“Barselona”ning braziliyalik yulduzi Rafinyaga o‘zi orzu qilgan klubga o‘tishidan oldin ham dunyoning eng kuchli chempionatlaridan jiddiy takliflar bo‘lgan. Bu haqda futbolchi jurnalistlar bilan bo‘lib o‘tgan suhbatda samimiy iqror etdi.
Jurnalist tomonidan berilgan savolda: “Barsa”ga kelishingizdan avval ham har yili Angliya Premyer-ligasi va Saudiya Arabistonining katta klublaridan jiddiy va yuqori darajadagi takliflar olib turganmisiz?" deb so‘ralgandi. Bunga javoban Rafinya: «Ha, bu haqiqat. Bunday jiddiy takliflar olishim mening darajam yuqori ekanini ko‘rsatadi. Agar futbolchi yuqori saviyada o‘ynamasa, APLning katta klublari yoki boshqa dunyoga mashhur jamoalar unga taklif bermaydi. Lekin men uchun bunday takliflarni qabul qilish emas, balki “Barselona” futbolchisi bo‘lish muhimroq edi», – deya taʼkidladi.
Rafinya “Barselona”ga kelishi tasodifiy qaror emasligini, aksincha, bolalikdan bu klubni yuragidan yaxshi ko‘rib kelganligini aytdi. U yoshligidan “Barselona”ning o‘yinlarini muntazam kuzatib borgan, o‘z vatandoshlari bo‘lgan Ronaldinyo va Neymarning ajoyib o‘yinlarini zavq bilan tomosha qilgan. Shuningdek, futbolchi “Barsa”ning boy tarixi, ko‘plab g‘alabalari, fantastik muhiti va muxlislarining jo‘shqinligidan doim taʼsirlanganini taʼkidlab o‘tdi.
«Men uchun “Barselona”da o‘ynash bolalikdan boshlab orzu edi. Bu shaharda va klubning afsonaviy stadioni Kamp Nouda avval ham bo‘lganman va har safar shu muhitga muhabbatim yana-da ortaverdi. Orzularimning eng kattasi — bu klubda o‘ynash va o‘z nomimni uning afsonaviy tarixi sahifalariga yozish edi», – deydi futbolchi.
Rafinya boshqa mashhur klublarning takliflaridan voz kechganining sababini ham aytib o‘tdi: «Har bir futbolchiga turli takliflar bo‘ladi, lekin men uchun asosiysi pul yoki boshqa manfaatlar emas, orzularimni amalga oshirish edi. “Barselona”ning libosini kiyish, o‘z muxlislarim oldida maydonga chiqish va dunyodagi eng yaxshi futbolchilar bilan birga o‘ynash — bu mening butun hayotimda intilib kelgan maqsadim edi».
Shu bilan birga, Rafinya bu qarorni qabul qilish oson bo‘lmaganini ham qayd etdi: «Bu qaror katta jasorat talab qilardi, chunki men boshqa katta klublarda ham yaxshi shartnomalar tuzishim mumkin edi. Ammo men qalbimga quloq tutdim va “Barsa”ni tanladim. Bu tanlovimdan afsuslanmayman va har kuni bu jamoada ekanligimdan zavqlanaman».
Bugungi kunda “Barselona”ning asosiy futbolchilaridan biriga aylangan Rafinya o‘z o‘yinlari bilan muxlislarni quvontirishda davom etmoqda. Uning bu samimiy iqrori jamoa muxlislarini yana-da ko‘proq hayajonlantirib, klubga bo‘lgan muhabbatni yana-da oshirgani aniq.

Рафинья почему выбрал только «Барселону»? Искреннее признание звездного футболиста!
Бразильская звезда «Барселоны» Рафинья признался, что перед переходом в клуб своей мечты у него были серьезные предложения от лучших чемпионатов мира. Об этом футболист искренне заявил в разговоре с журналистами.
На вопрос журналиста: «Вы получали серьезные и высококлассные предложения от крупных клубов Английской Премьер-лиги и Саудовской Аравии даже до того, как пришли в «Барсу»?» Рафинья ответил: «Да, это правда. Получение таких серьезных предложений показывает, что мой уровень высок. Если футболист не играет на высоком уровне, крупные клубы АПЛ или другие известные команды мира не предложат ему контракт. Но для меня было важнее не принимать такие предложения, а стать игроком «Барселоны», – подчеркнул он.
Рафинья отметил, что его переход в «Барселону» не был случайным решением, а, наоборот, он с детства любил этот клуб. С юных лет он регулярно следил за играми «Барселоны», с удовольствием наблюдая за великолепной игрой своих соотечественников Роналдиньо и Неймара. Также футболист подчеркнул, что всегда был впечатлен богатой историей «Барсы», множеством побед, фантастической атмосферой и энтузиазмом ее болельщиков.
«Для меня играть в «Барселоне» было мечтой с детства. Я уже бывал в этом городе и на легендарном стадионе клуба Камп Ноу, и каждый раз моя любовь к этой атмосфере только возрастала. Самая большая моя мечта — это играть в этом клубе и написать свое имя на страницах его легендарной истории», – говорит футболист.
Рафинья также рассказал о причинах отказа от предложений других известных клубов: «Каждый футболист получает различные предложения, но для меня главное — это не деньги или другие выгоды, а осуществление моих мечт. Надевать форму «Барселоны», выходить на поле перед своими болельщиками и играть вместе с лучшими футболистами мира — это была цель, к которой я стремился всю свою жизнь».
При этом Рафинья отметил, что принять это решение было нелегко: «Это решение требовало большой смелости, потому что я мог подписать хорошие контракты и в других крупных клубах. Но я прислушался к своему сердцу и выбрал «Барсу». Я не жалею о своем выборе и каждый день наслаждаюсь тем, что я в этой команде».
Сегодня Рафинья стал одним из ключевых игроков «Барселоны» и продолжает радовать болельщиков своей игрой. Его искреннее признание, безусловно, еще больше вдохновило фанатов команды и усилило любовь к клубу.