Abduqodir Husanov atrofidagi mish-mishlar: haqiqatmi yoki shunchaki bo‘rttirma?
So‘nggi paytlarda O‘zbekiston terma jamoasi va Angliyaning “Manchester Siti” klubi himoyachisi Abduqodir Husanov atrofida turli mish-mishlar tarqalmoqda. Himoyachining so‘nggi 5 uchrashuvda maydonga tushirilmagani fonida ingliz nashrlarida uning “shaharliklar” safidan ketishi mumkinligi haqida xabarlar paydo bo‘ldi. Hozir shu mavzuga batafsil to‘xtalishga harakat qilamiz.
O‘zbekiston terma jamoasining mart oyidagi yig‘iniga kelgan Abduqodir Husanov o‘zbek OAV tomonidan ancha iliq kutib olindi. Sababi, futbolchining Angliya Premer Ligasida paydo bo‘lishi nafaqat o‘zbekistonlik muxlislarni, balki boshqa xorijiy mamlakatlarda ham ancha muhokamalarga sabab bo‘ldi. Shu bois uning Toshkentga kelishi rezonanslarga sabab bo‘lgani tabiiy holat. O‘zbekiston terma jamoasining mart oyidagi Qirg‘iziston hamda Eronga qarshi uchrashuvlarida maydonga tushgan Husanov Tehrondan Manchesterga uchib ketdi va barchasi shundan boshlandi.
Xususan, Husanov “Manchester Siti” yig‘iniga yetib borgach, jamoaning Angliya Kubogi chorak finali doirasidagi “Bornmut”ga qarshi bellashuvida asosiy tarkibda maydonga tushdi. Ammo kutilmaganda, Pep Gvardiola uni ikkinchi bo‘limning boshida Niko O‘Rayli bilan almashtirdi. Oradan 3 daqiqa o‘tib, Abduqodirning o‘rniga tushgan ingliz futbolchisi Erling Holandning goliga hammualliflik qildi va uchrashuvning eng yaxshi futbolchilaridan biriga aylandi.
Keyinchalik Husanov Angliya Premer Ligasi 30-turidagi “Lester”ga qarshi bellashuvda qaydnomaga kiritilmadi. Ingliz nashrlari ushbu holatda bosh murabbiy o‘zbekistonlik futbolchiga dam olish imkonini bergani, keyingi turdagi Manchester derbisiga yaxshi asrab qo‘ygani haqida xabar tarqatdi.
Shu sababli “Lester”ga qarshi bahsda futbolchining yo‘qligi o‘zbek OAVda unchalik muhokamaga sabab bo‘lgani yo‘q. Lekin Husanov “Manchester Yunayted”ga qarshi o‘yinda ham maydonga tushirilmadi va bu Husanovning muxlislarida xavotir uyg‘ota boshladi.
Shundan keyin futbolchi “Kristal Pelas”, “Everton” va “Aston Villa” bilan o‘yinlarda ham zaxirada qoldirildi. Abduqodirning maydonga tushirilmasligi hamda uning asosiy raqobatchisi deya qaralayotgan Niko O‘Raylining ketma-ket gollar kiritishi fonida o‘zbekistonlik muxlislar Husanovning Manchesterdagi safari “qarigani”, O‘zbekistonga kelganida uni tadbirma-tadbir olib yurishgani, hatto bloger Abdurahmon Fozilov futbolchining atrofida o‘ralashib qolgani bilan bog‘lashni boshladi.
23 aprel kuni ingliz nashrlarida “Manchester Siti” o‘zbekistonlik futbolchini ijaraga berishga tayyor ekanligi haqida xabar paydo bo‘ldi. Sababi, “shaharliklar” rahbariyati Husanovning ko‘proq o‘yin amaliyotiga ega bo‘lishini istab, uni vaqtinchalik boshqa jamoaga berishni istamoqda. Aslida bu qanchalik to‘g‘ri? Agar bir tomondan qarasak, bu ancha oqilona qaror. Sababi, O‘zbekiston terma jamoasining oldida muhim bahslar turganida, yosh va iqtidorli himoyachimizning zaxirada ko‘p qolishi — yaxshilik alomati emas. Chunki bu holat futbolchining kelajagiga jiddiy ta’sir o‘tkazishi mumkin. Shu bois, “Manchester Siti” kabi qudratli klub bo‘lmasa-da, o‘rtamiyona jamoaga o‘tib, uning asosiy tarkibidan muqim joy egallashi ham futbolchi uchun, ham O‘zbekiston terma jamoasi uchun muhim.
