Futbol bo‘yicha ekspert Dmitriy Bulykin “Evro-Futbol.Ru” nashriga bergan eksklyuziv intervyusida “Spartak” yarim himoyachisi Markin'yosning Braziliyaning “Santos” klubi bilan olib borayotgan muzokaralari haqida fikr bildirdi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
“Ommaviy axborot vositalarida Markin'yosning “Santos” bilan muzokaralar olib borayotgani haqida ma'lumot paydo bo‘ldi. Agar u ketadigan bo‘lsa, bu “qizil-oq” jamoa uchun qoplanmas yo‘qotish bo‘ladimi?” degan savolga ekspert javoban shunday dedi: “Bizning chempionatda qoplanmas yo‘qotishlar yo‘q.
Har kimni almashtirish mumkin. “Spartak” hatto medallarni qo‘lga kiritmaganini hisobga olsak, jamoaning yarmidan ko‘p qismini boshqa futbolchilar bilan to‘ldirish mumkin”. Uning so‘zlariga ko‘ra, “Spartak” muxlislari Markin'yosni o‘tgan mavsumning eng yaxshi o‘yinchisi deb tan olgan bo‘lsa-da, uni klubda istalgan futbolchi bilan almashtirish mumkin: “Masalan, “Dinamo”da Tyukavin jarohat olib, o‘rniga Gladyshev maydonga tushdi va gol urishni boshladi.
Bu yaqin atrofdagi misol. “Spartak” esa hatto medallar uchun kurasha olmadi.
Hammasi o‘z darajasidan past o‘ynadi. Markin'yosni bizning chempionat uchun top-o‘yinchi deb atash mumkinmi?
Albatta, u yaxshi darajada, lekin jamoa Yevrokuboklarda ishtirok etmagani uchun uning darajasini to‘liq baholash qiyin. Bizning himoyachilar darajasi Chempionlar Ligasi yoki Yevropa Ligasi himoyachilaridan farq qiladi.
Shunday ekan, har kimni klubning eng yaxshi futbolchisi deb hisoblash mumkin, lekin jamoa mukofotsiz qolgan bo‘lsa, buning ahamiyati yo‘q”. Markin'yos o‘tgan mavsum “Spartak” tarkibida eng yaxshi o‘yinchilardan biri bo‘lganini aytgan Bulykin, ammo bu faqat bitta fikr ekanini ta’kidladi: “Ugalde bahor faslini yomon o‘tkazdi, Barco ham yaxshi o‘yin ko‘rsatdi, yana boshqalar ham bor edi. Lekin bahorda hech kim o‘zini yaxshi tomondan ko‘rsatmay, uchlikka kira olmadi.
Qishda esa barchasi chempionlik uchun kurashamiz, deb shov-shuv ko‘tarishdi. Bu esa bizning futbolimizning haqiqatini ko‘rsatadi — gapni qancha ko‘p aytish mumkin, lekin asosiysi medallar va sovrinlardir”. Transfermarkt portali Markin'yosning narxini 6 million yevro deb baholamoqda.
Bu haqda fikr bildirarkan, mutaxassis shunday dedi: “15 million deb ham yozish mumkin, lekin kim va qancha pulga sotib oladi? Ba’zi futbolchilarning narxi yuqori ko‘rsatiladi, lekin ular bepul o‘tishadi.
Men ko‘proq futbolchining maydondagi o‘yiniga va jamoa yutgan sovrinlariga qarab baho beraman. Futbolchining narxi — uni kim qancha pulga oladi, shuncha.
Rossiyada ko‘pincha futbolchilarni haqiqiy narxidan ikki-uch barobar qimmat to‘lanadi, katta maosh beriladi”. O‘tgan mavsum Markin'yos 2 ta gol urib, 12 ta samarali pas berdi. Ekspert bu statistika haqida fikr bildirarkan, shunday dedi: “Yomon ko‘rsatkich emas.
