«Manchester Siti»ning belgiyalik yulduzi Kevin de Bryuyne klubdagi oxirgi mavsumini o‘tkazmoqda va yozgi transferlar vaqtida yangi jamoa bilan shartnoma tuzishni rejalashtirmoqda. U shu sababli FIFA tomonidan yangilangan formatda o‘tkaziladigan klublar o‘rtasidagi jahon chempionatida ishtirok etishga qiziqish bildirmayapti.
Bu nufuzli turnir 15 iyundan 13 iyulga qadar AQSH maydonlarida bo‘lib o‘tadi va unda Yevropaning eng kuchli klublari qatnashadi. Biroq 33 yoshli tajribali yarim himoyachi yozgi transfer oynasida o‘z kelajagini hal qilish maqsadida musobaqaga bormaslik niyatida ekanini bildirdi. Mashhur jurnalist Jeremi Krossning xabar berishicha, de Bryuyne jahon chempionati davomida ehtimoliy jarohat olib, yangi klubga o‘tish imkoniyatini qiyinlashtirib qo‘yishdan xavfsiramoqda.
Ayni damda Kevin de Bryuyne bilan «shaharliklar» o‘rtasidagi shartnomaning muddati yakunlanishiga oz vaqt qolgan va Angliya Premer-ligasi doirasida 25 may kuni bo‘lib o‘tadigan «Fulxem»ga qarshi uchrashuv uning Manchesterdagi so‘nggi o‘yini bo‘lishi mumkinligi aytilmoqda. Bu esa, o‘z navbatida, muxlislarning klubda ko‘p yillardan beri o‘ynab kelayotgan yulduz bilan xayrlashuv o‘yiniga aylanishi ehtimolini oshirmoqda.
Biroq de Bryuyne jurnalistlar bilan suhbatda bu masalada hali klub bilan yakuniy qarorga kelmaganini aytib o‘tdi.
«Hozircha bu mavzuda aniq bir gap ayta olmayman, chunki klub bilan chempionatda qatnashish yoki qatnashmaslik borasida yakuniy muhokamani o‘tkazmadik. Agar rahbariyat meni chaqirib gaplashmoqchi bo‘lsa, albatta, bunga tayyorman, lekin vaziyat aynan shu tarzda bo‘lishiga ko‘zim yetmayapti», — dedi belgiyalik yulduz futbolchi.
Kevin de Bryuyne «Manchester Siti» safidagi faoliyati davomida jamoaning eng muhim futbolchilaridan biriga aylangan va uning maydondagi harakatlari ko‘plab sovrinlarga yo‘l ochgan. U «shaharliklar» bilan bir necha bor Angliya Premer-ligasida, kubok musobaqalarida g‘olib chiqqan va Yevropaning eng yaxshi futbolchilaridan biri sifatida tan olingan.
Bu yilgi mavsumda ham de Bryuyne jamoaning asosiy ijrochilaridan biri bo‘lib qolmoqda. Biroq uning klubni tark etish qarori jamoada yangi o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi va yozgi transferlarda Gvardiola uchun jiddiy muammolarni keltirib chiqarishi mumkin.
Klub muxlislari esa hozircha yulduz futbolchining bu qaroridan xavotirda bo‘lib, uning «Fulxem»ga qarshi o‘yinda qanday harakat qilishiga va bu jamoa tarixidagi so‘nggi uchrashuv bo‘lib qolmasligiga umid bildirmoqda.
Har holda, de Bryuynening qarori futbol muxlislari va mutaxassislar uchun yaqin vaqt ichida qizg‘in bahs mavzusiga aylanishi aniq.

Де Бруйне хочет уйти из "Манчестер Сити" быстрее. Он не хочет участвовать в чемпионате мира между клубами
Де Брейне хочет уйти из "Манчестер Сити". Он не собирается участвовать в чемпионате мира среди клубов
Звезда «Манчестер Сити» бельгиец Кевин де Брейне проводит свой последний сезон в клубе и планирует подписать контракт с новой командой в период летних трансферов. По этой причине он не проявляет интереса к участию в чемпионате мира среди клубов, который будет проводиться в обновленном формате под эгидой FIFA.
Этот престижный турнир пройдет с 15 июня по 13 июля на полях США, и в нем примут участие сильнейшие клубы Европы. Однако 33-летний опытный полузащитник заявил, что намерен не участвовать в соревновании, чтобы решить свои дальнейшие планы в летнее трансферное окно. Как сообщает известный журналист Джереми Кросс, де Брейне опасается получить возможную травму во время чемпионата мира, что может осложнить его переход в новый клуб.
В настоящее время осталось немного времени до окончания контракта Кевина де Брейне с «горожанами», и сообщается, что матч против «Фулхэма», который состоится 25 мая в рамках Английской Премьер-лиги, может стать его последней игрой в Манчестере. Это, в свою очередь, увеличивает вероятность того, что прощальная игра с звездой, который играет в клубе много лет, станет событием для болельщиков.
Однако де Брейне в разговоре с журналистами отметил, что пока не пришел к окончательному решению с клубом по этому вопросу.
«Пока я не могу сказать ничего определенного по этому поводу, так как мы не провели окончательное обсуждение с клубом о том, участвовать в чемпионате или нет. Если руководство захочет меня вызвать и поговорить, я, конечно, готов, но не уверен, что ситуация будет именно такой», — сказал бельгийский звездный футболист.
Кевин де Брейне стал одним из самых важных игроков команды за время своей карьеры в «Манчестер Сити», и его действия на поле открыли путь к множеству трофеев. Он несколько раз становился чемпионом Английской Премьер-лиги и кубковых турниров и признан одним из лучших футболистов Европы.
В этом сезоне де Брейне также остается одним из ключевых исполнителей команды. Однако его решение покинуть клуб может привести к новым изменениям в команде и создать серьезные проблемы для Гвардиолы в летних трансферах.
Фанаты клуба пока обеспокоены решением звездного футболиста и надеются на то, как он будет действовать в матче против «Фулхэма» и что это не станет последней встречей в истории этой команды.
В любом случае, решение де Брейне, вероятно, станет горячей темой для обсуждения среди футбольных болельщиков и специалистов в ближайшее время.