Ammo yana bir muammo paydo bo‘lishi mumkin — bu til bilan bog‘liq holatlar. Sababi, hozirgi kunda o‘zbek futbolchisi uchun eng katta to‘siqlardan biri — ingliz tilida yaxshi suhbatlasha olmasligi. Agar Husanov Angliya chempionatidagi jamoaga o‘tsa, bu yaxshi. Chunki Pep Gvardiola himoyachining ingliz tilini o‘rganayotgani haqida matbuot anjumanlarida bot-bot takrorlab kelmoqda.
Lekin Ispaniya La Ligasi yoki Italiya A seriyasida ishtirok etadigan klub bilan shartnoma imzolasa, Abduqodirda yana o‘sha holat — yangi muhit, yangi mamlakat va albatta yangi til bilan bog‘liq muammo paydo bo‘lishi mumkin. Shu bois, uning boshqa klubga o‘tishi ham yaxshi, ham yomon tomonlarga ega.
23 aprel kuni Abduqodir Husanovga oid yana bir xabar paydo bo‘ldi. Ya’ni, o‘zbekistonlik futbolchiga Italiyaning eng qudratli jamoalaridan biri — “Yuventus” qiziqish bildirmoqda. Unga ko‘ra, tomonlar hozirda muzokara o‘tkazmoqda. Hatto “shaharliklar” rahbariyati himoyachini Turin klubi a’zosi Andrea Kambyasoga almashtirish borasida o‘ylab ko‘rayotgani aytildi. Ushbu xabar OAVga sizib chiqqach, o‘zbek muxlislari orasida yana o‘sha fikrlar paydo bo‘ldi: “Husanov uchun barchasi tugadi” yoki “Abduqodirni Abdurahmon Fozilov buzdi” qabilidagi gaplar urchib chiqishni boshladi.
Foto: “Daryo”/Asadbek Berdiyorov
Futbolga qiziqadigan muxlislar yaxshi bilishadiki, “Yuventus” qanday jamoa va unda qay darajadagi futbolchilar o‘ynaganini yaxshi bilishadi. Shu sababli Husanovning turinliklar safiga o‘tishi hech qanday pasayish emas, aksincha, yana ham o‘sish bo‘lishi mumkin. Chunki Italiya futboli anchadan beri himoyaviy o‘yin namoyish etishi, “Yuventus” esa doim A Seriyaning top jamoalari qatorida bo‘lishi va ular Chempionlar Ligasida muntazam ishtirok etishi — o‘zbekistonlik futbolchi uchun har qachongidan ham “plyus” bo‘lishi mumkin.
Ushbu mish-mishlar fonida O‘zbekiston Futbol Assotsiatsiyasi matbuot xizmati rahbari hamda taniqli sharhlovchi Davron Fayziyev Husanovning oila a’zolari bilan suhbatlashib, uning atrofidagi vaziyatga oydinlik kiritishga harakat qildi. Fayziyevning aytishicha, Husanovning tarkibdan chetda qolishi ortida hech qanday salbiy sabab yo‘q. Aksincha, murabbiy Pep Gvardiola mashg‘ulotlarda unga doimiy e’tibor qaratadi, taktik ko‘rsatmalar beradi va unga hali ham to‘liq ishonch bildiradi. Husanovning jismoniy holati ham yaxshi, hech qanday pasayish kuzatilmagan.
