Peruda bo‘lib o‘tayotgan o‘smirlar va yoshlar o‘rtasidagi og‘ir atletika bo‘yicha jahon chempionatining navbatdagi kuni ham yurtimiz uchun muvaffaqiyatli kechdi. Bir qator vazn toifalarida g‘olib va sovrindorlar aniqlandi. Eng quvonarlisi — bu safargi mukofotchilar orasida o‘zbekistonlik sportchilar ham bor.
Marjona Abdumutalovadan ikkita medal
Ayollar o‘rtasida -59 kg vazn toifasida bellashgan Marjona Abdumutalova supachada muvozanatli harakatlar namoyon etib, yaxshi natijalar qayd etdi.
U siltab ko‘tarish mashqida 102 kg natija bilan bronza medalini qo‘lga kiritdi. Ikki kurash (dast + siltab) natijalariga ko‘ra, Marjona 190 kg umumiy yuklama bilan kumush medalga sazovor bo‘ldi. Bu natija O‘zbekiston delegatsiyasi hisobiga yana bir yirik sovrin qo‘shdi.
Xikmatillo Xaydarovdan ishonchli chiqish
Erkaklar o‘rtasida -81 kg vazn toifasida supachaga chiqqan Xikmatillo Xaydarov ham o‘ziga ishonch bilan harakat qildi. U dast ko‘tarish mashqida 154 kg to‘shni balandga ko‘tarib, bronza medalini qo‘lga kiritdi.
O‘smirlar va yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionatida O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari bir necha kundirki muntazam ravishda mukofotlar bilan taqdirlanmoqda. Bu – og‘ir atletika bo‘yicha yurtimizdagi tajriba va salohiyatning yana bir tasdig‘i.

На чемпионате мира в Перу наши представители снова на пьедестале
Следующий день чемпионата мира по тяжелой атлетике среди юношей и молодежи, проходящего в Перу, также оказался успешным для нашей страны. В ряде весовых категорий были определены победители и призеры. Самое радостное — среди награжденных спортсменов есть и представители Узбекистана.
Две медали от Маржоны Абдумуталовой
В весовой категории среди женщин -59 кг Маржона Абдумуталова продемонстрировала сбалансированные движения на снарядах и показала хорошие результаты.
Она завоевала бронзовую медаль с результатом 102 кг в упражнении "рывок". По сумме двух упражнений (рывок + толчок) Маржона стала обладательницей серебряной медали с общим результатом 190 кг. Этот результат добавил еще один крупный трофей в копилку делегации Узбекистана.
Уверенное выступление Хикматилло Хайдарова
В весовой категории среди мужчин -81 кг Хикматилло Хайдаров также действовал уверенно. Он поднял 154 кг в упражнении "толкание" и завоевал бронзовую медаль.
На чемпионате мира среди юношей и молодежи члены сборной Узбекистана уже несколько дней подряд регулярно награждаются призами. Это еще одно подтверждение опыта и потенциала нашей страны в тяжелой атлетике.
Пока соревнования продолжаются, ожидаются новые медали. Как вы думаете, сколько призов наша сборная сможет привезти с поездки в Перу?