Sobiq murabbiy va “Ural” jamoasi sport masalalari bo‘yicha prezident maslahatchisi Aleksandr Tarkhanov “Evro-Futbol.Ru” nashriga bergan eksklyuziv intervyusida Rossiya Futbol Ijroiya Qo‘mitasi Byurosining “Orenburg”ni RPLga qabul qilish qarori haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Byuro “Orenburg”ni RPLga qabul qilib, “Ural”ni tanlamadi. Tarkhanov bu qarorga qarshi ekanligini ta’kidladi va “Ural” foydasiga bo‘lishini aytdi.
Sababi, “Orenburg” RPLdan tushib ketgan va u FNLda o‘ynashi kerak edi. Shuningdek, u o‘tgan mavsumda “Ural”ga nisbatan hakamlikning adolatsiz bo‘lganini eslatdi.
Bu hakamlik sabab “Ural” RPLga chiqolmaganini hisoblaydi. Byuro nima uchun bunday qaror qabul qilganini bilmaydi, ammo kamida play-off o‘yini o‘tkazilishi kerak edi, dedi.
Savolga, bu qarorni kutganmi, deb so‘ralganda, bunday gaplar ko‘p aytilgani uchun hayron qolmasligini bildirdi. Ko‘plab mutaxassislar “Ural” bilan “Orenburg” o‘rtasida o‘yinni o‘tkazish tarafdori bo‘lgan.
Tarkhanov ham buni eng to‘g‘ri qaror deb baholadi va “Ural”ning o‘sha o‘yinda yaxshi imkoniyatlari bo‘lganini, ularning kuchliroq ekanini ta’kidladi. Shuningdek, FNLga qabul qilingan “Torpedo” jamoasining kelajagi haqida so‘ralganda, u jamoa halol yo‘l bilan yuqori liga uchun kurashishini aytdi.

Тарканов против приема Оренбурга в Премьер-лигу
Бывший тренер и президентский советник по спортивным вопросам команды "Урал" Александр Тарканов в эксклюзивном интервью изданию "Евро-Футбол.Ру" высказал свое мнение о решении Бюро Исполнительного комитета Российского футбольного союза о принятии "Оренбурга" в РПЛ. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, Бюро, приняв "Оренбург" в РПЛ, не выбрало "Урал". Тарканов подчеркнул, что он против этого решения и заявил, что оно должно быть в пользу "Урала".
Причина в том, что "Оренбург" вылетел из РПЛ и должен был играть в ФНЛ. Также он напомнил, что в прошлом сезоне судейство было несправедливым по отношению к "Уралу".
Он считает, что именно из-за этого судейства "Урал" не смог выйти в РПЛ. Бюро не знает, почему было принято такое решение, но как минимум должен был состояться матч плей-офф, сказал он.
На вопрос, ожидал ли он это решение, он ответил, что не удивлен, поскольку таких разговоров было много. Многие специалисты выступали за проведение матча между "Уралом" и "Оренбургом".
Тарканов также оценил это как самое правильное решение и подчеркнул, что у "Урала" были хорошие шансы в том матче, они были сильнее. Также, отвечая на вопрос о будущем команды "Торпедо", принятой в ФНЛ, он сказал, что команда будет честно бороться за выход в высшую лигу.