Bosh sabablardan biri — kuchli ichki raqobat. Ketma-ket o‘yinlarda gol va assistlar qayd etgan yosh himoyachi O‘Rayli chap qanotda o‘z o‘rnini mustahkamlab oldi. Natijada Gvardiola Yoshko Gvardiolni markazga, Ruben Diasni esa markaziy o‘ng himoyaga o‘tkazdi. Bu taktik o‘zgarishlardan so‘ng jamoa ketma-ket g‘alabalarga erishdi. Shunday paytda, ayniqsa himoya chizig‘ida, murabbiylar odatda o‘zgarish qilmaydi — ayni paytda “Siti”ning har bir ochkosi Chempionlar Ligasi yo‘llanmasi uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Abduqodirda hali imkon bo‘ladi, ishonch bor. Uning o‘zi ham pozitiv ruhda, faqat o‘z imkonini kutmoqda. Faqat ishonchli manbalarga e’tibor bering, deydi Fayziyev.
Xulosa o‘rnida shuni aytish mumkinki, Husanov atrofida aylanayotgan mish-mishlar ko‘proq taxminlarga asoslangan. Murabbiy unga ishonmoqda, jismoniy holati joyida, raqobat esa tabiiy jarayon. Unga vaqt berilishi, to‘g‘ri muhit va doimiy o‘yin amaliyoti muhim. Biz muxlislar esa qo‘llab-quvvatlashda davom etishimiz zarur. Chunki u hali oldinda bizni ko‘p bora quvontirishi mumkin. Shu sababli futbolchimizni faqat va faqat qo‘llab-quvvatlashimiz zarur. Chunki unga bildirilgan har qanday ishonch, Husanovga qo‘shimcha kuch berishi tabiiy.

Abduqodir Husanov вокруг слухов: правда или просто преувеличение?
В последнее время вокруг защитника сборной Узбекистана и клуба «Манчестер Сити» Абдуқодира Хусанова распространяются различные слухи. На фоне того, что защитник не выходил на поле в последних 5 матчах, в английских изданиях появились сообщения о том, что он может покинуть ряды «горожан». Сейчас мы постараемся подробно остановиться на этой теме.
Абдуқодир Хусанов, прибывший на сбор сборной Узбекистана в марте, был встречен узбекскими СМИ довольно тепло. Причина в том, что появление футболиста в английской Премьер-лиге вызвало обсуждения не только среди узбекских болельщиков, но и в других зарубежных странах. Поэтому его приезд в Ташкент стал естественным поводом для резонанса. В матчах сборной Узбекистана против Кыргызстана и Ирана в марте Хусанов улетел из Тегерана в Манчестер, и всё с этого началось.
В частности, после прибытия Хусанова на сбор «Манчестер Сити» он вышел в основном составе в матче 1/4 финала Кубка Англии против «Борнмута». Однако неожиданно Пеп Гвардиола заменил его в начале второго тайма на Нико О'Райли. Спустя 3 минуты после замены английский футболист, вышедший вместо Абдуқодира, стал соавтором гола Эрлинга Холанда и был признан одним из лучших игроков матча.
Позже Хусанов не был включен в заявку на матч против «Лестера» в 30-м туре английской Премьер-лиги. Английские издания сообщили, что в данной ситуации главный тренер предоставил узбекскому футболисту возможность отдохнуть, сохранив его для следующего тура Манчестерского дерби.
Поэтому отсутствие футболиста в матче против «Лестера» не вызвало особых обсуждений в узбекских СМИ. Однако Хусанов не был выпущен и в игре против «Манчестер Юнайтед», что начало вызывать беспокойство у болельщиков Хусанова.
После этого футболист также остался на скамейке запасных в матчах против «Кристал Пэлас», «Эвертона» и «Астон Виллы». Отсутствие Абдуқодира на поле, а также последовательные голы его основного конкурента Нико О'Райли, заставили узбекских болельщиков связывать «поездку» Хусанова в Манчестер с тем, что его «стареет», когда он приезжает в Узбекистан, и даже блогер Абдурахмон Фозилов начал говорить о том, что футболист оказался в центре внимания.
