«Meros». Srechko Katanetsga bag‘ishlanadi
Bugun to‘y. Bu marosimning o‘ziga xos tanish xususiyatlaridan biri sizga ham tanish – navbati bilan kimdir so‘zga chiqib, goh uni, goh buni maqtaydi, ko‘klarga ko‘taradi. Bugun shunaqa kun, kimni maqtasak ham yarashaveradi va navbatdagisi Srechko Katanes haqida.
Tariximizda ilk marta jahon chempionatiga chiqqan bo‘lsak-da, boshqa bir an’ana bu safar ham buzilmadi – yana mundial saralashini yagona murabbiy bilan o‘tkaza olmadik. So‘nggi bosqichning 6 turi o‘tgach, Srechko Katanes salomatligi bilan bog‘liq muammolari sabab jamoani tark etishga majbur bo‘ldi, uning o‘rniga kelgan Temur Kapadze esa vazifani uddaladi.
Bilasizmi, yangi murabbiylarga doim qiyin. Chunki iste’fo bekorga yuz bermaydi va jamoaga yangi kelgan murabbiy doim ko‘p narsalarni o‘zgartirishiga to‘g‘ri keladi. Aksariyat hollarda murabbiyni iste’foga olib boradigan ikki sabab bor va futbolda biz doim shunday holatlarni kuzatib o‘rganganmiz.
Birinchisi, jamoa o‘yini va natijalar pasayishi, ichki muhit yomonlashishi, futbolchi va murabbiy o‘rtasida ziddiyatlar paydo bo‘lishi va hokazo. Yangi murabbiyga oson bo‘lmaydi. Ha, bosim nuqtayi nazaridan yengil bo‘lishi mumkin, jamoa qanchalik pasaygan bo‘lsa, yaxshi tomonga o‘zgartirish osonroqdek tuyuladi, lekin ulkan mehnat talab qiladi.
Jamoa muvaffaqiyat qozonmagan, demak avvalgi murabbiy qo‘llagan uslub futbolchilarga mos kelmagan, murabbiy yangisini, eng mosini o‘ylab topishi, sinovdan o‘tkazishi kerak. Yomon natijalar tufayli futbolchilarning ham holati yaxshi emas, jamoada o‘ziga bo‘lgan ishonch kam, ozgina muvaffaqiyatsizlik, ozgina o‘yin qovushmasligi ham jamoani sindirib qo‘yishi mumkin. Ularni katta natijalarga qodir ekaniga, yangi uslub natijalar olib kelishi mumkinligiga ishontirish ham oson emas, murabbiydan tajriba va salohiyat talab qilinadi. Biz ko‘p kuzatadigan, eng ko‘p sodir bo‘ladigan iste’folar aynan mana shu sabab bilan yuz beradi.
Shu paytgacha turnir yarmida jamoani qabul qilib olgan avvalgi murabbiylarimizda aynan shu masala doim turardi. Ayniqsa, Mirjalol Qosimovdan so‘rang, u ikki marta shunday vaziyatga tushgan, mag‘lubiyatga uchragan jamoani olib kurashishiga to‘g‘ri kelgan.
Ikkinchisi, butkul teskari holat. Odatda bir murabbiy jamoa bilan barcha muvaffaqiyatlarga erishadi, sovrinlar yutadi va shartnoma muddati tugagani yoki boshqa kattaroq taklif tufayli jamoani tark etadi.
Uning o‘rniga kelgan murabbiy uchun yanada qiyin holat. Ha, jamoa kuchli, endigina sovrinlar yutdi, muvaffaqiyatli mavsumlar o‘tkazdi, ammo xuddi shu yo‘lni davom ettirish osonmi? Butunlay sobiq murabbiyni takrorlashning iloji yo‘q, o‘z uslub va g‘oyalarni tatbiq qilish yanada qiyin – futbolchilarni bunga ishontirish kerak. Axir ular yaqindagina butunlay boshqa uslub va g‘oyalar bilan muvaffaqiyatga erishdilar-ku?
Motivatsiya bilan ham muammolar bo‘ladi – sovrinlar yutgan futbolchilarni qaytadan o‘sha sovrinlar uchun kurashishga undash doim ham oson bo‘lmaydi. Nimanidir o‘zgartirish, ishlab turgan mexanizmni buzish, yaxshirog‘ini taklif qilishga to‘g‘ri keladi. Hammasidan ham qiyini, bosim ham katta bo‘ladi. Cho‘qqida turish qiyin, balki eski murabbiy bilan ham pasayish kutilayotgandi, ammo endi pasayish bo‘lsa, hammasi yangi murabbiydan ko‘riladi. Bosim katta.
