O'zbekistonda xotin-qizlar uchun ta'lim imtiyozlari kengaymoqda
Superliga 7-turidan o‘rin olgan "Nasaf" - "Qizilqum" (4:0) uchrashuvidan so‘ng mezbonlar bosh murabbiyi Ro‘ziqul Berdiyev matbuot anjumanida ishtirok etdi.
"Birinchi bo‘limda raqib yaxshi himoyalandi. Tanaffusda esa pozitsion hujumlar orqali hujumchilarimizga to‘pni yetkazib berishimiz kerakligini aytdim. Buni uddalay oldik ham. Natijani ko‘rib turibsiz, hujumkor o‘yin namoyish etib, chiroyli g‘alabaga erishdik" - deya fikr bildirdi Ro‘ziqul Sa’dullayevich bugungi bahs haqida.
- Bugun futbolchilar uzoqdan ko‘plab zarbalar berishdi. Bu "Nasaf"ga xos bo‘lmagan jihat. Futbolchilarga siz shunday ko‘rsatma berdingizmi?
- Bugun bizdan shu narsa talab qilinar edi. Statistikaga e’tibor bersangiz, eng ko‘p zarba beradigan jamoa bizmiz. Shunday davom etishimiz kerak. Futbolchilarga shoshilmaslik kerakligini aytgan edim.
- Alibek Davronovni ikkinchi bo‘limda maydonga tushirdingiz. Ushbu haqda gapirib o‘tsangiz...
- Tajribali himoyachimiz jarohat tufayli ancha vaqt o‘ynamadi. Endi uni mana shunday o‘yinlar orqali optimal sport formasiga keltirib olishimiz kerak. Alibek terma jamoada o‘ynashga loyiq futbolchi.
- Hebay jarohatidan forig‘ bo‘lib maydonga qaytdi. Hebay penaltini amalga oshirishiga nima sabab bo‘ldi? Siz Rubinga penaltini ijro etish imkoniyatini taqdim etdingizmi?
- U o‘zi penaltini ishladi va ijro etdi. Reja bo‘yicha 11 metrlik zarbalarni Husayn amalga oshirishi kerak, lekin Rubin o‘zi penalti ishlagani sabab o‘zi ijro etdi. Qishda o‘tkazgan yig‘inlarimizdan birida u shunday imkoniyatdan foydalana olmagan edi va shu sababli biroz qo‘rquv ham bor edi, lekin u zarbani ajoyib amalga oshirdi.
- Hebay bugun juda ham ishtiyoq bilan harakat qildi. U asosiy tarkibga qaytmoqchimi?
- Rubin ko‘p vaqt o‘ynamadi, shu sababli unda ishtiyoq yuqori. Har bir futbolchi mana shunday o‘ynashi kerak. Penaltidan ko‘ra o‘sha vaziyatdan foydalanganida yaxshiroq bo‘lar edi.
- Umar Eshmurodovda xatolar kuzatilayotgandek...
- Eshmurodov jamoaga juda ko‘p yordam beradi. Ayrim bir vaziyatlarda markaziy himoyachilar katta bosim ostida qoladi va shu sababli xatolar kuzatilishi mumkin.
- "Xorazm"ga qarshi o‘yinda ham ushbu tarkib bo‘ladimi yoki yangi tarkib tanlanadimi?
- Biz "Xorazm" bilan Jizzaxda o‘ynaymiz. Biz o‘yin kuni tarkib tanlaymiz, sababi qaysi futbolchilar o‘yinga yaxshiroq tayyor ekanligi o‘sha kuni ma’lum bo‘ladi. Qanday tarkib tanlashimizdan qat’i nazar g‘alaba qozonish haqida o‘ylashimiz kerak.

Розикула Бердиев что сказал о вчерашней победе "Насфа"?
После матча "Насф" - "Кызылкум" (4:0) в 7-м туре Суперлиги главный тренер хозяев Розикула Бердиев принял участие в пресс-конференции.
"В первом тайме соперник хорошо защищался. На перерыве я сказал, что нам нужно доставить мяч нападающим через позиционные атаки. Мы справились с этим. Вы видите результат, мы продемонстрировали атакующий футбол и добились красивой победы" - высказался Розикула Са’dullayevich о сегодняшнем матче.
- Сегодня футболисты нанесли много ударов издалека. Это нехарактерно для "Насфа". Вы дали футболистам такую установку?
- Сегодня от нас этого требовали. Если обратить внимание на статистику, мы команда, которая наносит больше всего ударов. Нам нужно продолжать в том же духе. Я говорил футболистам, что не нужно торопиться.
- Вы выпустили Алибека Давронова во втором тайме. Расскажите об этом...
- Наш опытный защитник долго не играл из-за травмы. Теперь нам нужно вернуть его в оптимальную спортивную форму через такие игры. Алибек - футболист, достойный играть в сборной.
- Хебай вернулся на поле после травмы. Что стало причиной того, что Хебай реализовал пенальти? Вы предоставили Рубину возможность исполнить пенальти?
- Он сам заработал и исполнил пенальти. По плану 11-метровые удары должен был исполнять Хусейн, но так как Рубин сам заработал пенальти, он исполнил его. На одном из сборов зимой он не смог воспользоваться такой возможностью, и поэтому у него была небольшая боязнь, но он великолепно выполнил удар.
- Хебай сегодня действовал с большим желанием. Он хочет вернуться в основной состав?
- Рубин долго не играл, поэтому у него высокое желание. Каждый футболист должен играть именно так. Лучше было бы, если бы он воспользовался той ситуацией, чем с пенальти.
- Кажется, что у Умара Эшмуродова наблюдаются ошибки...
- Эшмуродов очень помогает команде. В некоторых ситуациях центральные защитники оказываются под большим давлением, и поэтому могут возникать ошибки.
- Будет ли этот состав против "Хорезма" или будет выбран новый состав?
- Мы играем с "Хорезмом" в Джизаке. Мы выберем состав в день игры, потому что в тот день станет известно, какие футболисты лучше подготовлены к игре. Независимо от того, какой состав мы выберем, мы должны думать о победе.