Lekin shuncha foyda keltirgani va jamoa qaysi sovrinlarni qo‘lga kiritgani muhim. Agar jamoa hech narsa yutmagan bo‘lsa, hech kimni alohida ajratib ko‘rsatish qiyin.
Hozir Shtankovichga ikkinchi imkoniyat berildi, shuning uchun keyingi mavsumda futbolchilar qanday o‘ynashini ko‘ramiz. Hamma medallarni kutgan edi, ammo “Spartak” bahorda muvaffaqiyatsizlikka uchradi”. Yangi chempionatda yaxshiroq natijalar kutilyaptimi degan savolga Dmitriy Bulykin shunday javob berdi: “Ha, albatta.
Hamma “Spartak”dan yaxshi o‘yin va natijalarni kutmoqda. Lekin ularni qo‘lga kiritish mumkinmi, bu katta savol”. Intervyu muallifi Elena Grigorievskaya.

Когда Маркиньос уходит, «Спартак» остается без достижений, сказали
Эксперт по футболу Дмитрий Булыкин в эксклюзивном интервью изданию “Evro-Futbol.Ru” высказал мнение о переговорах полузащитника “Спартака” Маркиньоса с бразильским клубом “Сантос”. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
“В средствах массовой информации появилась информация о том, что Маркиньос ведет переговоры с “Сантосом”. Если он уйдет, станет ли это невосполнимой утратой для “красно-белых”?” — на этот вопрос эксперт ответил так: “В нашем чемпионате невосполнимых потерь нет.
Каждого можно заменить. Учитывая, что “Спартак” даже не завоевал медалей, большую часть команды можно заменить другими футболистами”.
По его словам, хотя болельщики “Спартака” признали Маркиньоса лучшим игроком прошлого сезона, его можно заменить любым футболистом клуба: “Например, в “Динамо” Тюкавин получил травму, и вместо него вышел Гладышев, который начал забивать.
Это близкий пример. “Спартак” даже не боролся за медали.
Все играли ниже своего уровня. Можно ли назвать Маркиньоса топ-игроком для нашего чемпионата?
Конечно, он на хорошем уровне, но из-за того, что команда не участвовала в еврокубках, трудно полностью оценить его уровень. Уровень наших защитников отличается от защитников Лиги чемпионов или Лиги Европы.
Таким образом, каждого можно считать лучшим игроком клуба, но если команда осталась без наград, это не имеет значения”.
Булыкин отметил, что Маркиньос был одним из лучших игроков “Спартака” в прошлом сезоне, но подчеркнул, что это лишь одно мнение: “Угальде провел весеннюю часть сезона плохо, Барко также показал хорошую игру, были и другие. Но весной никто не смог проявить себя с лучшей стороны и попасть в тройку.
Зимой же все кричали, что будем бороться за чемпионство. Это показывает реальность нашего футбола — сколько бы ни говорили, главное — это медали и трофеи”.
Портал Transfermarkt оценивает стоимость Маркиньоса в 6 миллионов евро.
Комментируя это, специалист сказал: “Можно написать и 15 миллионов, но кто и за сколько его купит? У некоторых футболистов цена завышена, но они переходят бесплатно.
Я оцениваю игрока больше по его игре на поле и трофеям, которые завоевала команда. Цена футболиста — это то, за сколько его купят, и не больше.
В России часто за футболистов платят в два-три раза больше реальной цены, им предлагают большие зарплаты”.
В прошлом сезоне Маркиньос забил 2 гола и отдал 12 результативных передач. Комментируя эту статистику, эксперт сказал: “Это неплохой показатель.
Но важно, сколько пользы он принес и какие трофеи завоевала команда. Если команда ничего не выиграла, трудно выделить кого-то отдельно.
Сейчас Штанковичу дали второй шанс, поэтому в следующем сезоне мы увидим, как будут играть футболисты. Все ждали медалей, но “Спартак” весной потерпел неудачу”.
На вопрос, ожидаются ли лучшие результаты в новом чемпионате, Дмитрий Булыкин ответил: “Да, конечно.