Bunday sharoitda jamoaga kelish yanada qiyin, o‘z vaqtida «MYU»da Fergyuson o‘rniga kelgan Moyes, «Inter»da trebl qilgan Mourinioning o‘rniga kelgan Benites, «Bavariya»da Haykenss o‘rniga kelgan Pep Gvardiola qanday tanqidlar ostida qolganini eslang. Umuman, bunday kelish ko‘p hollarda muvaffaqiyatsiz chiqadi, avvalgi yutuqlarni takrorlash imkonsiz bo‘lib qoladi.
Xullas, yangi jamoani boshqarish doim mushkul ish va Timur Kapadze buni uddaladi, vazifani oxirigacha yetkazdi. Unga biroz osonroq bo‘ldi, sababi, unga qoldirilgan meros yuqorida sanab o‘tilgan ikkala vaziyatga ham o‘xshamaydi. Jamoa muvaffaqiyatsizlik girdobida emasdi, yaxshi muhit shakllangan, barcha futbolchilar yagona maqsad uchun yo‘naltirilgan edi. Nimadir o‘ylab topish, yangi uslub topib almashtirish ehtiyoji yo‘q – tayyor, ishlab turgan mexanizmga ba’zi teginishlar qilinsa kifoya.
Ikkinchi holat ham emas. Sovrinlarni yutgan, motivatsion bo‘shliqqa tushib, yangi qonga muhtoj bo‘lgan jamoani qabul qilib olmadi u. Yo‘lga tushib olgan, og‘ishmay oldinga harakatlanayotgan kemada kapitan almashdi, xolos. Biz bilgan ko‘p iste’folardan, jumladan shu paytgacha milliy jamoamizda ro‘y bergan almashishlardan butunlay farqli bo‘lgan hodisa.
Albatta, Timur Kapadze uchun ham bu o‘ziga yarasha sinov, avval ham yozganimdek, bu penalti tepish holatiga o‘xshaydi. Tepuvchida juda katta bosim, u penaltini ishlamagan, agar gol ursa, hamma oddiy qabul qiladi, axir penalti urilishi shart. Ammo adashsa, barcha tanqidlar unga qaratiladi, tayyor yutuqni qo‘ldan boy bergan noshudga aylanadi. Mana shu o‘ta riskli vazifani qabul qilib olgani uchun ham Timurga rahmat aytish kerak, ammo bu maqola Srechko Katanes haqida.
Aynan Katanes ushbu muvaffaqiyatli jamoaning bunyodkori, buni inkor etish qiyin. Aynan Katanes ellikka yaqin nomzodlar ichidan hozir biz uyqudan uyg‘onib ham bemalol sanab beradigan barqaror tarkibni yig‘di. Aynan Katanes juda ko‘p uslublarni sinab ko‘rib, hozircha ish berayotgan va balki bu futbolchilar uchun eng mos va eng ishonchli bo‘lgan sxemani olib kirdi. Aynan Katanes futbolchilarimizga irodani o‘rgatdi, biz kambeklar qila boshladik, hisob qanday bo‘lishidan qat’i nazar muvaffaqiyatli yakun ehtimoli borligiga biz ham ishona boshladik. Eron bilan muhim durang Kapadzening taktik tayyorgarligi bilan sodir bo‘lgandir, inkor etmayman, lekin Eron bilan shunday o‘ynash mumkinligiga ishonch futbolchilarimizda Eron bilan avvalgi uchrashuvlar tufayli paydo bo‘lmaganmi?
Ko‘pchilik aytmoqda – shunchaki, o‘rinlar soni 48 taga yetgani uchun bu sodir bo‘ldi, Katanes o‘ynagan raqiblarni avval ham yutib yurganmiz. Balki to‘g‘ridir, balki agar 32 jamoa formati qolganida qiyinroq raqiblar bilan yana eski hikoya takrorlanishi mumkin edi.
Ammo bu aslida biroz noto‘g‘ri yondashuv. Nega qo‘limizda tayyor faktlar turganda «agar»larga urg‘u berishimiz kerak? Yuqorida meros haqida aytildi, Srechko Katanetsga qanday meros qolgandi? Axir avvalgi jahon chempionati saralashida biz 12 ta kuchli jamoa ichiga ham kira olmagandik-ku? Nega kuchli oltitalikka kirib mundial ishtirokchisiga aylanayotganimizni oddiy holat sifatida qabul qilyapmiz?
