Chervichenko: Spartak yoshlarni maydonga qo‘ymayapti
Sobiq “Spartak” jamoasi prezidenti Andrey Chervichenko “Evro-Futbol.Ru” saytiga bergan eksklyuziv intervyusida “qizil-oq” jamoaning “Krylya Sovetov” bilan o‘tkazgan do‘stona o‘yini haqidagi fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U o‘yinning 2:2 hisobida durang bilan yakunlanganini ta’kidladi. Chervichenko aytishicha, agar darvozabon Frolov bo‘lmaganida, “Spartak” durangni ham qo‘lga kiritolmas edi.
Lekin do‘stona o‘yinlarda katta mas’uliyat bo‘lmaydi. Unga ko‘ra, o‘yinda yaxshi yosh rossiyalik futbolchilar maydonga tushgan, ammo mavsum boshlangach, yana legionerlar asosiy tarkibda o‘ynaydi va yoshlar zaxirada qoladi.
Bu esa achinarli holatdir. U Stankovich yosh futbolchilarni kuzatib borishini aytadi, ammo asosiy o‘yinda ko‘proq tajribali legionerlarni maydonga chiqarishini tanqid qiladi.
Yoshlar orasida eng ko‘p Guziev va Massalyga yoqqan, shuningdek, Umyarovning bosh bilan o‘ynash mahoratini ham yuqori baholaydi, ammo bu harakatlar raqib darvozasiga qarata amalga oshirilishi kerakligini ta’kidlaydi. “Spartak”ning ba’zan o‘z darvozasiga gol urishining sababi tartibsizlikda, asosiy muammo esa murabbiyda ekanini bildiradi.
Yaxshi futbolchi har doim yaxshi murabbiy bo‘la olmaydi, bunga ko‘plab misollar bor. Kelgusi o‘yinlarda “Spartak”ning g‘alaba qozonishiga katta umid bog‘lamaydi.
Muhimi yosh futbolchilarning o‘yinini kuzatish va ularning rivojlanishini ko‘rishdir. Agar ular maydonga tusholmasa, darhol boshqa jamoaga o‘tishlari kerak, chunki ular o‘ynashi, o‘sishi va rivojlanishi lozim.
Bugungi kunda yoshlar legionerlardan ancha ustun o‘ynadi, bu esa murabbiy va uning atrofidagilarning ularga ishonmasligidan dalolat beradi. Jamoaga katta maosh evaziga odamlar taklif qilinayotgani yosh futbolchilarning maydonda o‘ynash imkoniyatlarini kamaytiradi.

Червиченко: Спартак не выпускает молодежь на поле
Бывший президент команды “Спартак” Андрей Червиченко в эксклюзивном интервью сайту “Евро-Футбол.Ру” высказал свои мысли о товарищеском матче “красно-белых” с “Крыльями Советов”. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он отметил, что игра завершилась вничью 2:2. По словам Червиченко, если бы не вратарь Фролов, “Спартак” не смог бы даже добиться ничьей.
Однако в товарищеских играх нет большой ответственности. По его словам, в игре на поле вышли хорошие молодые российские футболисты, но с началом сезона снова будут играть легионеры, а молодежь останется в запасе.
Это печальная ситуация. Он говорит, что Станкевич следит за молодыми футболистами, но критикует за то, что в основном в игру выходят более опытные легионеры.
Среди молодежи больше всего понравились Гузиев и Масаллы, а также высоко оценивает мастерство Умярова в игре головой, но подчеркивает, что эти действия должны быть направлены на ворота соперника. Он указывает, что иногда “Спартак” забивает голы в свои ворота из-за беспорядка, а основная проблема заключается в тренере.
Хороший футболист не всегда может быть хорошим тренером, на это есть множество примеров. Он не возлагает больших надежд на победу “Спартака” в следующих играх.
Важно следить за игрой молодых футболистов и видеть их развитие. Если они не могут выйти на поле, им следует немедленно перейти в другую команду, потому что им нужно играть, расти и развиваться.
В настоящее время молодежь играла значительно лучше легионеров, что свидетельствует о том, что тренер и его окружение не доверяют им. Предложение людям за большие зарплаты в команду снижает возможности молодых футболистов играть на поле.