Toshkent viloyatida yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun jarimalar bo‘yicha qarzdorlikni majburan undirishga qaratilgan keng ko‘lamli tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirlar viloyat Majburiy ijro byurosi, uning tuman bo‘limlari hamda Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimlari tomonidan hamkorlikda olib borilmoqda. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi matbuot xizmati ma’lumot berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, bunday reydlar tizimli va muntazam tarzda o‘tkazilib, poytaxt viloyatidagi barcha shahar va tumanlarni qamrab olmoqda. Joriy yil boshidan boshlab o‘tkazilgan ijro hujjatlari tahlili natijasida 3562 ta ish bo‘yicha jami qarzdorlik miqdori 6,8 milliard so‘mni tashkil etib, qarzdorlar transport vositalari egalaridan iboratligi aniqlangan.
Shu sababli, huquqni muhofaza qiluvchi va ijro organlari asosiy e’tiborini aynan ushbu fuqarolar guruhiga qaratmoqda. Hamkorlikda olib borilgan chora-tadbirlar natijasida 1112 ta transport vositasi aniqlanib, ularning egalari jarimalarni to‘lamagani sababli qidiruvga berilgan.
Ushbu avtomobillar maxsus jarima maydonchalariga joylashtirilgan va keyingi tartibda ko‘rib chiqilmoqda. Shuningdek, majburiy choralarning qo‘llanilishi ba’zi qarzdorlarni tartibga keltirishga undadi.
908 ta ijro hujjatlari bo‘yicha transport vositasi egalari o‘z qarzdorliklarini ixtiyoriy ravishda jami 968,3 million so‘m miqdorida to‘lab, avtomobillarini qaytarib olish imkoniga ega bo‘ldi. Eng murakkab holatlarda, qarzdorlik miqdori katta bo‘lib, to‘lov amalga oshirilmasa, hokimiyat mol-mulkni majburan sotishga o‘tadi.
Hozirgi paytda 52 ta ish bo‘yicha jami qarzdorlik 1,1 milliard so‘mdan oshgani sababli, transport vositalarini majburiy sotish jarayoni boshlangan. Zararli qarzdorlardan musodara qilingan dastlabki 18 ta avtomobil baholashdan o‘tkazilib, elektron auksion orqali sotishga tayyorlanmoqda.
Hozirda tegishli idoralar jarimalarni to‘lamagan fuqarolarga tegishli transport vositalarini qidirishda faol ish olib bormoqda. O‘zbekistonda yo‘l harakati qoidalarini buzish holatlarini avtomatik tarzda foto va video qayd etuvchi «E-Jarima» tizimi faoliyat yuritadi.
Qoidabuzarlik aniqlangach, haydovchiga jarimani 60 kun ichida to‘lash imkoniyati beriladi. Agar shu muddatda to‘lov amalga oshirilmasa, ish avtomatik ravishda Majburiy ijro byurosiga topshiriladi.

В Ташкентской области начались рейды по обязательному взысканию штрафов
В Ташкентской области проводятся масштабные мероприятия, направленные на принудительное взыскание задолженности по штрафам за нарушение правил дорожного движения. Об этом сообщает Upl.uz.
Данные мероприятия проводятся в сотрудничестве с Управлением принудительного исполнения области, его районными отделами и сотрудниками Государственной службы безопасности дорожного движения. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
Согласно официальным данным, такие рейды проводятся систематически и регулярно, охватывая все города и районы столичной области. С начала текущего года в результате анализа исполнительных документов было выявлено 3562 дела, общая сумма задолженности составила 6,8 миллиарда сумов, при этом должниками оказались владельцы транспортных средств.
По этой причине правоохранительные и исполнительные органы сосредоточили основное внимание именно на этой группе граждан. В результате совместно проведенных мероприятий было выявлено 1112 транспортных средств, владельцы которых были объявлены в розыск за неуплату штрафов.
Эти автомобили были помещены на специальные штрафные площадки и находятся на рассмотрении. Также применение принудительных мер побудило некоторых должников к уплате.
Владельцы транспортных средств по 908 исполнительным документам добровольно оплатили свои задолженности на общую сумму 968,3 миллиона сумов и получили возможность вернуть свои автомобили. В самых сложных случаях, если сумма задолженности велика и платеж не осуществляется, власти переходят к принудительной продаже имущества.
В настоящее время по 52 делам общая задолженность превышает 1,1 миллиарда сумов, поэтому начался процесс принудительной продажи транспортных средств. Первые 18 автомобилей, конфискованных у злостных должников, проходят оценку и готовятся к продаже через электронные аукционы.
В настоящее время соответствующие органы активно работают над поиском транспортных средств, принадлежащих гражданам, не оплатившим штрафы. В Узбекистане функционирует система «E-Jarima», которая автоматически фиксирует случаи нарушения правил дорожного движения с помощью фото и видео.
После выявления нарушения водителю предоставляется возможность оплатить штраф в течение 60 дней. Если в этот срок платеж не будет осуществлен, дело автоматически передается в Управление принудительного исполнения.