Ko‘p tanqidlar jamoamizning himoyaga ko‘proq e’tibor qaratib yuborayotgani uchun bo‘lgan, ayniqsa Qatarga qarshi o‘yin Katanetsning eng muvaffaqiyatsiz qarorlari bilan yodda qolgandi.
Endi qarang, nega Qirg‘iziston bilan ikkinchi o‘yinda uzoq vaqt bir kishi ko‘p o‘ynab ham bittadan ortiq gol ura olmadik? BAA bilan ikkinchi o‘yinning oxirlarida biz gol o‘tkazib yuborishimiz ham mumkin emasmidi? Aytmoqchimanki, hozirgi jamoamiz ham aslida Katanes davridagisidan unchalik farq qilmaydi, biz haliyam o‘ta ehtiyotkormiz, ko‘p narsa o‘zgarmadi. Bu shuni isbotlaydiki, katta o‘zgarishlar bilan emas, aynan Srechko Katanes jamoasi, uning uslubi, g‘oyasi, sxemasi bilan mundial yo‘llanmasini qo‘lga kiritdik.
Bu yaxshimi, yomonmi, biz bundan kuchliroq o‘ynashga qodirmidik aslida, bilmadim, buni keyingi murabbiylar namoyish qilib berar, albatta, Timur Kapadzega omad tilaymiz, jamoamiz yuqoriroq marralarni zabt etishiga ishonamiz.
Lekin mundial yo‘llanmasi Srechko Katanes jamoasiniki. Buni inkor etib bo‘lmaydi. Inkor etishga ehtiyojimiz ham yo‘q. Mister Srechko, hammasi uchun rahmat. Umringiz uzoq bo‘lsin.

«Мерос». Посвящается Сречко Катанець
Сегодня свадьба. Одной из характерных особенностей этой церемонии, которая вам тоже знакома, является то, что по очереди кто-то выходит на слово, то хвалит одного, то другого, возносит их до небес. Сегодня такой день, кого бы мы ни хвалили, это будет уместно, и очередь за Сречко Катанеца.
Хотя мы впервые вышли на чемпионат мира, другая традиция в этот раз также не была нарушена – мы снова не смогли провести отбор на мундиаль с единственным тренером. После 6 туров последнего этапа Сречко Катанец был вынужден покинуть команду из-за проблем со здоровьем, а пришедший на его место Темур Кападзе справился с задачей.
Знаете ли вы, новым тренерам всегда трудно. Потому что отставка не происходит без причины, и новому тренеру всегда приходится вносить много изменений. В большинстве случаев есть две причины, которые приводят к отставке тренера, и в футболе мы всегда наблюдали такие ситуации.
Первая, это снижение игры команды и результатов, ухудшение внутренней атмосферы, возникновение конфликтов между игроками и тренером и так далее. Новому тренеру будет нелегко. Да, с точки зрения давления может быть легче, чем больше команда упала, тем легче кажется изменить в лучшую сторону, но это требует огромных усилий.
Если команда не добивается успеха, значит, стиль, использованный предыдущим тренером, не подошел игрокам, тренер должен придумать новый, наиболее подходящий стиль и протестировать его. Из-за плохих результатов и состояние игроков также не будет хорошим, уверенность в команде будет низкой, небольшие неудачи, небольшие несоответствия в игре также могут сломать команду. Убедить их в том, что они способны на большие результаты, что новый стиль может принести результаты, тоже нелегко, требуется опыт и потенциал от тренера. Именно по этой причине происходят многие отставки, которые мы часто наблюдаем.
До сих пор у наших предыдущих тренеров, которые принимали команду на полпути турнира, всегда стоял именно этот вопрос. Особенно спросите у Мирджалола Касимова, он дважды попадал в такую ситуацию, ему приходилось бороться с командой, которая потерпела поражение.
Вторая, совершенно противоположная ситуация. Обычно тренер добивается всех успехов с командой, выигрывает трофеи и покидает команду из-за истечения срока контракта или другого более крупного предложения.
Для пришедшего на его место тренера ситуация еще более сложная. Да, команда сильная, только что выиграла трофеи, провела успешные сезоны, но легко ли продолжить тот же путь? Полностью повторить стиль предыдущего тренера невозможно, внедрить свои стили и идеи гораздо сложнее – нужно убедить игроков в этом. В конце концов, они только что добились успеха с совершенно другим стилем и идеями?
