Roman Babaev, Moskva shahridagi CSKA jamoasining bosh direktori lavozimida faoliyat yuritadi, Rossiya chempionatidagi vaziyat haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, Rossiya Professional futbol ligasi (RPL) rahbariyatiga Moskva “Torpedo” jamoasi hamda “Sochi” futbol klubi bilan bog‘liq muammolarni hal qilish kerak bo‘ladi. Moskva jamoasining bir egasi musobaqa natijalariga ta’sir o‘tkazishga uringanlik sababli hibsga olingan, shuningdek “Sochi” futbolchisi Vladimir Pisarskiy garov tikish mojaroiga aralashgan. Babaev, mamlakat chempionatida ishtirok etuvchi jamoalar sonining 15 taga qisqarishi ma’qullanmasligini ta’kidladi.
U o‘z ish faoliyati davomida shunday qiyin oyni eslamasligini aytib, 15 jamoaga qisqarish juda salbiy oqibatlarga olib kelishini bildirdi. Ko‘pchilik bu holatga yo‘l qo‘yilmasligi kerak degan fikrda. Rossiya chempionatining yangi mavsumi 18 iyuldan boshlanadi.
Hozirgi vaziyatda musobaqa adolatli olib borilishi va futbol sohasidagi muammolar hal qilinishi muhim ahamiyatga ega. Futbol jamoalari va tashkilotlar manfaatlarini himoya qilish, shaffoflikni ta’minlash ustuvor vazifa sifatida ko‘rilmoqda.

Бабаев против сокращения Российской лиги до 15 команд
Роман Бабаев, генеральный директор московской команды ЦСКА, высказал свое мнение о ситуации в чемпионате России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, руководству Российской Профессиональной футбольной лиги (РПЛ) необходимо решить проблемы, связанные с московским «Торпедо» и футбольным клубом «Сочи». Один из владельцев московской команды был арестован за попытку повлиять на результаты соревнований, а также игрок «Сочи» Владимир Писарский оказался вовлечен в скандал с букмекерскими ставками. Бабаев подчеркнул, что сокращение числа команд, участвующих в чемпионате страны, до 15 не будет одобрено.
Он отметил, что за всю свою карьеру не помнит такого сложного месяца и заявил, что сокращение до 15 команд приведет к очень негативным последствиям. Многие считают, что такой ситуации допускать нельзя. Новый сезон чемпионата России начнется 18 июля.
В текущей ситуации важно, чтобы соревнования проводились справедливо и проблемы в футболе были решены. Защита интересов футбольных команд и организаций, обеспечение прозрачности рассматриваются как приоритетные задачи.