Arda Gyuler: “Anchelottidan kelgan qo‘ng‘iroq va otamning “Real” degan gapi hayotimni o‘zgartirdi”
Turkiya futbolida so‘nggi yillarda porlayotgan yosh yulduz — Arda Gyuler o‘z hayotidagi eng muhim qarorlardan biri bo‘lgan “Real Madrid”ga o‘tish jarayonini batafsil yodga oldi. Uning aytishicha, bu qaror nafaqat futbol jihatdan, balki shaxsiy hayotida ham tub burilish yasagan.
2023 yil yozida “Fenerbaxche” safidan madridliklar jamoasiga qo‘shilgan Arda, o‘sha vaqtda Turkiya terma jamoasiga chaqirilganidan so‘ng bir necha mashhur klublardan takliflar olganini aytadi. Ammo u faqat qalbini titratgan va ichida go‘yo nur yoqqan taklifgagina javob berishga qaror qilgan.
“Bir kuni otam menga: “Sen bilan bir taklif haqida gaplashishimiz kerak”, dedi. Men esa: “Menga har qanday taklifni aytma, agar u juda katta ahamiyatga ega bo‘lmasa”, deb javob qildim. Shunda otam: “Arda... bu – Real Madrid”, dedi”, – deydi Arda Gyuler.
Bu so‘zlar uni larzaga solgan: “Bu orzu edi. Biz otam bilan ko‘p o‘yladik. Ketishga hali erta emasmi? Chunki yana ko‘plab katta jamoalardan takliflar bor edi”, – deb eslaydi u.
Ammo vaziyatni tubdan o‘zgartirgan hal qiluvchi palla — jamoa bosh murabbiyi Karlo Anchelotti bilan "FaceTime" orqali amalga oshgan suhbat bo‘ldi.
“Ekranimda u paydo bo‘lganida gavayi ko‘ylakda, quyosh ko‘zoynagida edi — ehtimol, sigara ham bor edi. U juda samimiy tarzda gap boshladi: “Arda, bu yerda seni buyuk kelajak kutayotganiga ishon. Balki birinchi yili emas, lekin imkoniyatlar bo‘ladi. Modrich va Kroos faoliyatini yakunlaganida, sen maydonda ularning o‘rnini egallaysan”, – deb ayti.
Gyuler e’tirof etishicha, Modrich va Kroos singari futbol afsonalari bilan bir safda tilga olinish uning uchun haqiqiy sharaf bo‘lgan va suhbat paytida hatto so‘z topolmagan.
“Anchelotti mendan so‘radi: “Arda, va’da ber, sen Madridga kelasan. Va’da ber”. Men esa: “Albatta, janob”, dedim. Keyin u qo‘shimcha qildi: “Yana gaplashamiz. Hozir xotinim oldiga qaytishim kerak”, dedi. Haxa. Shunda men “qo‘shimcha vaqt” tugayotganini his qilgandek bo‘ldim. Suhbat tugashi bilan otamga qaradim va biz qarorni qabul qildik.”
Arda Gyulerning ta’kidlashicha, “Real Madrid” futbolchisi sifatida taqdim etilgan payt — uning uchun haqiqiy to‘y kabi esda qoldi. Uning shartnomasi 6 yillik bo‘lsa-da, bu munosabat butun hayotga tengdek tuyuladi.
“Onajonim yig‘laganida, ko‘z yoshlarini artib, uni yuzidan o‘pdim. Biz bu yergacha yetib kelish uchun juda ko‘p narsalardan voz kechdik. Endi orzumiz ro‘yobga chiqdi. Menda "PlayStation"da Aleks Xanter sifatida o‘ynashga pul yo‘q edi. Shuning uchun men u kabi futbolchi bo‘lishga hayotda harakat qildim,” – deb samimiy tarzda so‘zini yakunladi Gyuler.
Zero, futboldagi eng go‘zal voqealar nafaqat gollar va chempionliklar, balki insonning qalbini yugurtiradigan orzular ro‘yobidir. Arda Gyuler esa bu yo‘ldagi ilk qadamni to‘p emas, balki yurak bilan bosdi.