С мотивацией тоже будут проблемы – снова побуждать игроков, выигравших трофеи, бороться за те же трофеи всегда нелегко. Придется что-то изменить, сломать работающий механизм, предложить что-то лучшее. Самое трудное – это давление. Быть на вершине сложно, возможно, ожидалось снижение и с прежним тренером, но если теперь произойдет снижение, все будет зависеть от нового тренера. Давление велико.
В таких условиях приходить в команду еще сложнее, вспомните, как подвергались критике Мойес, пришедший на место Фергюсона в «МЮ», Бенитес, пришедший на место Моуринью, который выиграл требл в «Интере», и Гвардиола, пришедший на место Хайкенса в «Баварии». В общем, такие приходы часто заканчиваются неудачей, повторить предыдущие достижения становится невозможно.
В общем, управление новой командой всегда трудная задача, и Темур Кападзе справился с этим, доведя дело до конца. Ему было немного легче, потому что наследие, оставленное ему, не похоже на обе ситуации, упомянутые выше. Команда не находилась в водовороте неудач, была хорошая атмосфера, все игроки были направлены на единую цель. Не было необходимости придумывать что-то новое, менять стиль – достаточно было сделать несколько корректировок в готовом, работающем механизме.
Это также не была вторая ситуация. Он не принял команду, выигравшую трофеи, которая впала в мотивационный вакуум и нуждалась в новой крови. Капитан сменился на корабле, который уже двигался вперед, не отклоняясь от курса. Это событие совершенно отличается от многих отставок, которые произошли в нашей национальной команде до сих пор.
Конечно, для Темура Кападзе это тоже своеобразное испытание, как я уже писал, это похоже на ситуацию с пенальти. На исполнителе лежит огромное давление, он не реализовал пенальти, если забьет, все примут это как должное, ведь пенальти должен быть забит. Но если он ошибется, вся критика обрушится на него, он станет неудачником, который упустил готовую победу. Именно за то, что он принял на себя эту крайне рискованную задачу, нужно сказать спасибо Темуру, но эта статья о Сречко Катанеце.
Именно Катанец является создателем этой успешной команды, это трудно отрицать. Именно Катанец собрал стабильный состав, который мы сейчас можем без труда перечислить из почти 50 кандидатов. Именно Катанец, испытав множество стилей, привнес тот, который сейчас работает и, возможно, является наиболее подходящим и надежным для этих футболистов. Именно Катанец научил наших футболистов воле, мы начали делать камбеки, мы тоже начали верить в то, что есть вероятность успешного завершения, независимо от счета. Важная ничья с Ираном могла произойти благодаря тактической подготовке Кападзе, я это не отрицаю, но уверенность в том, что можно играть с Ираном, не возникла ли у наших футболистов из-за предыдущих встреч с Ираном?
Многие говорят – это произошло просто потому, что количество мест увеличилось до 48, мы и раньше выигрывали у соперников, с которыми играл Катанец. Возможно, это правда, возможно, если бы остался формат из 32 команд, история могла бы повториться с более сильными соперниками.
Но на самом деле это немного неправильный подход. Почему, когда у нас есть готовые факты, мы должны акцентировать внимание на «если»? Выше говорилось о наследии, какое наследие осталось Сречко Катанецу? Ведь в предыдущем отборе к чемпионату мира мы даже не смогли попасть в число 12 сильнейших команд? Почему мы воспринимаем попадание в сильную шестерку и превращение в участника мундиаля как обычное дело?
Много критики было связано с тем, что наша команда уделяет больше внимания защите, особенно игра с Катаром запомнилась самыми неудачными решениями Катанца.
Теперь посмотрите, почему во втором матче с Кыргызстаном мы долгое время, играя в большинстве, не смогли забить больше одного гола? Разве не могли мы пропустить гол в конце второго матча с ОАЭ? Я хочу сказать, что наша нынешняя команда на самом деле не так уж сильно отличается от команды Катанца, мы все еще очень осторожны, многое не изменилось. Это доказывает, что мы добились путевки на мундиаль не благодаря большим изменениям, а именно благодаря команде Сречко Катанеца, его стилю, идее, схеме.
Хорошо это или плохо, могли ли мы играть сильнее на самом деле, не знаю, это покажут следующие тренеры, конечно, желаем удачи Темуру Кападзе, верим, что наша команда завоюет более высокие вершины.
Но путевка на мундиаль принадлежит команде Сречко Катанеца. Это невозможно отрицать. Нам не нужно это отрицать. Мистер Сречко, спасибо за все. Долгих лет вам.