“Roma” bosh murabbiyi Klaudio Ranerining jamoasi “Atalanta”ga qarshi o‘yinda (1:2) mag‘lub bo‘ldi. Bu natija “Roma”ning 19 o‘yinlik mag‘lubiyatsiz seriyasiga barham berdi va Chempionlar ligasiga chiqish imkoniyatlarini jiddiy ravishda kamaytirdi. Biroq Ranerining e’tibori asosan 63-daqiqadagi VAR qarorining bahsliligiga qaratildi.
O‘yinda 1:1 hisobida bo‘lgan paytda hakam Simone Sotssa “Roma” foydasiga penalti belgiladi. Bu qaror “Atalanta” futbolchisi Mario Pashalichning “Roma” yarim himoyachisi Manu Kone bilan to‘qnashuvidan so‘ng qabul qilindi. Biroq VAR tekshiruvidan so‘ng penalti bekor qilindi, bu esa Ranerining qattiq noroziligiga sabab bo‘ldi.
Ranerining fikricha, VAR faqat aniq va ravshan xatolarda aralashishi kerak edi. Uning ta’kidlashicha, Pashalich Kone bilan kontaktga kirgan va hakam penalti belgilagan bo‘lsa, VAR bu qarorga aralashmasligi kerak edi. U qoidalarning har o‘yinda o‘zgarib borishiga ham e’tiroz bildirdi.
— Men ekspertlardan so‘ramoqchiman: bu penalti edi yoki yo‘q? Agar bu holat “60/40” bo‘lsa, bizga aytilgandi-ku, VAR faqat aniq va ravshan xatolarda aralashishi kerak, deb.
Ko‘rinib turibdi, Pashalich noto‘g‘ri harakat qildi, oyog‘ini to‘g‘ri qo‘ymadi va futbolchimizga (Kone) tegdi. Shu sabab, VAR bunga aralashmasligi kerak edi. Hakam penalti bergan — demak, qaror o‘zgarmasligi kerak edi.
Qoidalar o‘yindan o‘yinga o‘zgaryapti, biz buni qabul qilyapmiz, lekin ligamizda yaxlitlik yo‘qligi xafalik uyg‘otadi. Aniq ko‘rinib turibdi-ku: Pashalich Kone bilan kontaktga kirdi. Hakam penalti bergan ekan, VAR sukut saqlashi kerak edi.
Men “penalti bormi yoki yo‘q” deb so‘ramayapman. Men so‘rayapman: VAR tizimi tizzadan yoki oyoq panjasidan bo‘lgan kontaktlarga aralasha oladimi?
Biz qabul qilamiz, lekin sportdagi adolat uchun qoidalar aniq bo‘lishi kerak. Ular haqiqatdan ham o‘zgardimi? — deya ta’rif berib o‘tdi italiyalik mutaxassis.
“Roma”ning bu mag‘lubiyati jamoaning Chempionlar ligasiga chiqish imkoniyatlarini kamaytirdi. Hozirda jamoa 63 ochko bilan 6-o‘rinda joylashgan. Ranerining ta’kidlashicha, jamoa oxirigacha kurashishda davom etadi.
“Atalanta” esa bu g‘alaba orqali 71 ochko bilan 3-o‘ringa ko‘tarildi va Chempionlar ligasiga chiqishni kafolatladi.
Bu bahsli qaror va Ranerining tanqidi Italiya futbolida VAR tizimining qo‘llanilishi va qoidalarning aniqligi borasidagi muhokamalarni yanada kuchaytirishi mumkin.
Rossiyalik mutaxassis Valeriy Nepomnyashiy Rossiya va Mali o‘rtasida bo‘lib o‘tadigan o‘rtoqlik uchrashuvi haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu o‘yin 27-mart kuni
Argentina futbol assotsiatsiyasi (AFA) prezidenti Klaudio Tapia ijtimoiy badallar to‘lanmaganligi bo‘yicha ochilgan tergov ishiga aloqadorlik sababli prokuratura tomonidan so‘roqqa chaqirildi. Bu
Sport Bugun, 03:12
Hamza Abdelkarim "Barselona" safida debyutga yaqin
"Barselona" futbol klubi hujumchisi Hamza Abdelkarim yaqin kunlarda rasmiy o‘yinlarda qatnashish imkoniyatiga ega bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ma’lumki,
Liga 1: 23-tur hayajonli o‘yinlar va natijalar
Fransiya chempionati Liga 1 doirasidagi 23-tur uchrashuvlari yakuniga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu o‘yinlar musobaqa jadvaliga sezilarli ta’sir ko‘rsatgan natijalar bilan esda qoldi.

Критика Ранери по отношению к VAR: “Если правила не ясны, VAR не должен вмешиваться”
Главный тренер “Ромы” Клаудио Ранери его команда проиграла “Аталанте” (1:2). Этот результат положил конец 19-матчевой серии без поражений “Ромы” и серьезно уменьшил шансы на выход в Лигу чемпионов. Однако внимание Ранери было сосредоточено в основном на спорном решении VAR на 63-й минуте.
Когда счет был 1:1, судья Симоне Сотта назначил пенальти в пользу “Ромы”. Это решение было принято после столкновения игрока “Аталанты” Марио Пашалич с полузащитником “Ромы” Ману Коне. Однако после проверки VAR пенальти был отменен, что вызвало сильное недовольство Ранери.
По мнению Ранери, VAR должен вмешиваться только в случае явных и очевидных ошибок. Он отметил, что если Пашалич вступил в контакт с Коней и судья назначил пенальти, то VAR не должен был вмешиваться. Он также выразил недовольство тем, что правила меняются от игры к игре.
— Я хочу спросить экспертов: это был пенальти или нет? Если это положение “60/40”, нам же говорили, что VAR должен вмешиваться только в явных и очевидных ошибках.
Очевидно, что Пашалич действовал неправильно, не поставил ногу правильно и задел нашего игрока (Коне). Поэтому VAR не должен был вмешиваться. Судья назначил пенальти — значит, решение не должно было изменяться.
Правила меняются от игры к игре, мы это принимаем, но отсутствие целостности в нашей лиге вызывает беспокойство. Очевидно: Пашалич вступил в контакт с Коней. Если судья назначил пенальти, VAR должен был молчать.
Я не спрашиваю, есть ли пенальти или нет. Я спрашиваю: может ли система VAR вмешиваться в контакты с коленом или стопой?
Мы принимаем это, но для справедливости в спорте правила должны быть ясными. Они действительно изменились? — сказал итальянский специалист.
Это поражение “Ромы” уменьшило шансы команды на выход в Лигу чемпионов. В настоящее время команда занимает 6-е место с 63 очками. Ранери отметил, что команда продолжит бороться до конца.
“Аталанта”, благодаря этой победе, поднялась на 3-е место с 71 очком и гарантировала себе выход в Лигу чемпионов.
Это спорное решение и критика Ранери могут усилить обсуждения о применении системы VAR и ясности правил в итальянском футболе.