Mbappe поддержал Винисиуса в борьбе с расизмом
Молодая звезда турецкого футбола — Арда Гюлер вспомнил о процессе перехода в «Реал Мадрид», который стал одним из самых важных решений в его жизни. По его словам, это решение стало поворотным моментом не только в футбольной карьере, но и в личной жизни.
Летом 2023 года, присоединившись к мадридскому клубу из «Фенербахче», Арда говорит, что после вызова в сборную Турции получил предложения от нескольких известных клубов. Однако он решил ответить только на предложение, которое тронуло его сердце и словно осветило его внутренний мир.
“Однажды мой отец сказал мне: «Нам нужно поговорить о предложении». Я ответил: «Не говори мне о каком-либо предложении, если оно не имеет большого значения». Тогда отец сказал: «Арда... это — Реал Мадрид», — говорит Арда Гюлер.
Эти слова потрясли его: “Это была мечта. Мы с отцом много думали. Не рано ли уезжать? Потому что были предложения от многих больших команд”, — вспоминает он.
Однако решающий момент, который кардинально изменил ситуацию, произошел во время разговора с главным тренером команды Карло Анчелотти через "FaceTime".
“Когда он появился на экране, он был в Hawaiian рубашке, в солнечных очках — возможно, с сигарой. Он начал говорить очень искренне: «Арда, поверь, здесь тебя ждет великое будущее. Возможно, не в первый год, но возможности будут. Когда Модрич и Кроос завершат карьеру, ты займешь их место на поле», — сказал он.
Гюлер признает, что быть упомянутым в одном ряду с футбольными легендами, такими как Модрич и Кроос, было для него настоящей честью, и во время разговора он даже не мог найти слов.
“Анчелотти спросил меня: «Арда, пообещай, что ты приедешь в Мадрид. Пообещай». Я ответил: «Конечно, сэр». Затем он добавил: «Мы еще поговорим. Мне нужно вернуться к жене», — сказал он. Хаха. В этот момент я почувствовал, что «дополнительное время» заканчивается. После разговора я посмотрел на отца, и мы приняли решение.”
По словам Арды Гюлера, момент, когда его представили как игрока «Реала», остался в его памяти как настоящий праздник. Хотя его контракт составляет 6 лет, это отношение кажется равным всей жизни.
“Когда моя мама плакала, я вытер ее слезы и поцеловал ее в лицо. Мы отказались от многих вещей, чтобы добраться до этого момента. Теперь наша мечта сбылась. У меня не было денег, чтобы играть за Алекса Хантера на "PlayStation". Поэтому я старался стать футболистом, как он,” — искренне завершил свою речь Гюлер.
Ведь самые красивые моменты в футболе — это не только голы и чемпионства, но и осуществление мечт, которые трогают сердце человека. Арда Гюлер сделал свой первый шаг на этом пути не ногой, а сердцем.
Нападающий мадридского "Реала" Винисиус Жуниор выразил особую благодарность своему товарищу по команде Килиану Мбаппе. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно сообщению издания ESPN Deportes,
Спорт Сегодня, 19:30
Известный аргентинский футбольный клуб «Бока Хуниорс» официально объявил о назначении нового спортивного директора. Об этом сообщает Zamin.uz. На эту должность был назначен известный футбольный
Криштиану Роналду продолжает выступать за саудовский клуб «Аль-Наср» и недавно вернулся на поле после бойкота. Об этом сообщает Zamin.uz. Тем не менее, в летнее трансферное окно появились сообщения
Сборная России ищет соперника для мартовских матчей
Бывший руководитель клуба «Локомотив» из России Ольга Смородская высказала своё мнение о возможных матчах сборной России в марте. Об этом сообщает Zamin.uz. Ранее в СМИ появлялись сообщения о том,
Моуринью: "Действия Винисиуса вызывают конфликты"
Главный тренер лиссабонской "Бенфики" Жозе Моуринью после матча Лиги чемпионов против "Реала Мадрид" (0:1) высказался о поведении Винисиуса Жуниора на поле. Об этом сообщает
Официально объявлено о назначении аргентинца Марсело Дельгадо на должность спортивного директора футбольного клуба «Бока Хуниорс». Об этом сообщает Zamin.uz. Он будет работать вместе с президентом