды действовали осторожно.
В первом тайме атаки Тоттенхэма выглядели более опасными. На 39-й минуте Ван де Вен открыл счет.
В конце первого тайма Тоттенхэм еще раз попал в перекладину, но был зафиксирован офсайд. В начале второго тайма Ромено головой забил второй гол.
После этого Тоттенхэм в основном играл в обороне. ПСЖ пытался усилить атаки, но многие из них были остановлены из-за офсайда.
На 85-й минуте Кан Ин Ли точным ударом издалека сократил отставание в счете. В последние минуты игры Дембеле активно действовал в атаке, и Рамуш сравнял счет.
Основное время завершилось со счетом 2:2, и игра перешла к серии пенальти. В серии пенальти футболисты ПСЖ действовали точнее и одержали победу со счетом 4:3.
Таким образом, Париж Сен-Жермен впервые завоевал Европейский Суперкубок. Тоттенхэм же упустил победу и занял второе место.