Kichik bo‘yli artist Yamal ziyofatidagi tanqidlarga javob berdi
Ispaniyaning «Barselona» futbolchisi Lamin Yamalning ziyofatida ishtirok etgan kichik bo‘yli artist va uning hamkasblari o‘zlarini himoya qilishga ehtiyoj sezmasliklarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ularning fikricha, ular hech qanday hurmatsizlikka uchramagan va tinch ishlashga haqli. Oldinroq, ADEE tashkiloti vakillari, kichik bo‘yli insonlarga nisbatan hurmatsizlik bo‘lganini aytib, Yamalni tanqid qilgan edi.
Biroq artist bu iddaolarni rad etib, aynan ADEE kichik bo‘yli insonlarni kamsitishga intilayotganini ta’kidladi. Ular bir necha yildan beri animator sifatida faoliyat yuritmoqda va sog‘lig‘i tufayli ish qilishga to‘sqinlik qilinmasligi kerakligini bildirdi.
Ispaniya ijtimoiy huquqlar vazirligi esa nogironlar huquqlari buzilish holatlarini o‘rganish maqsadida huquqni muhofaza qiluvchi organlarga tekshiruv o‘tkazishni topshirdi. Bu holat jamiyatda teng huquqlilik va inson qadr-qimmatini hurmat qilish masalalarini yana bir bor dolzarb qilmoqda.

Низкорослый артист Ямал ответил на критику на банкете
Футболист «Барселоны» Ламин Ямал на банкете заявил, что маленький ростом артист и его коллеги не чувствуют необходимости защищаться. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По их мнению, они не подвергались никакому неуважению и имеют право спокойно работать. Ранее представители организации ADEE критиковали Ямала, заявив, что имело место неуважение к людям маленького роста.
Однако артист опроверг эти утверждения, подчеркнув, что именно ADEE стремится унизить людей маленького роста. Они работают в качестве аниматоров уже несколько лет и заявили, что здоровье не должно быть препятствием для работы.
Министерство социальных прав Испании поручило правоохранительным органам провести проверку с целью изучения случаев нарушения прав инвалидов. Эта ситуация вновь поднимает вопросы о равенстве прав в обществе и уважении человеческого достоинства.