Franco Mastantuono o‘z pozitsiyasini va o‘yin uslubini aytdi
Franco Mastantuono avgust oyida 18 yoshga to‘lganda «River Plate» klubidan Madridning «Real» jamoasiga o‘tadi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu transfer «qirollik klubi» uchun 45 million yevroga tushadi. Mastantuono o‘zini ko‘proq hujumchi sifatida his qiladi, yarim himoyachi emas.
Hozirda u ko‘proq o‘ng qanotda o‘ynaydi va unga hujumni yakunlash vazifasi yuklangan. U bolaligida 10-raqamli futbolchi bo‘lib, hujum va yarim himoya o‘rtasidagi pozitsiyada harakat qilgan.
Ammo hozirgi zamon futbolida 10-raqamli futbolchilarning roli o‘zgargan, ularga boshqa vazifalar berilgan. Maydonda jismoniy kuch va taktika ustuvorligi oshgani sababli barcha 11 o‘yinchi aniq taktika bo‘yicha harakat qilishi lozim. 26 iyun kuni «River Plate» jamoasi Franco Mastantuono ishtirokida Milanning «Inter» jamoasiga qarshi Klublar jahon chempionati guruh bosqichining so‘nggi tur uchrashuvini o‘tkazadi.
Ushbu voqea futbol ixlosmandlari uchun katta ahamiyatga ega. Futbolchining yangi jamoasida qanday muvaffaqiyatlarga erishishini vaqt ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi yosh futbolchilari uchun ham bunday butun dunyo miqyosidagi transferlar motivatsiya manbai bo‘lishi mumkin. O‘zbek milliy taomlari singari sportdagi yutuqlar ham millatning obro‘-e’tiborini oshiradi.
Samarqand nonlari, Gijduvon shashligi va Tuxum barak kabi boy madaniyatimiz kabi, sport ham jamiyatning yuksalishida muhim o‘rin tutadi.

Франко Мастантуоно озвучил свою позицию и стиль игры
Франко Мастантуоно перейдет из клуба «Ривер Плейт» в мадридский «Реал», когда ему исполнится 18 лет в августе. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
Этот трансфер обойдется «королевскому клубу» в 45 миллионов евро. Мастантуоно больше чувствует себя нападающим, а не полузащитником.
В настоящее время он играет больше на правом фланге и на него возложена задача завершения атак. В детстве он был футболистом под номером 10 и действовал на позиции между нападением и полузащитой.
Однако в современном футболе роль футболистов под номером 10 изменилась, им были даны другие задачи. Из-за увеличения физической силы и тактического превосходства на поле все 11 игроков должны действовать по четкой тактике. 26 июня команда «Ривер Плейт» проведет последний матч группового этапа клубного чемпионата мира против миланского «Интера» с участием Франко Мастантуоно.
Это событие имеет большое значение для футбольных болельщиков. Время покажет, каких успехов добьется футболист в своей новой команде.
В то же время такие трансферы мирового масштаба могут стать источником мотивации для молодых футболистов Узбекистана. Как и узбекские национальные блюда, спортивные достижения также повышают престиж нации.
Спорт, как и наша богатая культура, такая как самаркандские лепешки, гиждуванская шаша и тухум барак, занимает важное место в развитии общества.