23 апреля в английских изданиях появилась информация о том, что «Манчестер Сити» готов отдать узбекского футболиста в аренду. Причина в том, что руководство «горожан» хочет, чтобы Хусанов получил больше игровой практики, и намерено временно отдать его в другой клуб. Насколько это правильно? С одной стороны, это довольно разумное решение. Поскольку перед сборной Узбекистана стоят важные матчи, долгое пребывание нашего молодого и талантливого защитника на скамейке запасных — это не хороший знак. Потому что эта ситуация может серьезно повлиять на будущее футболиста. Поэтому, даже если это не такой мощный клуб, как «Манчестер Сити», переход в средний клуб и закрепление в основном составе будет важно как для футболиста, так и для сборной Узбекистана.
Однако может возникнуть еще одна проблема — это языковые барьеры. Поскольку в настоящее время одной из самых больших преград для узбекского футболиста является недостаток навыков общения на английском языке. Если Хусанов перейдет в команду английской лиги, это будет хорошо. Потому что Пеп Гвардиола неоднократно подчеркивал на пресс-конференциях, что защитник изучает английский язык.
Но если он подпишет контракт с клубом, участвующим в испанской Ла Лиге или итальянской Серии А, у Абдуқодира может возникнуть та же проблема — новая среда, новая страна и, конечно, новая языковая проблема. Поэтому его переход в другой клуб имеет как положительные, так и отрицательные стороны.
23 апреля появилась еще одна новость о Абдуқодире Хусанове. А именно, что к узбекскому футболисту проявляет интерес один из самых сильных клубов Италии — «Ювентус». По информации, стороны сейчас ведут переговоры. Даже руководство «горожан» рассматривает возможность обмена защитника на игрока клуба Турина Андреа Камбьясо. После того как эта новость просочилась в СМИ, среди узбекских болельщиков снова начали появляться те же мнения: «Для Хусанова всё кончено» или «Абдуқодира испортил Абдурахмон Фозилов» начали всплывать.
Фото: “Дунё”/Асадбек Бердиев
Болельщики, интересующиеся футболом, хорошо знают, какой клуб «Ювентус» и на каком уровне играют футболисты. Поэтому переход Хусанова в ряды туринцев не является каким-либо понижением, наоборот, это может быть ещё одним шагом вверх. Поскольку итальянский футбол давно демонстрирует защитный стиль игры, а «Ювентус» всегда находится среди лучших команд Серии А и регулярно участвует в Лиге чемпионов — это может быть для узбекского футболиста большим «плюсом».
На фоне этих слухов руководитель пресс-службы Федерации футбола Узбекистана и известный комментатор Даврон Файзиев попытался прояснить ситуацию, поговорив с членами семьи Хусанова. По словам Файзиева, отсутствие Хусанова в составе не связано с какими-либо негативными причинами. Напротив, тренер Пеп Гвардиола постоянно уделяет ему внимание на тренировках, дает тактические указания и по-прежнему полностью доверяет ему. Физическое состояние Хусанова также хорошее, никаких падений не наблюдается.
Одной из главных причин является сильная внутренняя конкуренция. Молодой защитник О'Райли, который забил голы и сделал ассисты в последовательных матчах, укрепил своё место на левом фланге. В результате Гвардиола перевел Йошко Гвардиола в центр, а Рубена Диаса на правый центральный защитник. После этих тактических изменений команда добилась последовательных побед. В такие моменты, особенно в линии защиты, тренеры обычно не меняют состав — в данный момент каждая очко «Сити» имеет решающее значение для выхода в Лигу чемпионов.
У Абдуқодира ещё будет возможность, есть уверенность. Он сам тоже в позитивном настроении, просто ждёт своего шанса. Главное — обращать внимание на надежные источники, говорит Файзиев.
В заключение можно сказать, что слухи, окружающие Хусанова, основаны больше на предположениях. Тренер доверяет ему, физическое состояние в порядке, а конкуренция — это естественный процесс. Ему нужно время, правильная среда и постоянная игровая практика. Нам, болельщикам, следует продолжать поддерживать его. Потому что он ещё может много раз порадовать нас. Поэтому нашему футболисту нужно только и исключительно поддержка. Потому что любая проявленная уверенность даст Хусанову дополнительную силу.